Zauważyłem, że wcale nie mała grupa uczestników moich kursów na PoznajWP zarządza swoimi wpisami na stronach WordPress korzystając z urządzeń mobilnych – głównie ze smartfonów. Gdy pytam, jak dokładnie wygląda Twoja praca na telefonie, najczęściej słyszę, że „loguję się w przeglądarce i działam. Co to za pytanie Krzyśku, przecież kokpit WordPress jest responsywny”. Pytam w takiej sytuacji czy jesteś zadowolony, czy to dla Ciebie wygodne? Odpowiedz prawie zawsze jest taka sama: „Może nie jest to specjalnie wygodne, ale artykuł da się wprowadzić lub zmienić / poprawić jego treść.”

Ułatwiaj sobie życie!

Okazuje się, że większość moich rozmówców nawet nie ma świadomości tego, że WordPress posiada własną aplikację zarówno w Google Play jak również w AppStore. Gdy o tym mówię, robią wielkie oczy i z niedowierzaniem pada „naprawdę?”.

Tak moi drodzy macie pod ręką aplikację, która ułatwi wam pracę z WordPressem na urządzeniach z małymi ekranami. W przypadku tabletów nie ma to specjalnie większego znaczenia, bo ekran jest na tyle duży, że praca z WP jest wygodna bez konieczności instalowania dodatkowej aplikacji. Dla przykładu ten artykuł piszę dokładnie w taki sposób i nie narzekam 🙂

Pulpit edycji treści WordPress na tablecie


To jednak tablet więc ma znacznie większy ekran. W przypadku smartfonów zdecydowanie rekomenduję wykorzystać aplikację.

WordPress na Androidzie

Spróbujcie i porównajcie wygodę pracy z tym co uruchomicie w przeglądarce na małym ekranie, a interfejsem aplikacji mobilnej. Wygląda to mniej więcej tak:

Jak widzicie można dodawać i edytować wpisy i strony, a także wygodnie zarządzać ich konfiguracją. Mamy nawet możliwość korzystania z bloków Gutenberga, choć fakt, nie ma ich tu wszystkich i nie pojawią się też bloki jakie dokładają inne wtyczki. Mamy tylko te najważniejsze, podstawowe bloki, co zazwyczaj jest wystarczające jeśli wykorzystujemy smartfon jako narzędzie do publikacji artykułów na blogu z wykorzystaniem Gutenberga.

WordPress na iOS

Aplikacja jest bardzo podobna choć znajdziemy nieco różnic i to w moim odczuciu na korzyść Androida. Niemniej to również wygodne narzędzie, które prezentuje się w następujący sposób:

Wygląda podobnie? Oczywiście, podobieństwa widać na pierwszy rzut oka. Aplikacje nieco różnią się tylko sposobem reakcji na niektóre działania jakie podejmujemy i tak jak napisałem mi osobiście bardziej przypadła do gustu wersja na Androida. Jest też pełniej przetłumaczona na język polski.

Skąd pobrać aplikacje dla WordPressa

Jak wspomniałem na wstępie aplikacje dostępne są na Google Play i AppStore. W zależności z jakiego urządzenia korzystacie szukajcie w jednym z tych dwóch miejsc. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać “WordPress” i powinniście bez trudu znaleźć to czego szukacie 🙂

To co można zaobserwować powyżej, to to że nowsza wersja aplikacji szybciej pojawiła się na AppStore. W Play wciąż wersja o jeden numerek niższa, ale to raczej kwestia zatwierdzenia aktualizacji przez Google, co najwyraźniej trwa dłużej niż w przypadku Apple.

Podsumowanie

Jeśli do tej pory nie sprawdziliście tej aplikacji, koniecznie to zróbcie. Warto mieć na podorędziu takie narzędzie, bo czasem w najmniej oczekiwanych okolicznościach znajdziemy błąd, lub ktoś inny go znajdzie i możemy chcieć natychmiast wprowadzić korektę. Korzystając z tej aplikacji to zadanie będzie o wiele prostsze i mniej stresujące.

A co w sytuacji gdy gdzieś czekamy w kolejne? Możemy wykorzystać ten czas na przygotowanie szkicu nowego artykułu na blogu. Do tego celu aplikacja nada się idealnie.

A co w sytuacji, gdy zamiast Gutenberga korzystamy z Elementora lub innego buildera? (Informacje na ich temat znajdziesz w artykule traktującym o kreatorach stron dla WordPressa).

W tym wypadku niestety aplikacja będzie mniej użyteczna. Nie zbudujesz przy jej pomocy podstrony opartej o Elementora. W grę wchodzi wyłącznie Gutenberg.

Jeśli zechcesz poprawić coś na stronie zaaranżowanej w builderze, trzeba będzie zalogować się do niej w przeglądarce, najlepiej Chrome i próbować. Od razu jednak uprzedzam, ze praca z Elementorem na smartfonie to katorga i czasem może być lepiej dla naszego samopoczucia odpuścić sobie eksperyment i wrócić do publikacji gdy będziemy przy komputerze.

Pamiętaj, ze nie wszystkie strony czy artykuły na Twoim blogu muszą być układane w builderze pokroju Elementora. Tam gdzie to możliwe wykorzystuj Gutenberga, a dzięki temu aplikacja na smartfona stanie się skutecznym wsparciem Twojej pracy.

Uwaga moi kursanci. W strefie VIP na PoznajWP w ciągu najbliższych dni pojawi się film omawiający sposób korzystania z aplikacji mobilnej dla WordPressa. Zerkniemy jak odpowiednio ja skonfigurować i jak korzystać z niej w optymalny sposób. Zapraszam na PoznajWP.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *