Jeśli jesteś muzykiem i prowadzisz bloga z tym związanego, to być może zainteresuje Cię nowy blok dla Gutenberga jaki niedawno wydała wiedeńska firma PhonicScore. Przy jego pomocy możesz osadzić na stronie pięknie prezentujące się zapisy nutowe.

OpenSheetMusicDisplay (OSMD), bo tak brzmi nazwa wtyczki, dostępnej bezpłatnie w repozytorium WordPress, służy do renderowania cyfrowych arkuszy muzycznych w przeglądarce. To swoisty pomost pomiędzy VexFlow i MusicXML. VexFlow to JavaScript API do renderowania notacji muzycznej, a MusicXML to standardowy otwarty format cyfrowych arkuszy muzycznych.

“Ponieważ WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS, zdecydowaliśmy się stworzyć rozwiązanie, które użytkownicy mogliby łatwo podłączyć do swoich stron WP. To nie było łatwe, ale na szczęście OSMD dostarczyło wszystkie niezbędne narzędzia do realizacji tego zadania. Oparliśmy się w dużej mierze na najnowszym wydaniu OSMD i dołączyliśmy je do wtyczki.”

napisał Marin Jurcic w poście informacyjnym

Jak używać wtyczki

Najpierw ją zainstaluj. Dostępna jest w bezpłatnym repozytorium WordPress. Jeśli nie wiesz jak zainstalować wtyczkę, przeczytaj ten artykuł: Jak zainstalować wtyczkę WordPress.

To wystarczy, aby w edytorze Gutenberg pojawił się nowy blok.

Blok MusicXML w Gutenbergu

Kolejny krok, to upuszczenie bloku tam gdzie chcesz i załadowanie pliku z notacją w formacie MusicXML.

Zapis nutowy i konfiguracja renderingu WordPress

W ustawieniach bloku poza załadowaniem pliku, masz także kilka innych opcji związanych z konfiguracją wyglądu. Możesz zdecydować o szerokości, proporcjach czy powiększeniu, a dodatkowo możesz włączyć lub wyłączyć renderowanie wybranych obiektów:

rendering

Jak widać nie ma nic trudnego w korzystaniu z wtyczki i jej bloku. Do końca 2018 roku osadzenie czegoś podobnego wymagałoby wstawiania shortcodów z rozmaitymi argumentami, których zapamiętanie nie koniecznie byłoby łatwe. Poza tym podejrzeć zmiany można było tylko na podglądzie, a dziś korzystając z edytora blokowego i jego rozszerzeń ta czynność jest nieporównywalnie prostsza, szybsza i wygodniejsza.

Podsumowanie

OSMD nigdy nie był projektem typu WordPress-first. Była to samodzielna biblioteka, którą firma postanowiła udostępnić WordPressowi. Ma to związek z ogromną i wciąż rosnącą popularnością WordPressa (przekroczone 40%) o czym wprost napisał Marin Jurcic, a także z faktem, że Gutenberg staje się coraz lepszy i stabilniejszy. Podobnych ruchów jak ten pochodzący od PhonicScore można spodziewać się ze strony wielu innych firm działających w różnych branżach. To magia WordPressa 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Studiocart

Kreator lejków sprzedażowych pozwalający skutecznie skalować Twój biznes online.

pcloud lifetime
pCloud

Dysk w chmurze z dostępem dożywotnim. Zapisuj swoje pliki i...

Stackable lifetime
Stackable

Zestaw świetnych bloków dla Gutenberga plus biblioteka gotowych szablonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *