Domena, to adres Twojej strony internetowej i jednocześnie jej unikalny identyfikator, który jako ludzie jesteśmy w stanie szybko zapamiętać. Zdarza się jednak, że pierwotny wybór jej nazwy okazuje się nietrafiony lub z innych powodów przestał nam odpowiadać. Chcemy ją zmienić!

Aby to zrobić wystarczy zarejestrować nową domenę i… no właśnie… Trzeba jeszcze jakoś zmienić domenę WordPress. Na tym dziś się skupimy.

Kiedy konieczna jest zmiana domeny WordPress

Jeden przykład już mamy za sobą. Znudziła się 🙂 Ale zmiana nazwy domeny powinna być dobrze przemyślana, zaplanowana i w odpowiednim czasie przeprowadzona. Jeśli dopiero zaczynasz, strona jest w fazie prac, to temat jest prosty. Nieco gorzej jeśli domena ma już za sobą pierwsze miesiące, a może i lata funkcjonowania, a Tobie nagle przychodzi do głowy zmiana jej nazwy.

Robiąc to pozbawiasz swoją stronę mocy jaką udało jej się wypracować przez czas, gdy działała pod pierwotnym adresem. Nowa domena będzie zaczynała całą tą podróż od nowa. Jeśli mimo wszystko chcesz zmienić adres strony, to przynajmniej zadbaj o przekierowania 301 ze starej domeny na nową, do poszczególnych podstron i artykułów. Poinformuj Google w Google Search Console o zmianie. Tylko w ten sposób stara nazwa przekaże znaczną część swojej mocy, ale czy w 100%. Jeśli nie popełnisz błędów jest to prawdopodobne choć w praktyce różnie z tym bywa.

Pomijając sytuację kiedy po prostu nazwa domeny Ci się znudziła, możesz zechcieć zmienić adres strony WordPress gdy jej wersja developerska działa pod adresem tymczasowym, np. w subdomenie, albo lokalnie na Twoim komputerze. Żeby przerzucić taką stronę na serwer produkcyjny konieczna będzie zmiana nazwy domeny.

Bardziej dramatyczna sytuacja, to problemy z Google. Ktoś zabrał się za pozycjonowanie Twojej strony popełniając błędy, co poskutkowało karami nałożonymi przez Google. Dwoisz się i troisz, a strona za żadne skarby nie chce wskoczyć do TOP10. Czasem w takich sytuacjach mniej kosztownym rozwiązaniem jest zmiana nazwy domeny niż koszty specjalisty, który będzie starał się naprawić sytuację.

Pewnie sam znajdziesz wiele innych powodów, dla których możesz zechcieć zmienić nazwę domeny. Miałem kiedyś Klienta, który zmienił adres strony, bo dopiero po kilku miesiącach jej działania zorientował się, że była w niej literówka 🙂 Takie sytuacje choć zaskakujące, to również się zdarzają.

Kilka sposobów na zmianę domeny WordPress

Zmiana adresu strony internetowej nie jest czynnością skomplikowaną, ale może wymagać od Ciebie wykonania pewnych działań. Pierwsze to zmiana nazwy domeny w ustawieniach WordPress, druga to zmiana adresu strony w treściach, gdzie znajdują się odnośniki do mediów (obrazy, filmy, dokumenty do pobrania itp.). Zacznijmy.

Zmiana domeny WordPress w jego w ustawieniach

Wystarczy, że wejdziesz do ustawień ogólnych WordPressa, a znajdziesz tam miejsce umożliwiające zmianę adresu Twojej strony.

Zmiana nazwy domeny w ustawieniach ogólnych WordPress

Przy takiej zmianie mogą się pojawić pewne trudności. Zmieniając nazwę domeny w tym miejscu upewnij się, że nowa domena wskazuje na miejsce (serwer, folder) gdzie znajdują się pliki WP. Jeśli tak nie jest, to po zmianie domeny będziesz miał problem z zalogowaniem się do Panelu WP.

W innej sytuacji gdy przerzucasz WordPressa do innego folderu, na który wskazuje nowy adres lub całkowicie na zewnętrzny serwer wówczas najpierw zmień nazwę domeny w ustawieniach WordPress, a dopiero potem skopiuj pliki i bazę do nowej lokalizacji. Nie jest to specjalnie wygodne.

Zmiana adresu strony poprzez edycję pliku wp-config.php

Jeśli nie jesteś w stanie użyć innej metody zmiana nazwy domeny może się odbyś poprzez wpisanie dwóch linijek w pliku wp-config.php

define( 'WP_HOME', 'https://twoja-nowa-domena' );
define( 'WP_SITEURL', 'https://twoja-nowa-domena' );

Nie jest to sposób, który rekomenduję podobnie jak zmiana adresu strony korzystając z motywu potomnego, gdzie do pliku functions.php można dopisać te dwie linijki:

update_option( 'siteurl', 'https://twoja-nowa-domena' );
update_option( 'home', 'https://twoja-nowa-domena' );

Oba te przypadki to rodzaj twardego kodowania, którego sugeruję unikać, chyba że będzie to tylko chwilowy zabieg pozwalający Ci rozwiązać określony problem.

Jak zmienić siteurl w bazie danych (phpMyAdmin)?

Zmiana nazwy domeny w WordPress może także być przeprowadzona bazpośrednio w bazie danych. W tym celu musisz się do niej dostać. Najprostszym sposobem będzie uruchomienie aplikacji do zarządzania bazami phpMyAdmin, którą zapewne masz na swoim koncie hostingowym. Na DiDHost znajdziesz ją klikając w sekcję WordPress, a następnie przy instalacji, dla której ma się odbyć zmiana nazwy domeny klikasz w zakładkę “Baza Danych”, a potem kliknij w link “otwórz przy pomocy phpMyAdmin”

Tak możesz otworzyć bazę danych WordPress na hostingu DiDHost

Zobaczysz listę tabel w bazie Twojej strony. Odszukaj tę o nazwie _options. Jej prefiks zapewne będzie inny niż ten który widzisz poniżej na zrzucie ekranu.

Wybierz tabelę options

Idąc dalej kliknij w edycję przy rekordach, które jak widzisz w swojej wartości przechowują adres strony. Zmiana nazwy domeny w tym wypadku sprowadza się do kliknięcia w link edycji, prowadzenia nowej nazwy i kliknięcia w przycisk “Wykonaj”.

W tym miejscu kliknij w link edycji rekordu aby zmienić adres strony internetowej

Pamiętaj żeby z bazą obchodzić się ostrożnie. Nie rób niczego jeśli nie jesteś pewnej jakie będą tego konsekwencje i zadbaj o to aby wcześniej, przed zmianami, wykonać kopię bezpieczeństwa bazy. Nie chodzi o całego WordPressa tylko o samą bazę w której za chwilę coś zmienisz.

Zmiana pozostałych linków (adresów URL) w bazie danych

Zmiana domeny WordPress za nami, więc po jeszcze pisać o zmianach linków? Otóż jeśli stronę masz już gotową, są treści, a w treściach np. obrazy, odwołania do plików itp… wówczas zmiany do tej pory opisane w tym artykule będą niewystarczające. Wewnątrz tekstu może być fotka, która pobierana jest z adresu wykorzystującego starą domenę.

Łatwo możesz to przeoczyć zwłaszcza jeśli stara domena i pliki WordPressa wciąż tam jeszcze rezydują. Grafiki będa się ładowały, ale w momencie gdy stwierdzisz “OK, wszystko przeniosłem, strona działa, mogę usunąć starą domenę i jej zawartość“… pojawi się problem. Nagle przestaną wyświetlać się wszystkie obrazy. Musimy coś z tym fantem zrobić.

Tu także jej kilka metod. Skoro jesteśmy w bazie danych, to pozostańmy jeszcze przez chwilę w tym miejscu. Przejdź do zakładki “SQL” i wykonaj komendę jak poniżej:

UPDATE 320tH_posts SET post_content = replace(post_content, 'https://stara-domena','https://nowa-domena');

Pogrubiłem trzy ważne elementy. Pierwszy to prefix, który u Ciebie będzie inny, więc powinieneś wpisać go w postaci jaką masz w swojej bazie WorsdPress. Dodatkowo zaznaczyłem miejsce, gdzie wpisujesz URL starej i nowej domeny.

W tym miejscu wpisujesz zapytanie SQL, które zmieni stare adresy na nowe

Jeśli sprawdziłeś, że nie ma błędu w konstrukcji zapytania kliknij w przycisk wykonaj i powinieneś za chwilę zobaczyć ile zmian zostało w wprowadzonych. Jest duże prawdopodobieństwo, że ten zabieg definitywnie rozwiąze problem z niewidocznymi obrazkami.

Zmiana linków za pomocą wtyczki Better Search Replace

Jeśli okaże się, że zmiana nazwy domeny, a także linków w treściach powyższym sposobem nie zadziałała w 100%, albo obawiasz się dotykania bazy danych, możesz spróbować użyć wtyczki o nazwie Better Search Replace.

Wtyczka Better Search Replace

Przy jej pomocy wyszukasz wszystkie stare adresy w bazie WP i zmienisz je na nowe.

Zmiana linków z wykorzystaniem Elementora

Jeśli korzystasz z Elementora na swojej stronie, to warto wykorzystać wbudowane w niego narzędzie do zmiany adresów URL. Działa niezwykle prosto:

Wejdź kolejno: Elementor > Narzędzia i zakładka Zastąp adres URL.

W jednym polu wpisujesz https://staradomena a w drugim https://nowadomena zatwierdzasz i podobnie jak w przypadku zapytań SQL dostaniesz informację zwrotną na temat tego ile wystąpień starej nazwy zostało zastąpionych nową 🙂

Pozwól żeby hosting WordPress zrobił to za Ciebie

Jeśli jesteś początkującym twórcą i włascicielem strony na WordPressie, powyższe metody mogą okazać się mniej lub bardziej skomplikowane. Być może nawet czytając ten tekst czujesz strach przed zmianą adresu strony.

Korzystając z Hostingu WordPress zmiana adresu strony jest niezwykle prostą czynnością.

  • Jeśli zmienisz nazwę domeny na koncie hostingowym na którym jest zainstalowana instancja WordPress, system automatycznie dokona tej zmiany również w konfiguracji WordPressa. Nie musisz nic więcej robić 🙂
  • Jeśli instalację developerską masz w subdomenie i przerzucasz ją na domenę właściwą (możesz użyć funkcji kopiowania i synchronizacji) wówczas zmiana nazwy domeny zostanie wykonana przez system hostingu w sposób automatyczny.
  • Jeśli w Twoim wypadku będzie jeszcze jakiś inny scenariusz, to zmiana domeny WordPress może się odbyć poprzez uruchomienie funkcji, która do tego celu została zaprojektowana.
Zmiana nazwy domeny w panelu hostingu

To zdecydowanie najprostsze i najszybsze metody. Rozwój niech Twój hosting Cię wyręczy i faktycznie zadba o optymalizację Twojego czasu pracy. Jeśli nie masz Hostingu WordPress DiDHost, serdecznie polecam.

Podsumowanie

WordPress zmiana domeny. Z pozoru zadanie łatwe, ale niejednokrotnie widziałem jak moi Kursanci i Klienci gubili się, gdy przyszło do wprowadzenia zmian na żywym organizmie. Jeśli jednak skorzystasz z powyższych wskazówek, zmiana adresu strony nie będzie taka straszna jak ją malują 🙂

Uczulam Cię tylko na zmiany wprowadzane bezpośrednio w bazie danych. Ważne aby robić je w skupieniu, bo jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś bezpośrednio z bazą, popełnienie błędu może zjeść Ci niepotrzebnie dodatkowy czas jaki poświęcisz na odtwarzanie danych z kopii i próbę ponownego wprowadzenia zmian.

Wykorzystaj narzędzia hostingu, a jeśli ich nie ma, to dopiero wówczas szukaj innych dróg.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *