WordPress to system zarządzania stroną, który dzięki swoimi ogromnymi możliwościami połączonymi z prostotą i skalowalnością zaskarbił sobie miliony serc projektantów i właścicieli stron internetowych na całym świecie.

WordPress po raz pierwszy został publicznie udostępniony w 2003 roku i błyskawicznie zaczął rozkręcać blogosferę. Tak, tak. Pomimo, że dziś na tym systemie CMS można uruchomić praktycznie dowolny rodzaj witryny, to WordPress zaczynał jako typowe narzędzie do prowadzenia dzienników internetowych (blogów). Do dziś jest najczęściej wybieranym oprogramowaniem przez blogerów ( zob. “Jak założyć bloga“), ale obecnie napędza także strony biznesowe, sklepy internetowe, serwisy o charakterze społecznościowym, platformy e-lerningowe, katalogi branżowe i wiele więcej.

WordPress na tle innych systemów CMS

Być może słyszałeś o takich narzędziach do prowadzenia stron internetowych jak Wix, Joomla!, Drupal, Prestashop i im podobnych. Prawdopodobnie jednak nazwa WordPress pojawiała się w trakcie Twoich poszukiwań najczęściej. Dlaczego?

Przyjrzyjmy się temu jak wiele stron www wykorzystuje WordPressa i jak wygląda jego pozycja na rynku względem innych, popularnych systemów zarządzania stronami. Sięgniemy po dane z W3Techs, gdzie możesz dokładnie prześledzić stopień popularności około 1000 systemów CMS.

WordPress i jego popularność - Dane z W3Techs

WordPress bezsprzecznie jest najpopularniejszym systemem CMS na świecie. Wykorzystuje go 41,5% stron działających w Internecie, a udział w rynku CMS dobija do 65%. Dla uzmysłowienia jak duża jest jego popularność wystarczy spojrzeć na dane kolejnych na liście systemów, gdzie druga pozycja, to wartości nie przekraczające 6%. Powyższe dane to wynik z 1 czerwca 2021 roku.

Ile kosztuje WordPress?

WordPress to oprogramowanie dostępne na publicznej licencji GPL. Oznacza to, że nie ponosisz żadnych kosztów związanych z korzystaniem z tego narzędzia na swojej stronie bez względu na to czy jest to aktywność niekomercyjna czy biznesowa.

Jedyne czego potrzebujesz aby uruchomić stronę, to odrobina czasu, miejsce na serwerze (hosting) i adres (domena). Koszty utrzymania hostingu i domeny w zależności od tego czy wybierzesz hosting klasyczny czy zarządzany hosting WordPress, to wydatek średnio kilkuset złotych w skali roku. Nie jest to dużo.

WordPress poza darmową, dostępną do pobrania i zainstalowania na własnym hostingu wersji (WordPress.org), ma także wersję komercyjną działającą w modelu usługowym. Ta druga dostępna jest pod adresem WordPress.com i oferuje Ci kilka planów abonamentowych. Im droższy plan, tym więcej możliwości otrzymujesz, ale w praktyce ten model nigdy nie da Ci takiej swobody i tak dużych możliwości jak wersja bezpłatna.

Dlaczego WordPress jest najlepszy?

Pomijając jego popularność, typ licencji i wygodne zarządzanie treścią, czy wręcz swoistą modę na WordPressa, to podstawowym czynnikiem przemawiającym na korzyść tego narzędzia jest jego skalowalność. Co to dokładnie oznacza? Instalując WordPressa uruchamiasz tak naprawdę fundament do dalszych działań, chyba, że Twoim celem jest prosty blog, wówczas możesz z marszu blogować publikując kolejne wpisy. Jeśli jednak celem jest atrakcyjna strona biznesowa, sklep internetowy lub coś innego sięgasz po wtyczki i motywy WordPress.

Wtyczki dla WordPressa

WordPress i wtyczki

WordPress jak już wspomniałem jest dostępny bezpłatnie, ale także jego potężna biblioteka dodatków nie uszczupli Twojego portfela!

Czym są wtyczki? To mniejsze lub większe skrypty, których instalacja wzbogaca stronę działającą na WordPressie o kolejne możliwości.

Dla przykładu. Instalujesz WordPress’a i w zasadzie jego podstawową funkcjonalnością jest blog. Ty jednak chcesz założyć sklep internetowy, którego blog będzie tylko częścią pozwalającą Ci przyciągnąć większą ilość Klientów. Co w takiej sytuacji musisz zrobić? Wystarczy z poziomu panelu zarządzania stroną przejść do działu “Wtyczki”, odszukać rozszerzenie sklepu internetowego, zainstalować je na stronie i wprowadzić ustawienia pod kątem własnych potrzeb. To wszystko! Zajrzyj do artykułu “Jak założyć sklep internetowy“, gdzie opisuję tę procedurę dokładnie.

Ogromna ilość wtyczek dostępna jest jak zresztą sam WordPress bezpłatnie. Aktualnie baza darmowych dodatków zwiększających możliwości Twojej strony przekracza 57 000 wtyczek!

Motywy dla WordPressa

WordPress i jego motywy

To kolejny ważny element związany z funkcjonowaniem Twojej strony. Motywy, nazywane także szablonami, to dodatki do WordPress’a, które pozwalają Ci realnie wpływać na to jak ostatecznie będzie prezentowała się Twoja strona. Standardowo WordPress ma swój podstawowy motyw, ale Ty możesz instalować inne. Dzięki temu strona, która domyślnie może nie prezentować się najlepiej, stanie się atrakcyjną, dobrze konwertującą machiną, pracującą dla Ciebie i Twojej firmy przez 7 dni w tygodniu.

Podobnie jak wtyczki, motywy dostępne są w bezpłatnym repozytorium WordPressa, a ich ilość aktualnie przekracza 7 500. Wśród dostępnych motywów znajdziesz wiele, które pozwolą Ci szybko i wygodnie uruchomić piękną stronę, bloga czy sklep. Niektóre z nich mają nawet wbudowane mechanizmy importu przykładowych aranżacji, co skraca czas realizacji strony do niezbędnego minimum.

Polecam Ci artykuł “Szablony WordPress”, gdzie pokazuję trzech moich ulubieńców, z których każdy cechuje świetna jakość, świetna wydajność i ogromne możliwości. Strony jakie powstają przy ich wykorzystaniu zapierają dech w piersiach.

Komfort pracy ze stroną WordPress

Ogromna popularność WordPressa, to nie tylko zasługa bezpłatnej licencji i ilości wtyczek oraz motywów. To także nieporównywalna z innymi systemami wygoda zarządzania treścią i dostępność tego narzędzia dla każdego bez wyjątków, także dla osób, które z informatyką nie mają kompletnie nic wspólnego.

Wystarczy rzut oka na kokpit, aby szybko zorientować się za co odpowiadają poszczególne sekcje panelu zarządzania, a jeśli potrzebujesz wyjaśnień, znajdziesz je na tysiącach grup dyskusyjnych, blogach takich jak ten, platformach edukacyjnych, kanałach YouTube i praktycznie w każdym medium traktującym o stronach internetowych. WordPress jest wszędzie.

Swoją stronę internetową, bloga czy sklep poprowadzisz w sposób łatwy i przyjemny, choć zapewne pojawią się sytuacje gdzie dostęp do uporządkowanej wiedzy będzie na wagę złota. W takiej sytuacji zapraszam Cie gorąco na Kurs WordPress, który odsłoni przed tobą wszystkie tajemnice tego systemu.

Umiejętne wykorzystanie wtyczek i motywów sprawi, że poczujesz się jak zawodowy webmaster. Strony tworzone na bazie WordPressa będą piękne i do tego tanie.

WordPress to jedyny system cieszący się tak dużym uznaniem wśród osób początkujących, a to własnie dzięki temu, że jest przyjazny dla każdego bez względu na poziom umiejętności. Uruchomienie podstawowej strony internetowej może Ci zająć dosłownie jeden wieczór, a kosztem będzie wyłącznie Twój czas.

Przekształć WordPressa w Kreator Stron

Elementor builder stron

Po prostu zainstaluj rozszerzenie, które podbija Internet i serca miłośników WordPressa. Tym rozszerzeniem jest Elementor. Na jego temat sporo już napisałem, jest również wiele filmów na kanale YouTube. Zajrzyj koniecznie.

Wpisy na blogu, podstrony ofertowe, produkty w sklepie… wszystkim możesz zarządzać metodą przeciągnij i upuść!

Dzięki Elementorowi zupełnie inaczej zaczniesz postrzegać pracę z witryną, a czas jaki będziesz musiał poświęcić stronie i na ciekawie zaaranżowane wpisy, będzie maksymalnie zoptymalizowany. Zarządzanie treścią, a nawet całym layoutem swojej strony wyniesiesz na inny poziom i pamiętaj, że wszystko możesz zrobić samodzielnie.

Elementor, to jednak nie jedyny wybór i to właśnie jest cudowne w ekosystemie WordPress. Do dyspozycji masz wiele innych kreatorów takich jak DIVI, Bricks Builder, Beaver Builder, Oxygen i inne… Jest w czym wybierać i jestem pewien, że znajdziesz coś dla siebie.

Jakie strony korzystają z WordPressa?

Biorąc pod uwagę fakt, że WordPress napędza ponad 41% stron w Internecie ich lista stworzyłaby pokaźnych rozmiarów, wielotomowe wydanie leksykonu. Nie chodzi więc o to, aby pokazać wszystko co działa na WordPressie, ale chciałbym pokazać Ci kilka wybranych losowo stron znanych marek, które pracują na WordPressie i rozwijają na nim niektóre ze swoich projektów.

W związku z tym, że WordPress jest doskonałym systemem zarządzania treścią, jest także chętnie wybierany jako narzędzie do szybkiej i wygodnej publikacji informacji, newsów itp… Przykłady: Microsoft News, Facebook Newsroom, The New York Times, TechCrunch, Fortune, The New Yorker, Harvard Gazette, Variety, Vouge, Time Inc., The Wall Street Journal Law Blog i wiele innych.

Zerkając na kolejne strony znajdziemy wśród nich takie jak: Sony Music, Plesk, Max CDN, The Walt Disney Company, AddEspresso, Toyota, Bata, Protest, Van Heusen, BBC America, Microsoft Studios… nie wymieniam dalej 🙂

Jest tego ogromna ilość. Ale jeśli więcej niż co trzecia strona w Internecie to WordPress, nie trudno się dziwić. Nawet strona Białego Domu działa na WordPressie. Ktoś mówił, że WordPress jest niebezpieczny?

Twoja strona może dołączyć do tego szacownego grona. Wystarczy, że podejmiesz decyzję i zaczniesz działać!

Od czego zacząć przygodę z WordPressem?

Oto podsumowanie przydatnych źródeł informacji, które pomogą Ci niewielkim kosztem wykorzystać ten system zarządzania treścią tworząc na nim dokładnie to czego potrzebujesz. Strony marzeń 🙂

Zacznij od możliwie najlepszego poznania WordPressa. To ważne, ponieważ pomimo, że jest to system bardzo przyjazny, to jest także dość rozbudowany. To trochę tak jak z każdym innym programem. Jeśli jedynie liźniesz go z wierzchu, to nie wykorzystasz jego pełni możliwości, bo nawet nie będziesz sobie z istnienia wielu zdawał sprawę.

Zapraszam Cię na wspomniany wcześniej Kurs WordPress, żebyś wystartował z lepszej pozycji.

Nie musisz od razu inwestować w hosting, bo możesz zainstalować WordPressa na komputerze (zob. “Jak zainstalować WordPressa na komputerze“), ale prędzej czy później dom z adresem dla Twojej strony będzie nieodzowny. Sprawdź więc Zarządzany Hosting WordPress.

Gdy już zaprzyjaźnisz się z WordPressem i stworzysz atrakcyjną stronę, nie pomijaj tego co dzieje się na blogach tematycznych, na YouTube i w innych miejscach. WordPress, to system dynamicznie się rozwijający, ciągle się zmienia i z każdym wydaniem potrafi coraz więcej. Śledź jego rozwój chociażby czytając wpisy tego bloga czy kanał PoznajWP na YouTube. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco. Warto!

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *