Jak myślisz co by było, gdyby pewnego dnia przyszła Ci do głowy myśl, żeby wprowadzić różne ceny produktów w sklepie w zależności od kraju, z którego pochodzi Klient? Czy jest jakiś prosty sposób na wdrożenie takiej funkcjonalności? Tak, w końcu korzystasz ze sklepu opartego o WooCommerce, a ten ma gotowe recepty na większość potrzeb z jakimi możesz się mierzyć.

Dziś o wtyczce, która sprawi, że wdrożenie takiej funkcjonalności okaże się bardzo prostą czynnością, która nie powinna zając Ci więcej czasu niż 15 minut.

Dlaczego miałbyś korzystać z takiej wtyczki?

No właśnie, najpierw zastanówmy się dlaczego miałyśmy korzystać z wtyczki do modyfikacji cen na bazie geolokalizacji. Zapewne ze względów ekonomicznych.

Wyobraź sobie, że patrzysz na kurs wymiany walut w kraju X i po analizie stwierdzasz, że Twój produkt jest za drogi, aby móc zdobyć Klientów na tym rynku. Przy założeniu, że masz możliwość swobodnego operowania cenami, bo np. marże są duże warto z tym coś zrobić. Zdaj sobie sprawę, że jeśli nie dostosujesz cen dla takiego kraju może się okazać, że nic w nim nie sprzedasz, a przecież nie o to chodzi.

Jaką wtyczkę polecam

Jeśli szukasz sposobu na modyfikację cen produktów w zależności od kraju zamawiającego przyjrzyj się wtyczce Price Based on Country for WooCommerce. W repozytorium znajdziesz wersję darmową, natomiast wersja PRO z dostępem do wszystkich możliwości rozszerzenia jest do nabycia na stronie autorów. Koszt dla jednej strony to 39 Euro na rok. Niestety aby skorzystać z funkcjonalności, o której wspomniałem konieczna jest wersja PRO.

Wtyczka pozwala na przeliczanie cen wg aktualnych kursów, co odbywa się w sposób automatyczny lub możesz wprowadzić ceny ręcznie dla wybranych produktów oraz stref cen (czyli krajów).

Konfiguracja

Po zainstalowaniu wtyczki sprawdź czy w ogólnych ustawieniach sklepu WooCommerce masz aktywną opcję lokalizacji geograficznej dla domyślnej lokalizacji klienta. Jeśli nie, popraw to ustawienie:

Gdy to zrobisz będzie trzeba jeszcze spiąć geolokalizację z bazą MaxiMind. Podstawowa baza dostępna jest bezpłatnie, ale musisz zarejestrować się na stronie MaxiMind i wygenerować klucz licencyjny, który następnie wklejasz w miejscu zaznaczonym na poniższym zrzucie.

Klucz licencyjny wygenerujesz przechodząc na stronę swojego konta MaxiMind i klikając w zakładkę „My License Key”.

Kliknij w przycisk „Generate new license key” i wprowadź ustawienia jak poniżej:

W polu opisu licencji możesz wpisać cokolwiek, sugeruję jednak wpisać nazwę swojego sklepu, żeby potem łatwiej było dany klucz zidentyfikować, gdy w przyszłości wygenerujesz wiekszą ich liczbę.

Klikasz w przycisk „Confirm” i po chwili pojawi się klucz, który kopiujesz i wklejasz do ustawień MaxiMind w WooCommerce.

Idziemy dalej. Skoro masz za sobą wymaganą przez wtyczkę konfigurację wstępną można przejść do zakładki Strefa Cen:

W tym miejscu określasz co będzie bazą dla cen, czy to będzie kraj zakupu czy może kraj wysyłki. Jak będą się zachowywały ceny dostawy, czy ma być wykorzystany mechanizm cache i ostatnia opcja to, aktywacja trybu testowego.

Przejdź do kolejnej zakładki z listą stref cen i dodaj jedną lub wiele jeśli jest taka potrzeba. Strefa może mieć jeden kraj lub wiele.

Prosty formularz tworzenia strefy: nazwa, kraj lub kraje, waluta, i przelicznik. Tyle w wersji bezpłatnej, natomiast wersja PRO w tym miejscu pozwala włączyć automatyczną aktualizację kursów, a także własne formatowanie wyświetlanych cen.

Pozwala także na modyfikację cen na stronie edycji pojedynczego produktu:

Jak widzisz standardowa cena jest tam gdzie zwykle w WooCommerce, na samym początku. Ale poniżej znajdziesz dodatkowe opcje związane z cenami dla utworzonych stref.

Masz możliwość użycia automatycznych kalkulacji wg kursu lub indywidualnie modyfikować ceny.

Podsumowanie

Wtyczka jest świetna. Możesz ją wykorzystać jako rozszerzenie do prezentacji cen w różnych walutach i jako narzędzie, które pozwala także modyfikować ceny produktów w zależności od kraju kupującego.

Jeśli kiedykolwiek zaświta Ci pomysł na modyfikację cen bazując na lokalizacji przypomnij sobie, że jest Price Based on Country for WooCommerce lub jeśli zapomnisz tej nazwy (dość długa) zajrzyj na Jak Zrobić Stronę 🙂

Udostępnij

Zobacz również

MasterStudy LMS

MasterStudy LMS

Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *