Wczoraj, czyli 10 marca została udostępniona najnowsza wersja WordPress 5.7. I jak w przypadku poprzednich wersji autorzy wciąż konsekwentnie idą w kierunku udoskonalania Gutenberga, czyli natywnego edytora, który pojawił się w wersji 5.0.

To jednak nie wszystko. Jeśli z różnych powodów musicie na swoich kontach hostingowych korzystać z takich wtyczek jak Really Simple SSL, wydaje się, że będziecie mogli pożegnać się z tym rozszerzeniem zasmucając tym samym jego twórców.

Uwielbiam scenariusze, które pozwalają pozbyć się kolejnej wtyczki 😀 Zacznijmy jednak od Gutenberga.

Nowości w edytorze blokowym Gutenberg

W wersji WordPress 5.7 zostały wdrożone poprawki i ulepszenia Gutenberga do wersji 10.1. Brzmi to dobrze.

Układ pionowy (warianty)

Ta funkcjonalność pojawiła się pierwotnie w Gutenbergu 9.4, a wczoraj zagościła także na pokładzie WordPress 5.7.

Z punktu widzenia osoby redagującego treści strony, można teraz zdecydować np. o ukladzie przycisków. Na pewno pamiętasz, że Gutenberg pozwala tworzyć przyciski ułożone jeden obok drugiego. Nowość natomiast polega na tym, mogą być również ułożone w orientacji pionowej.

Warianty bloku - WordPress 5.7

Przeciągnij i upuść

Sam nie raz złapałem się na tym, że próbowałem chwycić ikonkę bloku Gutenberga i przeciągnąć ją do obszaru roboczego. To przyzwyczajenie z Elementora i z utęsknieniem czekałem kiedy zawita w natywnym edytorze WordPress. W końcu jest!

Gutenberg i umieszczenia bloków metodą przeciągnij i upuść

Możesz złapać myszką wybrany blok z listy i przeciągnąć go dokładnie tam, gdzie chcesz go ulokować. Ważna informacja: działa to także w odniesieniu do wzorców! Dzięki temu praca ze stroną, na której korzystasz jednocześnie z buildera takiego jak Elementor i z Gutenberga, będzie dużo przyjemniejsza.

Modyfikacja typografii

Od najnowszej wersji WordPressa 5.7 istnieje możliwość drobnej modyfikacji typografii. Wystarczy zaznaczyć blok nagłówka, akapitu lub inny blok tekstowy, aby możliwa była modyfikacja rozmiaru.

Modyfikacja typografii

Ikonki social media

Pojawiły się dodatkowe konfiguracje dotyczące ikon społecznościowych. Możesz zmienić stylistykę, rozmiar, a także ustawić własną kolorystykę.

Dodatkowe ostylowanie bloku ikon społecznościowych

Blok okładka

WordPress 5.7 wprowadza nowy komponent wyrównania do pełnej wysokości. Po raz pierwszy został dodany do edytora bloków w wersji Gutenberg 9.5. Teraz jest scalony z Core WordPressa i zaimplementowany w bloku o nazwie Okładka.

Nowy komponent dla bloku okładki

To najistotniejsze w mojej ocenie nowości dotyczące pracy z edytorem blokowym, ale to oczywiście nie wszystkie zmiany w WordPressie 5.7.

Kosmetyczne modyfikacje jak niebieska linia informująca o możliwości umieszczenia w tym miejscu bloku, daruję sobie i Tobie 🙂

Migracja z HTTP na HTTPS

Nowa funkcja zapewne ucieszy wiele osób. Paweł już o tym wspomniał na HelloWP 🙂

Nowość pozwala jednym kliknięciem przesiąść się ze strony, która pracuje na protokole HTTP na stronę wykorzystującą HTTPS, czyli Certyfikat SSL. Jak to działa?

WordPress wykrywa czy środowisko strony obsługuje protokół HTTPS. Jeśli tak, wówczas sekcja Stan HTTPS w narzędziu Stan Witryny zostaje wzbogacona o przycisk, który umożliwia jednym kliknięciem przełączanie strony z HTTP na HTTPS. Treść jest migrowana w locie, dzięki czemu nie napotkasz żadnych ostrzeżeń o mieszanej zawartości.

Co prawda dziś coraz rzadziej spotyka się instalacje, które nie wykorzystują certyfikatu SSL, ponieważ większość kont hostingowych dla WordPressa pozwala od razu uruchomić stronę na protokole HTTPS, ale zdarza się że jest inaczej i wtedy to narzędzie zaoszczędzi Ci sporo pracy. Do tej pory osoby początkujące musiały sięgać po kolejne wtyczki, aby samodzielnie uporać się protokołem HTTPS, jednak teraz można się ich pozbyć i zdjąć z WordPressa niepotrzebny ciężar. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to świetna nowina 🙂

Leniwe ładowanie ramek (iframe)

Leniwe ładowanie czy ładowanie z opóźnieniem, to technika optymalizacji, która odracza pobranie niekrytycznych zasobów do momentu, aż nie znajdą się one w obszarze widoku. Obrazy ładujące się z opóźnieniem i zasoby osadzone nie są pobierane i renderowane, dopóki nie będą faktycznie potrzebne. Może to poprawić wydajność witryny, szczególnie w przypadku stron zawierających obrazy i filmy.

Wcześniej użytkownicy WordPressa zmuszeni byli do użycia wtyczki, aby osiągnąć ten efekt, ale jako że ładowanie z opóźnieniem stało się standardem, obrazy i ramki iframe można ładować dodając atrybut loading = “lazy” do tagów img i iframe.

Począwszy od WordPressa 5.5 wprowadzono leniwe ładowanie obrazu natywnego w Core, poprzez automatyczne dodanie atrybutu loading = “lazy” do tagów img z parametrami szerokości i wysokości.

Od wersji WordPress 5.7, leniwe ładowanie zostało rozszerzone także na tagi iframe.

Możliwość wygenerowania resetu hasła z panelu WP

Jeśli zdarzy się sytuacja kiedy Twój Klient napisze do Ciebie z prośbą o reset jego hasła, bo nie wie jak taki proces samodzielnie zainicjować, możesz zrobić to przechodząc na listę użytkowników. Zaznaczasz użytkownika i z listy masowego działania wybierasz opcję „Wyślij link do resetowania hasła”. W efekcie na adres email podany w profilu użytkownika zostanie wysłana wiadomość z linkiem do strony pozwalającej zresetować hasło.

W tym miejscu możesz zainicjować wysyłkę maila z linkiem do resetu hasła.

Z pozoru drobiazg, ale jeśli prowadzisz sklep lub inną stronę, gdzie rejestrują się użytkownicy, to po pewnym czasie docenisz nową opcję 🙂

Wraz z nią pojawiła się możliwość użycia generatora haseł na stronie zmiany hasła. Korzystaj z silnych haseł i informuj o tym swoich Klientów.

Ilość pamięci operacyjnej na proces

Parametr WP_MEMORY_LIMIT określa ilość pamięci operacyjnej jaką procesy PHP WordPressa mogą wykorzystywać. Domyślnie jest to 40 MB.

Wcześniej tej informacji nie było w sekcji „Stan Witryny”, ale od WordPressa 5.7 jest i szybko możesz sprawdzić czy masz ustawioną domyślną wartość, czy ilość dostępnej pamięci jest zmodyfikowana. Nie myl tego z parametrem php_memory_limit w konfiguracji interpretera PHP na Twoim serwerze.

WordPress 5.7 I WP_MEMORY_LIMIT w sekcji Stan Witryny

Podsumowanie

Poza wymienionymi nowościami, są także inne, ale w większości skierowane do środowiska developerów, którzy pracują nad wtyczkami i motywami.

Wciąż obserwujemy rozwój i coraz więcej usprawnień oraz nowych możliwości jakimi obdarowuje nas WordPress. To istotny wskaźnik kondycji tego systemu zarządzania treścią, zwłaszcza dla tych, którzy budują lub dopiero planują zbudować swoją działalność na bazie WordPressia.

To tylko przedsmak tego, czego możemy spodziewać jeszcze w 2021 roku 🙂

Coraz częściej obserwuję trend związany z Gutenbergiem, polegający na tym, że wielu miłośników builderów takich jak Elementor decyduje się całkowicie przebudować swoje strony bazując tylko na Gutenbergu!

Bez wątpienia jest to o wiele prostsze niż jeszcze rok temu, ale nie to jest głównym powodem tych decyzji. Jest nim natomiast poprawa jakości strony i wskaźników Web Vitalis z czym przynajmniej na razie lepiej radzi sobie Gutenberg, a z builderów Oxygen.

Nie znaczy to jednak, że stron w Elementorze nie można zoptymalizować, owszem można i nie koniecznie trzeba do tego celu zatrudniać specjalistów „Google PageSpeed 100/100”. Guttenbergowi przychodzi to po prostu łatwiej.

W mojej ocenie jeśli twórcy Elementora nie wprowadzą wyraźnych poprawek na polu struktury generowanego kodu, to rezygnujących z tego narzedzia może zacząć lawinowo przybywać, zwłaszcza, że za rok na pewno Gutenberg będzie potrafił jeszcze więcej niż dziś.

Gdy możliwości pójdą w parze z jakością i wydajnością strony nie można spodziewać się innego scenariusza. Tworcy Elementora na pewno doskonale to rozumieją i jak wiemy pracują już nad zmianami w tym zakresie. Czy ostatecznie wpłyną one na jakość stron i czy uda się zatrzymać użytkowników, tego w tej chwili nie wiem.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *