WordPress 5.6 to kolejna duża wersja WordPressa, która jest już dostępna. Podobnie jak poprzednie wersje, WordPress 5.6 przynosi usprawnienia edytora blokowego Gutenbergm ale nie wszystkie nowości dotyczą bloków. Do WordPress Core dodano kilka elementów jak nowy domyślny motyw Twenty Twenty-One, automatyczne aktualizacje głównych wydań, lepsza obsługa PHP 8.0 czy hasła aplikacji do uwierzytelniania REST API. Ulepszenia interfejsu użytkownika, mnóstwo poprawek błędów i spora ilość zmian dla programistów.

Nowości w edytorze Gutenberg

W WordPress 5.6 kilka wtyczek Gutenberga zostało scalonych w jeden rdzeń, powinieneś więc zauważyć garść ulepszeń w edytorze. Ulepszone wzorce bloków, liczbę słów w panelu informacyjnym, ulepszoną nawigację za pomocą klawiatury, ulepszony interfejs przeciągania i upuszczania i wiele więcej.

Sterowanie pozycją filmów w tle

Do tej pory taką możliwość mieliśmy, ale tylko w odniesieniu do statycznych obrazów tła. WordPress 5.6 pozwala na zrobienie tego samego jeśli w tle umieścimy film video.

Aktualizacja wzorców blokowych

WordPress 5.6 zawiera również kilka ulepszeń wzorców bloków dodanych w Gutenbergu 8.6. Zaktualizowano układ, tekst i kolor nagłówka i akapitu. Nagłówek w dwóch kolumnach tekstu został przeniesiony z bloku tekstowego i umieszczony nad kolumnami. Wzorzec Cytat zawiera obraz na górze i separator na dole.

To co zapewne zauważycie w kontekście wzorców, to to że zostały one uporządkowane wg kategorii. Z czasem gdy wzorców będzie przybywało z pewnością bardziej docenimy tę funkcjonalność.

Obsługa napisów dla filmów video

Jeśli tworzysz materiały video i publikujesz je na stronie, to zapewne ucieszy Cię fakt, że WordPress 5.6 pozwoli Ci opublikować także napisy w formacie .vtt.

Przekształcenie bloków w kolumny

Ciekawa funkcjonalność pozwalająca na przekształcenie wybranych bloków w kolumny. Wystarczy zaznaczyć dwa bloki i zmienić je w kolumny:

Efekt takiej operacji:

To kilka moim zdaniem najistotniejszych ulepszeń edytora. Co jeszcze?

Nowy motyw domyślny Twenty Twenty-One

WordPress 5.6 ma zupełnie nowy motyw domyślny o nazwie Twenty Twenty-One. Minimalistyczny z układem pojedynczej kolumny wykorzystuje systemowe czcionki i oszczędną paletę barw opartą na pastelowych kolorach tła.

Hasła aplikacji do uwierzytelniania REST API

Hasła aplikacji to nowy system wysyłania uwierzytelnionych żądań do różnych interfejsów API WordPress. Hasła mają 24 znaki i składają się z wielkich i małych liter oraz znaków numerycznych, które można wygenerować ręcznie lub za pośrednictwem interfejsu API REST.

Aby ręcznie wygenerować nowe hasło aplikacji, przejdź Profilu i przewiń stronę w dół.

Wygenerowane hasła możesz w każdej chwili unieważnić.

Lepsze wsparcie dla PHP 8

PHP 8.0 oferuje sporo nowych funkcji i optymalizacji, co czyni go kamieniem milowym w ewolucji języka. Nowsza wersja PHP wprowadza wiele aktualizacji, które burzą wsteczną kompatybilność, a wiele przestarzałych funkcji zostało oficjalnie usuniętych. Oznacza to, że dodanie obsługi PHP 8 w WordPress jest dużym wyzwaniem.

W rzeczywistości, nawet jeśli autorzy WordPress Core dołożą wszelkich starań, aby WordPress 5.6 był zgodny z PHP 8, nie powinniśmy oczekiwać, że każdy możliwy problem zostanie wykryty. Celem jest osiągnięcie punktu, w którym cały ekosystem WordPress jest kompatybilny z PHP 8, co w tej chwili jest trudnym tematem.

Z pewnością trzeba będzie jeszcze poczekać aż większość ekosystemu jakim są motywy i wtyczki z których korzystamy będą w pełni kompatybilne z najnowszą wersję PHP. Może to zająć sporo czasu.

Konta hostingowe WordPress są już gotowe na pracę z PHP 8 jednak zanim ta opcja zostanie udostępniona damy czas developerom kluczowych motywów i rozszerzeń na dostosowanie ich produktów do nowej wersji PHP.

jQuery

Mogą pojawić się problemy z niektórymi wtyczkami i motywami, a to za sprawą zmian jakie pojawiły się w odniesieniu do biblioteki jQuery i narzędzia jQuery Migrate. Gdybyście zauważyli, że po aktualizacji coś nie działa do końca tak jak powinno, to prawdopodobnie sprawa ma związek z tym tematem. W takiej sytuacji możecie spróbować rozwiązać problem instalując wtyczkę: Enable jQuery Migrate Helper. W momencie gdy autorzy wtyczek i motywu z którego korzystacie nadrobią zaległości, można będzie z tej wtyczki zrezygnować.

Podsumowanie

WordPress 5.6 to główne wydanie z dużą ilością funkcji i zmian. Cieszę się widząc jak ten system ewoluuje stając się z wersji na wersję coraz bardziej użytecznym. Nie wspomniałem w powyższym opisie o nowościach dla programistów, ale developerzy z pewnością doskonale już wiedzą z jakich ulepszeń na tym polu będą mogli korzystać po aktualizacji WordPressa do wersji 5.6.

Jak podobają się wam zmiany i kierunek ewolucji?

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *