Sposób w jaki działają widgety WordPressa praktycznie od początków tego systemu CMS jest niezmienny. Wkrótce jednak ich żywot w wydaniu jaki od lat znamy dobiegnie końca, ponieważ nowy system widgetów oparty na blokach ma pojawić się w WordPress 5.8.

Nowy system Widgetów

WordPress 5.8 będzie zawierał kilka komponentów z projektu Full Site Editing, które dają użytkownikom szerszą kontrolę nad wyglądem i układem ich stron. Jednym z nich jest właśnie przebudowa systemu widgetów.

Widgety prędzej czy poźniej staną przestarzałą funkcją WordPressa, a patrząc na to jak można budować wygląd stron w oparciu o takie buildery jak Elementor PRO można stwierdzić, że już od dłuższego czasu zasługują na takie miano. Nie znikną jednak w najbliższym czasie.

Będzie to pierwszy raz, kiedy to wielu członków społeczności WordPressa będzie miało styczność z blokami w nowym kontekście. Edytor Gutenberg, który pojawił się w WordPressie 5.0, skupiał się wyłącznie na aranżacji treści postów. System widżetów w 5.8 zamieni klasyczne paski boczne w kontenery bloków. Krótko mówiąc, użytkownicy będą mogli przykleić dowolny blok w dowolnym pasku bocznym.

Classic Widget

Wtyczka Classic Widgets w repozytorium WordPress

Trzy dni temu WordPress udostępnił wtyczkę o nazwie Classic Widgets. Pozwala ona użytkownikom końcowym na wyłączenie nadchodzącego systemu widgetów WordPress opartego na blokach. Wsparcie dla tej wtyczki planowane jest do 2022 roku lub tak długo, jak będzie to konieczne, zgodnie z tym co można przeczytać w opisie wtyczki.

Po co ta wtyczka? Jeśli z WordPressem pracujesz przynajmniej od kilku lat, to z pewnością pamiętasz końcówkę 2018 roku i pojawienie się Gutenberga. To była spora zmiana, która nie wszystkim się podobała i do tej pory wielu właścicieli stron używa wtyczki klasycznego edytora rezygnując z Gutenberga.

Motywują to najczęściej wydajnością, ale prawda jest taka, że nie można zatrzymać rozwoju i choć niektóre jego ścieżki nie muszą nam odpowiadać, to albo zdecydujemy się świadomie na ucieczkę od tych zmian, co w mojej oceni jest po prostu działaniem na własną szkodę, albo je zaakceptujemy i nauczymy się wykorzystywać do realizacji naszych celów.

System Widgetów i cały FSE będzie podobną zmianą. Z jednej strony twórcy motywów bedą potrzebowali czasu na dostosowanie swoich produktów, z drugiej sami użytkownicy stron stworzonych na motywach aktualizowanych od przypadku do przypadku czy wręcz porzuconych, też będą potrzebowali czasu na wprowadzenie zmian w swoich witrynach, np. zmieniając motyw na taki, który jest dynamicznie rozwijany, zob. Najlepsze darmowe motywy WordPress.

Żeby nie było sytuacji w której po aktualizacji do WordPress 5.8 strona się rozsypie, właściciele witryn z motywami nie radzącymi sobie z nowym systemem widgetów będą mogli go wyłączyć instalując wtyczkę Classic Widget.

Celem wtyczki jest po prostu powrót użytkowników do tradycyjnego systemu widżetów, z którym są zaznajomieni.

Ale pamiętaj, że jeśli zaczniesz używać nowego systemu widżetów opartego na blokach, a poźniej zdecydujesz się jednak na powrót do starej metodologii pracy stracisz wszystkie swoje bloki widżetów. Upewnij się w takiej sytuacji, że tego faktycznie chcesz. Dawne bloki nie pojawią się ponownie, nawet jeśli znowu zmienisz zdanie i wyłączysz wtyczkę Classic Widget.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *