Wyszukiwarka Creative Commons stanie się wkrótce częścią WordPress.org!

Wyszukiwarka oferuje obecnie ponad 500 milionów obrazów, audio i wideo na licencjach Creative Commons lub w domenie publicznej, agregując ponad 45 różnych źródeł.

Obecny wygląd wyszukiwarki obrazów Creative Commons

Matt Mullenweg na swoim prywatnym blogu ogłosił przejęcie pisząc, że CC Search “dołączy do projektu WordPress“. Jest to duża korzyść dla społeczności, zapewniająca cenne źródło obrazów zgodnych z licencją GPL do wykorzystania w produktach pochodnych WordPressa, takich jak motywy i wtyczki.

Mullenweg zasugerował długoterminowy plan, w którym głęboka integracja wyszukiwarki CC z WordPress.org jest tylko pierwszym krokiem:

Jestem chętny, by dać nowy dom ich produktowi wyszukiwania na WordPress.org jako formę kontynuacji zaangażowania w wolność open source i dostarczania tego zasobu społeczności na kolejne dekady. To jest ważny pierwszy krok w kierunku zapewnienia długoterminowego, zrównoważonego wyzwania dla prawnie zastrzeżonych bibliotek, takich jak Unsplash.

Odniesienie do Unsplash jest następstwem kontrowersyjnych zmian w licencjonowaniu tej firmy, która porzuciła licencję CC0 w 2017 roku.

Ten dorobek został ukryty przez Unsplash, który odmówił użycia swojego API do odróżnienia zdjęć CC0 w przyszłości. W lipcu 2020 roku kontrowersje odżyły po tym, jak Unsplash uruchomił swój oficjalny plugin do WordPressa. Niektórzy użytkownicy obawiają się, czy firma będzie skłonna zmienić swoją licencję i warunki w przyszłości, zwłaszcza po tym, jak Unsplash został przejęty przez Getty Images.

Wyszukiwarka Creative Commons pozostaje jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć zdjęcia na licencji CC0, które są zgodne z GPL. Ciekawie będzie zobaczyć, jak wiadomość o znalezieniu przez CC Search nowego domu na WordPress.org wpłynie na relacje Automattic z Pexels, inną biblioteką zdjęć z jeszcze bardziej restrykcyjnymi licencjami niż Unsplash. Dostęp do Pexels został dodany do WordPress.com w 2018 roku i jest również zintegrowany z Jetpackiem.

Mullenweg w swoim ogłoszeniu powiedział, że przewiduje, iż CC Search pojawi się na WordPress.org w ciągu kilku tygodni.

Udostępnij

Zobacz również

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Encharge

Automatyzacja Email Marketingu. Zwiększ skuteczność prowadzonych kampanii.

Now4real

Zbuduj społeczność i zwiększ zaangażowanie na swojej stronie wykorzystując Now4real.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *