Favicon, to niewielki element Twojej strony, który być może z uwagi na swoją niepozorność i brak bezpośredniego wpływu na wygląd strony jest często pomijany przez początkujących webmasterów. Jeśli na swojej stronie WordPress jeszcze nie zadbałeś o taką ikonę, teraz możesz to nadrobić.

Czym jest favicon i dlaczego go potrzebujesz?

Favicon – to ikonka przy tytule, która jest małym, wizualnym identyfikatorem Twojej strony internetowej. Otwierając kolejne witryny widzisz ich favicon na liście uruchomionych zakładek lub zakładek, które wcześniej dodałeś do wartościowych dla Ciebie miejsc w Internecie. Ich umiejscowienie może nieco różnić się w zależności od przeglądarki z jakiej korzystasz, ale odnajdziesz je bez trudu.

Favicon służy przede wszystkim szybkiej identyfikacji strony. Mając otwartych wiele zakładek jak na poniższym obrazie, szybko jesteś w stanie stwierdzić w której zakładce co się znajduje. Zwłaszcza jeśli daną stronę już znasz, bo często na nią zaglądasz.

ikonka favicon w zakładkach przeglądarki www

Oprócz przeglądarki ikona może być wykorzystana także w smartfonach w sytuacji, gdy ktoś doda Twoją stronę do ekranu głównego. Ikona pojawi się obok innych i będzie błyskawicznie identyfikowała Twoją stronę.

Jak widzisz, to element ułatwiający użytkownikom rozpoznawanie stron, ale favicon buduje także coś o wiele cenniejszego, a mianowicie rozpoznawalność Twojej marki. Z tych dwóch powodów warto o nim pamiętać. Ale to jeszcze nie wszystko. Ikona może być wykorzystywana również w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

ikonka favicon w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych

Przejdźmy do konkretów. W tym artykule pokażę Ci jak dodać favicon do strony WordPress. To może być blog, strona firmowa, sklep internetowy… nie ma znaczenia. W każdym przypadku procedura jest bardzo podobna.

Jak stworzyć favicon

Tak naprawdę możesz użyć dowolnego programu graficznego. Jeśli masz Photoshopa czy Gimpa śmiało go użyj. Jeśli nie masz, możesz wykorzystać narzędzia dostępne online, np: Crello, Canva, GlorifyApp, Pixlr lub inne, które pozwalają Ci przygotować odpowiedni plik graficzny.

Pixlr i przygotowana ikonka favico w rozmiarze 512x512

Grafikę przygotuj w rozmiarze 512×512 pixeli, a następnie zapisz ją na dysku swojego komputera.

Jak wstawić favicon w WordPress?

Gdy grafika ikony jest już gotowa zaloguj się do panelu swojego WordPressa i przejdź kolejno do Wygląd > Dostosuj > Tożsamość witryny. Na poniższym ekranie widzisz mix języka polskiego i angielskiego, co również może mieć miejsce u Ciebie w zależności od tego z jakich komponentów na stronie korzystasz.

WordPress favicon i miejsce w sekcji Dostosuj, gdzie można załadować ikonkę

Zwróć uwagę, że również w tym miejscu masz informację na temat rekomendowanej wielkości ikony.

Kliknij w przycisk Wybierz ikonę witryny. Uruchomisz w ten sposób bibliotekę mediów strony. Przy założeniu, że jeszcze ikony do niej nie dodałeś kliknij w zakładkę Dodaj pliki, a następnie w przycisk Wybierz pliki.

wybór pliku ikony do przesłania

Odszukaj na swoim komputerze plik ikony i załaduj do biblioteki, a w kolejnym kroku zatwierdź jej wybór.

wskazanie załadowanego pliku

Gdy to zrobisz zobaczysz obraz z podglądem tego jak będzie prezentowała się Twoja ikona w przeglądarkach i na ekranach urządzeń mobilnych.

podgląd prezentacji ikony

W razie potrzeby możesz ikonę usunąć lub zmienić. Jeśli jest OK, nie zapomnij po wprowadzeniu zmian kliknąć w przycisk Opublikuj. To kończy temat. Od tej pory załadowana ikona będzie widoczna w wymienionych wcześniej miejscach.

W starszych wersjach WordPressa to zadanie nie było tak proste, czasem trzeba było pobawić się w ręczne wstawienia odpowiedniego kodu do nagłówka strony lub wspomagać się wtyczkami. Obecnie proces wstawiania ikonki witryny (favicon) jest mocno uproszczony i nie powinien przysporzyć Ci kłopotu 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *