Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów. To niezwykle ważny element każdej strony www zwłaszcza dziś, gdy trzeba walczyć z coraz silniejszą konkurencją. Interesujące obrazy stają się czymś co może wyróżnić Twoją stronę w tłumie. Idealnie jeśli masz własne zasoby foto, ale w praktyce tylko niewielki odsetek właścicieli stron dysponuje takim arsenałem. Z kolei zabawa w fotografię amatorską do tego jeszcze przy użyciu niskiej jakości sprzętu (np. zdjęcia robione smartfonem) może odbić się negatywnie na postrzeganiu Twojej strony, a w ślad za tym może rzutować na wizerunek Twojej marki. Pozostają więc banki zdjęć.

Niestety wyróżnienie się z tłumu o czym wspomniałem, może być utrudnione jeśli korzystasz z tych samych zasobów, co większość właścicieli witryn. Na szczęście istnieje całkiem sporo miejsc skąd można pobrać ciekawe obrazy i wykorzystać je na swojej stronie, wzbogacając treści i zachęcając użytkowników do pozostania na niej nieco dłużej. To co istotne, to wiele z tych miejsc udostępnia swoje zasoby bezpłatnie!

Jeśli jesteś użytkownikiem strony działającej na systemie WordPress i zastanawiasz się gdzie znajdziesz zdjęcia do pobrania, ten tekst jest przygotowany z myślą o Tobie. Poniżej kilka świetnych banków zdjęć, gdzie znajdziesz olbrzymie zasoby bardzo atrakcyjnych obrazów. Znajdziesz w nich zdjęcia do pobrania dla różnych branż, a więc bez względu na to czy prowadzisz bloga o modzie, stronę warsztatu samochodowego czy witrynę oferującą szkolenia odkryjesz zdjęcia wpisujące się w nurt tematyczny Twojego projektu.

Czym są zdjęcia stockowe

To profesjonalne zdjęcia miejsc, widoków, wydarzeń, osób, natury itd…, które można wykorzystać na stronach zarówno prywatnych jak i tych o charakterze komercyjnym. Nie są to jednak obrazy unikalne. Innymi słowy każdy może z nich skorzystać, zarówno Ty jak również Twoja konkurencja. Mogą być dostępne bezpłatnie lub za określoną opłatą, co jest uzależnione od polityki danego banku zdjęć.

Każde zdjęcie, każda grafika ma własną licencję i tym samym warunki jej wykorzystania, co chroni Ciebie jako właściciela witryny, na której taki obraz zostanie opublikowany. Nigdy nie wykorzystuj zdjęć znalezionych po prostu w Google. Idąc w tym kierunku naruszysz prawa autorskie innych osób lub podmiotów, co w konsekwencji może poskutkować problemami natury prawnej.

Oto niektóre z najczęściej występujących licencji związanych z wykorzystaniem grafik, a które mogą być powiązane z obrazem który pobierzesz do wykorzystania na swojej witrynie:

  • Public Domain: to obraz, który możesz kopiować, modyfikować lub rozpowszechniać w dowolny sposób, nawet w celach komercyjnych, bez pytania o pozwolenie lub wskazywania autora utworu.
  • Attribution (uznanie autora): niektóre obrazy wymagają umieszczenia dodatkowej informacji o autorze.
  • Prywatne VS Komercyjne: niektóre obrazy możesz swobodnie używać zarówno do celów osobistych jak również komercyjnych. Jednak na ten czynnik warto zwrócić uwagę, bo jeśli dana licencja pozwala wyłącznie na wykorzystanie fotki do celów prywatnych, a Ty umieścisz ją na stronie o charakterze komercyjnym (np. strona Twojej firmy), jest to już naruszenie warunków licencji.

Oczywiście wykorzystywanie obrazów pochodzących z banków zdjęć może mieć o wiele więcej regulacji niż te trzy podstawowe wymienione powyżej. Dlatego zawsze gdy pobierasz fotki z tego typu serwisów sugeruję Ci abyś najpierw sprawdził warunki na jakich dana strona udostępnia wybrane przez Ciebie zdjęcie.

Banki zdjęć, gdzie znajdziesz zdjęcia do pobrania za darmo

Poniżej kilka interesujących zasobów oferujących bezpłatne zdjęcia do wykorzystania na stronach www. Jest ich oczywiście znacznie więcej, jednak tu znajdziesz zdjęcia wpisujące się w różną tematykę, a więc jest także bardzo duże prawdopodobieństwo że znajdziesz piękne fotografie i grafiki dla swojej witryny.

Pixabay

pixabay

Pixabay ma do wyboru ponad 1,6 miliona obrazów i każdego dnia przybywają kolejne. Interfejs jest prosty i łatwy w nawigacji, także bez problemu odnajdziesz się w gąszczu dostępnych obrazów. Serwis ma polską wersje językową, a wie także korzystając z wyszukiwarki możesz używać polskich słów. Jeśli potrzebujesz treści wideo na swojej stronie, na Pixabay też tego typu zasoby znajdziesz.

Typ licencji: Public Domain (bez przypisania)
Cena: FREE

Pexels

pexels

Pexels zapewnia wysokiej jakości fotografie, które podobnie jak w przypadku Pixabay można łatwo wyszukiwać. Tu także znajdziemy polską wersję językową serwisu więc przeszukiwanie zasobów wykorzystując polskie zwroty jest również możliwe. Znajdziesz tu także zasoby wideo.

Typ licencji: Public Domain (bez przypisania)
Cena: FREE

StockSnap.io

stocksnap

StockSnap.io to tysiące wysokiej jakości zdjęć do zastosowania na stronach o różnej tematyce. Do przeszukiwania obrazów wykorzystujemy standardową wyszukiwarkę aczkolwiek dodatkowo możemy posortować zdjęcia wg różnych kryteriów np. ilości odsłon, rankingu itd… Baza zdjęć jest systematycznie rozbudowywana, więc jeśli dziś nie znajdziesz tego na czym Ci zależy kolejnego dnia może być inaczej.

Typ licencji: Public Domain (bez przypisania)
Cena: FREE

Negative Space

negativespace

Negative Space oferuje mnóstwo zdjęć do użytku osobistego jak i komercyjnego. Obrazy możesz przeszukiwać korzystając ze standardowej wyszukiwarki lub zawężając je do określonej kategorii tematycznej.

Typ licencji: Public Domain (bez przypisania)
Cena: FREE

Unsplash

unsplash

Unsplash to interesująca strona ze zdjęciem, dostarczająca obrazów, których zwykle nie ma w innych miejscach.

Typ licencji: Public Domain (bez przypisania)
Cena: FREE

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *