Zaktualizowaliście już WordPressa do wersji 5.9? Jeśli tak, to czy znaleźliście nowości jakie w nim się pojawiły? A może nic szczególnego jeszcze nie zauważyliście? 🙂

Szybkie spojrzenie na kilka nowości jakie zawitały w wersji 5.9 naszego ulubionego CMS-a.

WordPress 5.9

Nowy motyw domyślny

Może nie jest to najistotniejsza zmiana, bo zazwyczaj korzystamy z innych motywów, ale warto się jej przyjrzeć, ponieważ pozwala wykorzystać nową funkcjonalność FSE (Full Sile Editing). Właśnie w wersji 5.9 WordPressa w połączeniu z motywem Twenty Twenty-Two doczekaliśmy się pierwszej choć jeszcze w wersji beta odsłony tej wyczekiwanej przez wielu funkcji.

Wygląd motywu Twenty Twenty-Two

Full Site Editing

Możesz zainstalować czystą wersję 5.9 WordPressa np. na komputerze (polecam Local) i pozostawić motyw domyślny na miejscu. Potem przejdź w kokpicie do zakładki Wygląd i tu znajdziesz coś nowego, co łatwo wpadnie Ci w oczy. Edytor w wersji beta.

Link do edytora w wersji beta

Kliknij i pobaw się nowymi możliwościami edycji layoutu witryny. Możesz edytować praktycznie wszystko od góry do dołu 🙂

Widok nowego edytora FullSite

Jest tu też niezwykle przydatna opcja tworzenia własnych palet kolorów i definiowania fontów wykorzystywanych na stronie. Coś co znamy z dobrych motywów WordPress takich jak Astra, Kadence czy Blocksy (zob. darmowe motywy WordPress).

Możliwość definiowania własnej palety kolorów i fontów.

Zrobisz jednak znacznie więcej. Gdy klikniesz w logo WP, to które jest w lewym górnym rogu strony, rozwinie się boczny pasek.

menu edytora

Jak widać jesteśmy w trybie pracy z layoutem witryny, ale poniżej są widzimy jeszcze szablony i fragmenty szablonu. Co tu znajdziesz?

Możliwość pracy z szablonami

Bardzo sympatycznie. Możesz modyfikować szablony dla różnych obszarów, np. szablon dla pojedynczych wpisów, stron, archiwów, itd… Na obecną chwilę od twórcy motywu zależy jakie szablony możesz edytować.

Trochę zaczyna to przypominać coś co wiele osób zna chociażby z Elementora PRO i jego Theme Buildera, choć na tym etapie funkcjonalnie jest znacznie uboższe. Przykład edycji szablony dla archiwów:

Praca z szablonem dla archiwów

Po prostu praca z blokami Gutenberga 🙂 Powyżej zaznaczyłem do edycji paginację (stronicowanie) pod listą artykułów choć jak być może się domyślasz mógłbym ją przenieść w inne miejsce szablonu. Po prawej stronie widać konfigurację jaką mogę zastosować dla tego konkretnego bloku. Analogicznie pracujesz z każdym innym rodzajem szablonu.

Pozostaje nam jeszcze sekcja “Fragmenty szablonu“.

Fragmenty szablonu

To nic innego jak elementy strony takie jak nagłówek, stopka lub inne fragmenty, które można osadzić w dowolnym innym szablonie wykorzystując blok “Fragment szablonu”.

Blok Gutenberga z fragmentami szablonu

Można tworzyć dowolna ilość własnych fragmentów.

Zapowiada się całkiem sympatycznie, prawda? Dla mnie osobiście wciąż jest to jednak mniej użyteczne niż wspomniany Builder w Elementorze, niemniej to świetny kierunek i zapewne za jakiś czas FSE będzie wykorzystywane przez coraz większą ilość twórców motywów, a w ślad za tym właścicieli stron.

Tyle na temat Full Sile Editing, ale zerknijmy co jeszcze niesie ze sobą WordPress 5.9

Ulepszony widok listy bloków

Od teraz możesz wygodnie żonglować poszczególnymi blokami. Spora wygodna zwłaszcza gdy chcesz przenieść blok na znaczną odległość w górę strony lub w dół 🙂 Teraz takie porządkowanie wygląda jak poniżej:

Ulepszony blok galerii

Galeria w Gutenbergu całkiem nieźle prezentowała się tak czy siak, ale teraz można z nią jeszcze mocniej poeksperymentować i dostosować to jak wyświetlają się zdjęcia. Każde zdjęcie może być inne. I nie mam na myśli oczywistej oczywistości, bo zapewne większość z nas gdy wrzuca do galerii obrazy, to każdy z nich jest inny od pozostałych swoich sąsiadów. W tym wypadku chodzi o inne różnice. Każdy obrazek indywidualnie może być inaczej wykadrowany 🙂 Świetna zmiana zwłaszcza gdy chcemy podkreślić konkretny element danej fotografii. Poniżej wykadrowałem pierwsze zdjęcie.

Samo kadrowanie to jeszcze nie koniec. Dodatkowo istnieje teraz możliwość zastosowania duotone do każdego ze zdjęć z osobna. Zerknij na poniższy przykład i porównaj zdjęcie z zebrami z tym co widać powyżej. Zastosowałem tu zarówno kadrowanie jak i duoton w postaci czerni i bieli.

Więcej wzorców

W związku z nowymi możliwościami takimi jak FSE w ślad za nimi przybyło trochę elementów w bibliotece wzorców. Jeśli już z nich korzystasz zapewne wiesz, że potrafią ułatwić pracę z aranżacją contentu, a jeśli nie to spróbuj 🙂

Podsumowanie

Opisane powyżej zmiany, to bardzo sympatyczny krok na ścieżce rozwoju WordPressa. Wchodzimy coraz mocniej w możliwość samodzielnej budowy całego layoutu bez wspierania się innymi motywami czy wtyczkami. Mając możliwość definiowania własnych palet kolorystycznych i fontów plus pracę z szablonami na bazie Gutenberga można powiedzieć, że WordPress za pewien czas dla wielu jego użytkowników może stać się samowystarczalny. Mam tu na myśli wspomniane motywy firm trzecich i różnej maści buldery.

Jednak, żeby możliwe było rzeczywiste konkurowanie z Elementorem, Oxygen, Bricks i innymi, musi jeszcze upłynąć sporo wody. Pytanie jednak gdzie wówczas będą twórcy builderów. Wg mnie nie dadzą się łatwo dogonić. Jeśli ktoś zwiastuje ich upadek, myślę że nawet jeśli miałoby się tak kiedyś stać, to raczej nieprędko. Jakie jest wasze zdanie? Piszcie w komentarzach 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *