To wydanie WordPress zawiera poprawkę bezpieczeństwa, a ponieważ mowa o bezpieczeństwie, zaleca się natychmiastowe zaktualizowanie swoich witryn o ile ustawienia Twojego WordPressa same tego już nie zrobiły. Wszystkie wersje poczynając od 3.7 również zostały zaktualizowane.

WordPress 5.7.2 jest niewielkim wydaniem, w zasadzie wyłącznie związanym z tylko jedną poprawką, ale ważną. Następnym dużym wydaniem będzie wersja 5.8, niosąca ze sobą przedsmak FSE czyli możliwości pełnej edycji strony w Gutenbergu. Pisałem już o tym we wcześniejszych artykułach.

Możesz zaktualizować WordPressa do 5.7.2, pobierając go ze strony WordPress.org lub odwiedzając Pulpit nawigacyjny → Aktualizacje i klikając przycisk „Aktualizuj”. Jeśli masz witryny, które obsługują automatyczne aktualizacje w tle, to zapewne już ten proces został przeprowadzony za Ciebie, ale upewnij się!

Co niesie wersja 5.7.2

Eliminuje problem z bezpieczeństwem dotykający wersje WordPressa od 3.7 do 5.7. Jeśli nie dokonałeś jeszcze aktualizacji do wersji 5.7, wszystkie wersje WordPressa od 3.7 w górę zostały również zaktualizowane w celu usunięcia błędu, którym jest możliwość wstrzyknięcia obiektu do PHPMailer, CVE-2020-36326 i CVE-2018-19296.

Jak widać błąd funkcjonuje już od dłuższego czasu, wydanie 3.7 WordPressa pojawiło się 24 października 2013 roku, a więc moi drodzy ponad 7 lat temu!

Dopiero po tylu latach luka została wykryta i załatana. O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że twórcy WordPressa czuwają. Mógłbyś jednak powiedzieć, jaka to czujność skoro luka istniała od 2013 roku? Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zagrożeń w sieci jest niezliczona ilość i że nie sposób wyłapać wszystkie potencjalne luki w jakimkolwiek oprogramowaniu, nie tylko WordPress. Na jedne trafia się szybciej, a na inne potrzeba więcej czasu, czasem lat. Nierzadko luka zostaje wykryta dopiero w sytuacji gdy ktoś ją wykorzysta, a więc narobi mniejszych lub większych szkód.

Piszę o tym z jednej strony po to abyś sprawdził jaką masz wersję WP i ewentualnie ją zaktualizował, z drugiej żeby po raz kolejny zwrócić Twoją uwagę na istotę przeprowadzanych aktualizacji, z których wiele to poprawki związane z bezpieczeństwem. Zapominając o tym i pozostawiając stronę samą sobie musisz mieć świadomość tego, że sam narażasz ją na problemy. Gdy się pojawią nie obwiniaj nikogo innego, ponieważ to Twoja niepamięć ma na sumieniu konsekwencje jakich potencjalnie doświadczysz.

Nie ma systemów bezpiecznych w 100%, są tylko środki, które pozwalają zagrożenia minimalizować. Dbaj o to i aktualizuj WordPressa, jego wtyczki i motyw.

Udostępnij

Zobacz również

Luka w WooCommerce

Poważna luka bezpieczeństwa w WooCommerce

Ważna informacja dla tych wszystkich z Was, którzy na swoich stronach (sklepach) wykorzystują wtyczkę WooCommerce. 13 lipca została wykryta krytyczna luka umożliwiająca atak SQL Injection.

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Studiocart

Kreator lejków sprzedażowych pozwalający skutecznie skalować Twój biznes online.

JivoChat oferta lifetime
JivoChat

Jeden z najlepszych czatów dla stron internetowych. Dojrzały z mnóstwem...

WriterZen LTD
WriterZen

Znajdź niszowe frazy i twórz treści doskonale zoptymalizowane pod kątem...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *