Jednym z najlepszych sposobów na przyspieszenie strony WordPress jest jej optymalizacja. Sporo o tym pisałem i na pewno nie raz jeszcze napiszę. To ważny temat!

Zajrzyj np. do artykułu na temat NitroPack. To kombajn, który robi praktycznie wszystko, ale nie zawsze potrzebujemy tak rozbudowanych rozwiązań, dlatego w dzisiejszym wpisie skupimy się na wtyczce, której głównym zadaniem jest optymalizacja grafik, aczkolwiek w wersji PRO potrafi także zadbać o optymalizację skryptów strony. Dojdziemy do tego.

WP Compress

WP Compress, to darmowy plugin, który jest nie tylko łatwy w użyciu, ale także bardzo skuteczny w optymalizacji grafik. Pozwala zmniejszyć ich rozmiar bez widocznego obniżenia jakości. Kiedy zainstalujesz wtyczkę, możesz zoptymalizować do 50 obrazów na swojej stronie za pomocą kilku kliknięć. Po tym czasie będziesz musiał dokupić dodatkowe kredyty, które nie są jednak specjalnie drogie.

Jeśli jeszcze nie przyspieszyłeś swojej strony poprzez optymalizację obrazów lub jeśli próbowałeś innych wtyczek, ale nie byłeś zadowolony z rezultatów, to ten artykuł powinien Cię zainteresować.

Co potrafi WP Compress?

Jak już wspomniałem, celem wtyczki WP Compress jest zoptymalizowanie obrazów na twojej witrynie WordPress, aby poprawić czas jej ładowania. Oto jego główne funkcje wtyczki:

  • Możliwość zoptymalizowania wszystkich istniejących obrazów na stronie za pomocą jednego kliknięcia.
  • Tryb Autopilota do optymalizacji nowych obrazów, gdy tylko zostaną dodane do Twojej strony.
  • Trzy poziomy kompresji do wyboru.
  • Ochrona przed nadmierną kompresją, aby uniknąć obniżenia jakości obrazu.
  • Dostęp do szybkiej sieci CDN.
  • Możliwość automatycznej zmiany rozmiaru obrazów.
  • Możliwość przywrócenia obrazów do ich oryginalnego stanu.
  • Tryb szybkiego podglądu do porównania obrazu przed i po optymalizacji.
  • Zoptymalizujesz do 50 zdjęć za darmo z opcją płatności kilku dolarów miesięcznie za więcej kredytów.

WP Compress ma wiele zalet, które docenią użytkownicy, którzy chcą mieć większą kontrolę nad tym, jak ich zdjęcia są kompresowane.

Jak zoptymalizować zdjęcia za pomocą WP Compress

Czasami najlepszym sposobem na zrozumienie, co może zrobić wtyczka, jest poznanie jej działania. Tak więc, mając to na uwadze, przejdźmy przez cały proces korzystania WP Compress i dowiedzmy się, jakich rezultatów można się spodziewać.

Instalacja i aktywacja WP Compress

Ponieważ WP Compress może być początkowo użyty do optymalizacji twoich obrazów za darmo, jest on dostępny w oficjalnym katalogu wtyczek WordPressa i może być zainstalowany z twojego pulpitu nawigacyjnego WordPressa. Jeśli nie wiesz jak przebiega proces instalacji zajrzyj do artykuły: Jak zainstalować wtyczkę.

Kiedy już zainstalujesz i aktywujesz WP Compress, zobaczysz pomocny baner z przyciskiem do rozpoczęcia procesu konfiguracji.

WP Compress aktywacja konfiguracji

Chociaż WP Compress jest darmowy i pozwala skompresować do 50 plików, będziesz musiał założyć konto, aby zacząć optymalizować obrazy. Na szczęście proces nie jest uciążliwy. Zakładasz konto, a następnie kopiujesz swój klucz i wklejasz w pierwszym kroku konfiguracji wtyczki:

Konfigurowanie ustawień optymalizacji obrazu

W swojej próbie uproszczenia procesu optymalizacji obrazów stron WordPress, WP Compress jest wstępnie skonfigurowany z zalecanymi ustawieniami. Dzięki temu wtyczka powinna przypaść do gustu każdemu, kto chce w ten sposób przyspieszyć swoją witrynę, ale nie chce inwestować czasu w naukę nowej technologii, systemu lub narzędzia. Z WP Compress wszystko co musisz zrobić to zainstalować i aktywować wtyczkę, a następnie pozwolić jej działać z domyślnymi ustawieniami.

Osobiście korzystam z wersji PRO, a tu mogę zdecydować o dwóch rodzajach optymalizacji:

Optymalizacja w czasie rzeczywistym i optymalizacja generująca pliki lokalnie w środowisku WordPress. Załóżmy, że wybieram pierwszą opcję i przechodzę do panelu zarządzania:

Jak widzisz, panel kontrolny WP Compress jest przejrzyście zaprojektowany. Dzięki temu jest on łatwy do zrozumienia, a dla wygody większość ustawień jest dostępna z poziomu z jednej strony.

W zasadzie widzisz tu dane statystyczne związane z optymalizacją grafik, a u samego dołu masz kilka opcji które możesz wyłączyć lub włączyć w zależności od preferencji.

W panelu kontrolnym możesz wybrać jeden z trzech poziomów optymalizacji, który pozwoli Ci określić stopień kompresji zastosowany do Twoich zdjęć. Choć tryb kompresji Ultra pozwala na uzyskanie najmniejszych możliwych rozmiarów, jakość zdjęć może ucierpieć, przynajmniej w porównaniu z trybem kompresji bezstratnej.

Jednakże, aby zapobiec zauważalnemu spadkowi jakości obrazu, WP Compress posiada funkcję zapobiegania nadmiernej kompresji. Aby pomóc Ci znaleźć odpowiedni poziom, możesz zapoznać się z różnymi poziomami kompresji i cofnąć optymalizacje, które miały negatywny wpływ na jakość obrazu.

Możesz także włączyć lub wyłączyć inne funkcje, takie jak leniwe ładowanie, formaty nowej generacji i kilka innych.

Wersja PRO

Optymalizacja grafik, to główne zadanie wtyczki WP Compress, ale jeśli zdecydujesz się na wersję PRO dodatkowo dostaniesz dostęp do kolejnych narzędzi. Oto i one:

Pojawiają się kolejne opcje związane z optymalizacją, ale nie dotyczą one już bezpośrednio grafik, ale skryptów JS i arkuszy CSS. Masz możliwość wykluczenia wybranych plików z procesu optymalizacji, a nawet wykorzystanie własnej subdomeny do serwowania plików z sieci CDN.

Podsumowanie

WP Compress jest bardzo łatwy w użyciu, a jednocześnie potrafi efektywnie zoptymalizować twoje obrazy, aby zmniejszyć ich rozmiar. Dzięki takim funkcjom jak ochrona przed nadmierną kompresją, trzy poziomy kompresji do wyboru, szybki sposób na porównanie obrazów przed i po optymalizacji oraz narzędzie podglądu, wtyczka ta jest świetnym wyborem dla każdego, kto chce mieć większą kontrolę nad tym, jak modyfikowane są jego obrazy.

Z drugiej strony, tryb autopilota WP Compress i funkcje optymalizacji jednym kliknięciem sprawiają, że wtyczka ta jest odpowiednia także dla tych, którzy chcą przyspieszyć swoją stronę przy bardzo niewielkim wysiłku.

Jedynym problemem, który może powstrzymać kogoś przed użyciem tej wtyczki, jest prawdopodobnie fakt, że nie jest to rozwiązanie całkowicie darmowe. Tak, możesz skompresować do 50 zdjęć za darmo, ale po przekroczeniu tego limitu musisz zapłacić za używanie WP Compress. Jednak z cenami zaczynającymi się od 9 dolarów za miesiąc WP Compress może być bardzo opłacalnym sposobem na przyspieszenie Twojej strony i uniknięcie frustracji odwiedzających powolnym czasem jej ładowania.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *