WordPress jak zacząć przygodę z tym systemem CMS? Cała witryna na której właśnie jesteś, koncentruje się temacie budowy strony internetowej bazującej na tym konkretnym rozwiązaniu. Być może jednak szukasz informacji na temat tego “Jak zacząć i czego w pierwszej kolejności dotknąć… i co potem.. 🙂 W tym artykule postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Po co?

W pierwszej kolejności powinieneś/powinnaś doprecyzować cel, a więc zastanowić się w jakim kierunku zmierzasz i jak WordPress, czy w konsekwencji projekt jaki na nim uruchomisz pozwoli Ci ten cel zrealizować. Czy to ma być prywatny blog, strona o charakterze wizytówki firmowej, a może coś więcej? Sklep internetowy? Portal informacyjny? Jeszcze coś innego?

Gdy już masz odpowiedź na to pytanie zadaj sobie kolejne. Czy WordPress będzie odpowiednim narzędziem? To świetny system, na bazie którego w sieci działa około 40% stron, o często diametralnie różnym przeznaczeniu, ale może się zdarzyć tak, że Twój pomysł jest na tyle złożony czy nietypowy, że WordPress okaże się niewłaściwym wyborem. Np. jeśli zechcesz stworzyć jakąś aplikację, powiedzmy kolejne narzędzie do analizy SEO, wówczas prawdopodobnie będziesz potrzebować indywidualnie zaprojektowanego i stworzonego systemu, który nie będzie bazował na gotowych rozwiązaniach.

Jeśli jednak ma to być strona Twojej firmy, sklep internetowy, serwis ogłoszeniowy, serwis lokalnej społeczności czy coś podobnego wówczas możesz być pewien, że WordPress sprawdzi się na tym polu świetnie.

Wybierz dobry hosting

Usługa hostingowa ma niebanalne znaczenie jeśli chodzi o jakość późniejszej pracy i niezawodność Twojej witryny. Ma także coraz większe znaczenie w kontekście chociażby działań związanych z pozycjonowaniem ponieważ jednym z czynników rankingowych wyszukiwarki Google jest własnie prędkość działania Twojej strony na co ma wpływ m.in. usługa hostingowa. Jeśli więc na tym polu popełnisz błąd może on później generować problemy, z których nawet nie będziesz sobie zdawać sprawy. Zaczynając swoją przygodę ze stroną internetową zadbaj o ten aspekt.

WordPress jako system, z którego możesz korzystać w swobodny, nieskrępowany sposób umożliwia Ci zmianę operatorów usług hostingowych wtedy gdy tego zechcesz. To jedna z cech odróżniających go np. od kreatorów stron, gdzie jesteś uwiązany na dobre i złe z jedynym “nie zawsze słusznym” dostawcą. Jeśli więc zauważysz, że usługa hostingowa pozostawia wiele do życzenia możesz swojego WordPress’a przenieść w inne miejsce, które zapewni Ci należytą jakość usług.

Rozważ także firmy oferujące hosting dedykowany dla WordPress’a. Tego typu usługi zaczynają się pojawiać i warto się im przyjrzeć. Dobrej jakości konta hostingowe nastawione wyłącznie na środowisko WordPress’a, a nie takie które jedynie przedstawiają się jako hosting WordPress, są droższe od zwykłego hostingu.

Jeśli weźmiemy dla przykładu takie platformy jak Kinsta czy WPengine, to koszt miesięczny utrzymania takiej usługi zaczyna się od 30 dolarów i szybuje nawet do 900+ miesięcznie. Takie usługi dają jednak nieporównywalnie wyższe standardy jakości bezpieczeństwa i są znacznie lepiej zoptymalizowane dla naszej strony działającej na bazie WordPress’a.

Polecam Ci także nasze konta hostingowe JZS opracowane specjalnie dla WP. Zerknij na stronę: Hosting WordPress.

Z kolei jeśli miałbym polecić dużą polską firmę hostingową, która oferuje obecnie bardzo przyzwoitą jakość w rozsądnej cenie, jest to Polska firma z krwi i kości, to wskazałbym nazwa.pl. Niestety nie ma tu narzędzi do zarządzania WordPressem do których przyzwyczaili się nasi Klienci, ale kto wie, być może za jakiś czas się zmieni, zwłaszcza że z nazwa.pl blisko współpracuję i krok po kroku staram się przekonywać ich do wdrażania rozwiązań, które dla każdego użytkownika WP, a zwłaszcza dla samouka są niezwykle wygodne i pożyteczne. Czas pokaże jak ten temat będzie się rozwijał 🙂

Instalacja

Proces instalacji jest niezwykle prosty. Kiedyś trzeba było bawić się w przesyłanie plików klientem FTP, ręcznie zakładać bazę danych i dopiero potem uruchamiać proces instalacji. Obecnie większość kont hostingowych zapewnia tzw. autoinstalatory WordPress’a, a więc cały proces z tym związany sprowadza się do kilku kliknięć myszką. Zobacz na poniższym filmie jak ten proces wygląda w przypadku kont hostingowych dla WordPress’a.

Zacznij z przytupem

Gdy zainstalujesz już WordPress’a zapewne pierwszym Twoim krokiem będzie przejście do sekcji Motywy i zainstalowanie jednego z nich. Częstym błędem na tym etapie jest jednak niewłaściwy dobór templatki. Patrzymy na to co się nam podoba, a nie zwracamy uwagi na to co kryje się “pod maską”. Ostatecznie może się okazać, że nasz wybór przysporzy nam więcej problemów niż sądziliśmy, a my stwierdzimy że jednak ten WordPress nie jest taki dobry jak wszędzie piszą, bo nie można na nim wygodnie i intuicyjnie pracować.

Nawet ostatnio miałem podobną sytuację. Jedna z kancelarii podatkowych, która organizuje duży event zwróciła się do mnie z prośbą o wsparcie przy budowie strony wydarzenia. Wcześniej już sobie wybrali motyw i jednym z warunków naszej współpracy było jego wdrożenie. Okazało się jednak, że motyw pomimo świetnie prezentującej się demówki, jak chodzi o elastyczność pracy i możliwości związane z personalizacją okazał się tragiczny. Bardzo szybko kancelaria zweryfikowała swój pierwotny zamysł zdając się na moje wybory, ale gdyby zdecydowali się sami działać, utknęliby w tym ładnym motywie i nie byliby w stanie dostosować go do własnych potrzeb.

Zwróć więc uwagę na to aby nie wybierać motywów skostniałych, choć wiem, że bez doświadczenia trudno Ci będzie ocenić czy dany motyw jest dobry czy też nie. Spróbuj więc na motywie Astra lub OceanWP, a najlepiej zajrzyj do artykułu: Najlepsze darmowe szablony WordPress. Zerknij też na poniższy film.

Poznaj go

Wielu Klientów z którymi mam styczność prowadzi swoje strony na bazie WordPress’a. Zdarza się, że kontaktują się ze mną i mówią. “Panie Krzysztofie, chcę zrobić taką, a taką rzecz, ale w WordPress’ie nie da się tego zrobić”. Jednak gdy zaczynamy analizować problem najczęściej okazuje się, że owa niemożność nie wynika z ograniczeń systemu CMS, ale braku znajomości narzędzia przez jej właściciela. Dlatego pierwszym krokiem po instalacji WordPress’a powinno być możliwie dokładne poznanie jego interfejsu i możliwości. A te są naprawdę imponujące.

To bardzo ważny krok ponieważ jeśli pominiesz ten etap, tak jak robi znaczna część świeżo upieczonych właścicieli stron, to później będziesz miał problem nie tylko z codzienną pracą, ale także, a może przede wszystkim z oceną tego czy Twoje pomysły ewolucji są możliwe do wdrożenia od zaraz. Poświęć trochę czasu na naukę, a dzięki temu Twoja strona, Twój sklep czy cokolwiek innego, będą pracowały dla Ciebie nieporównywalnie wydajniej pozyskując większe ilości zapytań, rejestracji, zamówień i lojalnych klientów.

Kurs WordPress dla początkujących. Naucz się wykorzystywać potencjał własnej strony.

Rozwiń skrzydła

Najczęstszym błędem skutkującym fiaskiem projektu jest niewiedza. Wiele osób podchodzi do uruchomienia strony w prosty sposób “Chcę mieć stronę i już“. Potem nic za tym nie idzie.

Musisz mieć świadomość tego, że samo uruchomienie strony kompletnie nic Ci nie da. No może poza tym, że będziesz dumny ze swojej pracy i efektu finalnego. Jeśli mi nie wierzysz to zrób tak jak większość. Odpal swoją stronę i czekaj na cud.

Nauka związana z opanowaniem narzędzia jakim jest WordPress to jedno i tego nie można pominąć. Jest jednak jeszcze druga strona medalu, a więc umiejętność pozyskiwania ruchu na stronę. Co z tego że będzie piękna, że zachwycisz wszystkich swoich znajomych, jeśli na stronie to Ty i oni będziecie jedynymi gośćmi. Zainwestuj w wiedzę na temat technik i sposobów pozyskiwania ruchu, a także konwertowania go w Klientów, użytkowników, kogoś kto trafi na Twoją listę mailingową i będzie powracał.

Jeśli połączysz wiedzę na temat możliwości swojej strony z wiedzą na temat podstawowych technik marketingu internetowego znacząco zwiększysz szanse na sukces. Pamiętaj, że każdego dnia w głowach tysięcy ludzi rodzi się pomysł na stworzenie własnej strony. Każdego dnia tysiące ludzi takie strony zakłada. Każdego dnia tysiące czuje rozgoryczenie, bo przecież “miało być tak fajnie”, ale są też tacy, którzy cieszą się z dynamicznego wzrostu. Odpowiedz sobie na pytanie do której z tych grup chcesz należeć i działaj w świadomy, przemyślany, dobrze zaplanowany sposób.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

WordPress 5.9

WordPress 5.9 – co nowego?

Zaktualizowaliście już WordPressa do wersji 5.9? Jeśli tak, to czy znaleźliście nowości jakie w nim się pojawiły? A może nic szczególnego jeszcze nie zauważyliście? 🙂

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *