Do tej pory nie trafiłem na to rozwiązanie, a jest na rynku WordPress od ponad roku. W sumie to zaczynam się zastanawiać czy jest sens publikować informacje o kolejnych podobnych odkryciach i dochodzę do wniosku, że warto. Każdy z nas ma inne preferencje, jedni lepiej czują się z Gutenbergiem, inni z DIVI, Elementorem, Beaver Builderem, Oxygen, Bricks… nie będę wymieniał dalej. Zapewne więc znajdą się i tacy, którym do gustu przypadnie właśnie Zion Builder.

Zion Builder – najważniejsze cechy

Wszystkie nowe buildery jakie powstają, od samego początku przykładają dużą wagę do szybkości działania strony i samego kreatora, co przecież jest równie ważne. Szybkość działania edytora, to oszczędność czasu naszej pracy.

Szybkość

Zion Builder w backendzie korzysta z frameworka Vue.JS 3 dzięki czemu działa bardzo sprawnie. Znacznie wydajniej niż Elementor.

Na froncie wygenerowane strony są także dobrze zoptymalizowane, a w źródle znajdziemy kod tylko tych dodatków, które są realnie użyte. Spora zaleta, a wiesz dlaczego? Jeśli nie, to zerknij do artykułu na temat Core Web Vitals.

W testach Lighthouse, z których korzysta także Google, do tego bez jakiejkolwiek optymalizacji, test przykładowej strony z wstawionym gotowym szablonem (dość rozbudowanym), wygląda tak jak poniżej na obrazku:

Wydajność rewelacyjna. Czy trudno będzie osiągnąć 100/100 punktów? Z pewnością nie. Prawdopodobnie wystarczy jedna z wtyczek do optymalizacji i pozamiatane.

Dostępna jest wersja bezpłatna

Nie każdy kreator ma swoją bezpłatną wersję w repozytorium WordPress, ale Zion Builder podobnie jak Elementor ma, a więc można bez przeszkód przetestować kreatora i ocenić jego potencjał w kontekście realizowanych projektów.

Zion Builder w repozytorium WordPress

Bardzo ładne gotowe szablony stron

Zdarzają się kreatory, których baza templatek nie zachwyca. Jest albo przeciętna, albo całkowicie nieatrakcyjna. Wiem, że to zawsze kwestia indywidualna i to co podoba się mi, wcale nie musi podobać się Tobie, ale w mojej ocenie Zion Builder wypada bardzo dobrze. Co prawda sama biblioteka jest jeszcze dość skromna – w tej chwili doliczyłem się 12 pełnych layoutów – ale na pewno będzie ich przybywało.

Biblioteka gotowych szablonów

Tych 12 gotowców zostało poskładanych z bloków dostępnych w kolejnej sekcji biblioteki kreatora lub (chyba bardziej prawdopodobne) to te bloki zostały wyreparowane z gotowych szablonów. Dzięki temu możesz stworzyć własny układ mieszając ze sobą dowolne aranżacje.

Biblioteka gotowych bloków

Theme Builder

Ciężko sobie wyobrazić dobre narzędzie do kreatowania stron, które nie daje możliwości stworzenia layoutu dla całej witryny, poszczególnych rodzajów zawartości, produktów w sklepie, itd. Zion Builder daje Ci wszystkie te możliwości. Trochę trzeba przywyknąć do dosyć specyficznej metodologii konfigurowania poszczególnych szablonów, ale po chwili klikania można się przyzwyczaić 🙂

Theme Builder

Dynamiczne dane

Kolejna istotna funkcjonalność, istotna zwłaszcza przy nieco bardziej złożonych realizacjach niż tylko prosta strona wizytówka. To możliwość wykorzystania danych dynamicznych. Aktualnie Zion Builder współpracuje z Advanced Custom Fields, a wkrótce dojdzie także wtyczka Meta Box.

Tego typu możliwości jest znacznie więcej i pewnie musiałbym napisać książeczkę, żeby wszystkie je omówić, więc na tym poprzestanę 🙂

Jak wygląda edytor Zion Builder

Gdy spojrzysz na metodologię pracy, to jest ona zbliżona do takich kreatorów jak Oxygen czy Bricks. Natomiast dość mocno odbiega od Elementora. Jeśli masz ochotę zmienić Elementora z jakiegoś powodu, najpierw przetestuj wersję bezpłatną Zion Buildera, żeby upewnić się, że sposób pracy z zawartością strony Ci odpowiada.

Edytor Zion Builder

Dokopując się do ustawień poszczególnych obiektów strony, boczna sekcja mocno się rozrasta, ale szybko można usunąć te narzędzia, których nie potrzebujesz. To ciekawe rozwiązanie i na pewno będzie wygodne dla osób, które mają spore monitory z większą rozdzielczością. Można mieć te panele cały czas otwarte i dzięki temu błyskawicznie przechodzić do poszczególnych ustawień.

Edytor z dwoma sidebarami z narzędziami do edycji strony

Możesz także złapać i przeciągnąć wybrany panel narzędzi na prawą stronę ekranu.

Rozmieszczenie sidebarów możesz wygodnie zmienić metodą przeciągnij i upuść

Wygląda bardzo interesująco! Na tyle na ile pobawiłem się tym builderem widzę, że można nieźle się wyżyć kreatywnie. To kawał dobrego narzędzia, z którego będzie zadowolony zarówno początkujący webmaster jak i ten z większym doświadczeniem.

Ile kosztuje Zion Builder

Projekt jest wciąż w fazie rozpędzania się, więc ceny na obecną chwilę są bardzo atrakcyjne. To na pewno się zmieni!

Cennik Zion Builder

Od 29 dolarów na rok (jedna strona) do 149 dolarów (licencja dla nielimitowanej ilości stron). Ostatnia pozycja to oferta Lifetime za 249 dolarów, ale z tego co widzę jest to propozycja ograniczona ilością dostępnych licencji lub czasowo. Oznacza to, że oferta Lifetime w pewnym momencie się skończy.

Klikając w poniższy przycisk, przejdziesz na stronę kreatora, przyjrzysz się możliwościom i sprawdzisz jego aktualne ceny:

Podsumowanie

Miło jest widzieć kolejne narzędzie, do tego dobre z ogromną ilością możliwości i działające bardzo szybko. Na pewno będę z nim eksperymentował i przyjdzie moment, gdy opublikuję film na ten temat, a kto wie czy nie powstanie także kurs na PoznajWP 🙂

Podoba mi się interfejs i sam edytor. Tak jak wspomniałem metodologia pracy jest podobna do tej oferowanej przez Oxygen i Bricks. Czy lepsza od tej z Elementora? To sam musisz ocenić. Z mojego punktu widzenia tak! I przede wszystkim masz większą kontrolę nad poszczególnymi obiektami.

Bardzo obiecująca mapa drogowa, na której widzę integrację z Rank Math, Fluent Forms i wiele innych działań na rzecz poprawy obecnych i dodania nowych funkcji w kreatorze.

Ceny także są atrakcyjne, zwłaszcza jeśli porównasz je z Elementorem. 149 dolarów rocznie za nielimitowaną ilość stron, gdzie w przypadku Elementora możesz kupić licencję dla maksymalnie 1000 stron, ale ta przyjemność kosztuje rocznie 999 dolarów. Różnica znacząca, a jest jeszcze większa gdy skorzystasz z propozycji Lifetime i jednorazowo zapłacisz 249 dolarów. Zwróci się w mgnieniu oka.

Polecam Ci wypróbować!

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *