Na dziś zapowiadana jest najnowsza wersja WordPressa 5.4. Jeszcze u siebie nie widzę możliwości aktualizacji, ale to z pewnością kwestia kilku godzin 🙂

Poniżej film, na którym prezentuję te najważniejsze z punktu widzenia redagowania treści nowości jakie znajdziesz w najnowszej wersji, a pod filmem dodatkowo eksperymentalny zapis transkrypcji 🙂

WordPress 5.4 - Transkrypcja filmu

Tak na marginesie, jeśli ktoś z was szuka sensownego narzędzia do generowania transkrypcji z filmów czy plików audio, zerknijcie na trint. Działa także z naszym rodzimym językiem. Poniższy zapis wygenerowany jest własnie przez to narzędzie. Nie szlifowałem tekstu jakoś specjalnie. Trochę skróciłem, lekko poprawiłem interpunkcję. Efekt wygenerowany w kilka minut:

[00:00:00] W momencie gdy przeprowadzę aktualizację będzie się całość prezentowała w taki oto sposób. Sporo niebieskiego koloru prawda? Informacja o tym że mamy wersję 5 4 na pokładzie, a poniżej dodatkowe opisy tych zmian które w wersji 5.4 się pojawią. Możesz to sobie wszystko na spokojnie prześledzić i się z tym zapoznać.

Natomiast ja w tym momencie chciałbym pokazać i zwrócić Twoją uwagę na te najważniejsze elementy, które uległy zmianie, tudzież elementy, które pojawiły się jako nowe.

Mamy dwa bloki. Chociaż jeden z nich to taki trochę “nowy stary”, no ale zaraz do nich dojdziemy. Spójrz. Gdy przejdziemy do dodawania chociażby strony czy wpisu, nie ma znaczenia, ważne żebyśmy uruchomili edytor Gutenberga. Cóż takiego się stanie? Popatrz.

Czy czujesz różnicę, czy widzisz różnicę w stosunku do tego co jest na obecnej twojej stronie? Być może tak, bo widzisz że nie mamy paska po lewej, nie mamy też paska nawigacyjnego u góry z dodatkowymi opcjami przejścia do dodawania kolejnej strony, dodawania wpisu….

[00:01:16] Tego nie widzimy. Ale spokojnie. Nie ma strachu. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do poprzedniego układu bez problemu możesz do niego wrócić. Chodzi o to że Gutenberg w tym momencie domyślnie uruchamia tryb pełnoekranowy. Tylko i wyłącznie po to, żeby zmniejszyć ilość tych rozpraszaczy, które dekoncentrują nas w momencie, gdy pracujemy nad treścią. Ale tak jak powiedziałem jeżeli wolisz ten stary układ wystarczy kliknąć w te trzy kropki i wyłączyć tryb pełnoekranowy.

Spójrz. Wróciliśmy do poprzedniego układu. Wszystko już jest nam znane i wszystko wiemy. Osobiście akurat wolę tryb pełnoekranowy z tego względu, że tak jak powiedziałem akurat mnie rozpraszają te wszystkie elementy, które pojawiają się standardowo z boku.

[00:02:17] Sam interfejs też troszeczkę uległ odświeżeniu. Mógłbyś sobie porównać z poprzednią wersją, ale jak widać to już zmiany bardzo kosmetyczne.

Natomiast przechodzimy do bloków. Jakie bloki się pojawiły? Pierwszy blok, który pojawił się jako nowy. Spójrz. Wpiszemy “social icons” i wywołujemy blok, którego nie mieliśmy do tej pory. On pojawia się dopiero w wersji 5 4.

Brakowało mi tego, jeżeli chodzi o Gutenberga i wielu osobom z pewnością też, więc posiłkowali się dodatkowymi rozszerzeniami, które wzbogacają Gutenberga o kolejne bloki, w tym m.in. tego typu. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że teraz nie musimy już tego robić. Jest to jeden z natywnych bloków Gutenberga. Jak pracuje się z tym obiektem, z tym blokiem?

[00:03:05] Mamy kilka ikon. Oczywiście gdybyśmy chcieli możemy każdą z nich indywidualnie usunąć. Natomiast jeżeli klikamy poza obszar roboczy widoczne będą tylko te ikonki, w których skonfigurowaliśmy adres URL.

Innymi słowy, jeżeli mamy Facebooka, korzystamy z fanpage’a, to wprowadzimy jego adres. Jeżeli mamy Twittera wprowadzamy adres do profilu na Twitterze.

Klikamy poza obszar roboczy i teraz tylko te ikonki są widoczne. W momencie gdy opublikujemy stronę te, które tu widzimy będą dostępne dla osób odwiedzających naszą stronę. Gdybyśmy chcieli ikonkę WordPressa usunąć, wystarczy że wyeliminujemy jego adres URL. Klik. I nie ma. 

[00:03:54] Możemy dodać kolejne, gdyby się okazało że chcemy. Popatrz. Jeżeli wchodzimy w edycję mamy ich kilka, ale powiedzmy, że działamy jeszcze na Pinterest i chcielibyśmy także go dodać. Więc plusik. Szukamy ikonki. Proszę bardzo. Z tym że nie będzie widoczna, klik, dopóki nie wprowadzimy adresu URL. Więc musielibyśmy kliknąć na jej właściwościach, wprowadzamy adres URL i w tym momencie są już trzy ikonki dostępne.

[00:04:21] Także w bardzo prosty sposób to funkcjonuje. Myślę że będzie to przydatne, przydatne na wielu, wielu stronach.

[00:04:28] Dobrze idziemy do następnego bloku, który się pojawił. To tak jak mówiłem trochę taki “stary nowy”. Do tej pory mogłeś, mogłaś dodawać przycisk jeden. Jeden przycisk i tyle. Jeżeli chciałeś, chciałaś umieścić dwa przyciski obok siebie, to trzeba było kombinować. Więc albo np. w dwóch kolumnach jeden i drugi, albo trzeba szukać jakichś zewnętrznych rozszerzeń i dodatków dla Gutenberga, które taki blok by udostępniały.

[00:04:52] Natomiast w tym momencie możemy przyciski umieszczać jeden obok drugiego. Popatrz jak to działa. Jeżeli wywołamy Buttons – jeszcze nie jest przetłumaczone. Wybieram przycisk. Wpisuję mu nazwę: Przycisk 1 i mam obok plusik, klik… Przycisk 2. klik… Przycisk 3.

[00:05:17] I tak moglibyśmy dodać tyle ile byśmy chcieli. Natomiast widzisz, że w tym momencie możemy to zrobić błyskawicznie, wygodnie, nie trzeba bawić się w jakieś podziały na kolumny, nie trzeba instalować dodatkowych zewnętrznych rozszerzeń. Wszystko mamy natywnie.

[00:05:33] Dodatkowo to co się pojawiło właśnie w kontekście przycisków, to możliwość zastosowania gradientów. Po prawej stronie we właściwościach mamy kolor tła i możemy też wybrać zakładkę gradient.

Do tej pory mieliśmy tylko jednolity kolor. I nie nie było możliwości żebyśmy poszaleli. Trzeba było własnymi klasami CSS się bawić. Natomiast w tej chwili oczywiście jest gradient i proszę bardzo… ten przycisk już w taki sposób się prezentuje, drugi przycisk będzie na przykład miał jednolity kolor, a trzeci będzie miał powiedzmy taki kolor.

[00:06:16] I oczywiście tymi gradientami możemy operować. Spójrz tu są dodatkowe ustawienia, więc możemy modyfikować wiele parametrów, które są tu dostępne. Bardzo, bardzo fajna rzecz. Tego też brakowało. Tego też troszeczkę brakowało.

[00:06:30] Także tyle. To tak naprawdę najważniejsze bloki. Jeden blok całkowicie nowy, drugi blok można powiedzieć że całkowicie przebudowany. Do tej pory mieliśmy możliwość dodawania jednego przycisku, w tej chwili możemy umieszczać jeden obok drugiego. Dodatkowo jeszcze możemy zastosować gradient.

[00:06:45] Natomiast oczywiście tych zmian w wersji 5.4 i edytorze Gutenberg jest troszeczkę więcej, aczkolwiek w dużej mierze są to zmiany kosmetyczne. Gdybyśmy przeszli np. do tabel. Dodamy tabelę. Jeżeli z tabletami pracujesz, to proszę bardzo jest tabelka. Pod tabelką będziemy mogli wprowadzić dodatkową informację, czego tak naprawdę tabela dotyczy. W wersji WordPeressa wcześniejszej 5.3, takiej możliwości tu nie było. Drobna zmiana, ale przydatna prawda?

[00:07:15] Gdybyśmy zetknęli na przykład jeszcze na galerię. Dodamy galerię. Wyślemy do biblioteki mediów jakieś zdjęcia. Ok. Wybieramy dwie fotki. Wstawiamy galerię. Jest wystawiona. To teraz po prawej stronie… może się schowam, bo będę zasłaniał. Po prawej stronie mamy jeszcze dodatkowe opcje konfiguracji. Wielkość obrazka duży, miniaturka, średni czy też pełny rozmiar. O tym możemy zdecydować. Nie było tej opcji w poprzedniej wersji Gutenberga. Warto z tego korzystać.

[00:07:46] I to w zasadzie można by powiedzieć wszystkie najważniejsze zmiany. Te dwa bloki. Jeżeli chodzi o bloki pozostałe, to jest więcej modyfikacji. Możesz przejrzeć, ale to zazwyczaj jakieś drobne, drobne usprawnienia, drobne ułatwienia.

Natomiast największą zmianą jest ten blok dotyczący ikon społecznościowych i blok dotyczący przycisków. Możliwość tworzenia przycisków jeden obok drugiego.

[00:08:12] Dobrze tyle. Także zapraszam Cię do zaktualizowana WordPressa od 1 kwietnia, choć prawdopodobnie jeszcze w ostatni dzień marca może już ci się uda. Natomiast pierwszego kwietnia z pewnością tak. Dziękuję za uwagę i do zobaczenia. Miłego weekendu.

Koniec zapisu….

Podsumowanie

Główne nowości to podrasowany Gutenberg z dwoma nowymi blokami. Czyli. Blok z ikonami mediów społecznościowych oraz blok umożliwiający utworzenie zgrupowanych przycisków.

Dodatkowo mamy więcej możliwości operowania na kolorach, np. stosując gradienty.

Na filmie nie wspominałem o wszystkim pomijając zmiany w wielu innych blokach. Dla przykładu blok odpowiadający za wyświetlanie ostatnich wpisów pozwala nam teraz dostosować rozmiar i położenie obrazka wyróżniającego. Ulepszeń jest znacznie więcej.

Zespół developerów cały czas pracuje nad optymalizacją i szybkością działania Gutenberga i choć nie jest to najszybszy edytor, to udało się w najnowszej wersji przyśpieszyć jego ładowanie o 14%, a w przypadku bardzo dużych publikacji o 51% udało się zredukować czas na pracę z nim – po prostu ma być szybszy 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *