W połowie sierpnia powinniśmy mieć możliwość zaktualizowania WordPressa do wersji 5.5. Przyjrzyjmy się najważniejszym nowościom jakie pojawią się w nadchodzącej wersji.
Z WordPressa 5.5 możecie już korzystać jeśli nie możecie się doczekać. Dostępna jest wersja beta, ale nie sugeruję instalować jej na waszych stronach produkcyjnych. Pozwólcie najnowszej wersji dojrzeć i aktualizujcie dopiero wówczas gdy pojawi się oficjalnie.
Dalszy rozwój blokowego edytora Gutenberg
Jak nietrudno się domyślić nowy WordPress, to przede wszystkim dalszy intensywny rozwój edytora Gutenberg. Dla tych z Was, którzy tego nie wiedzą dopiszę, że edytor ten zagościł natywnie w WordPressie pod koniec 2018 roku – WordPress 5.0. Od tamtej pory sporo w nim się zmieniło, a każda kolejna odsłona WP, to kolejne ulepszenia interfejsu i funkcji Gutenberga.
WordPress 5.5 będzie zawierał znaczące ulepszenia interfejsu użytkownika. Do tego stopnia będą to zmiany wyraźne, że zdecydowałem się dograć lekcje do kursu WordPress, gdzie omawiam edytor bazując już na nadchodzącej jego odsłonie: Nowe lekcje – Edytor Gutenberg.
Nowy interfejs listy bloków i zmienione przyciski dodawania bloków w treści
Oczywiście o ile sama zmiana dotycząca przycisku nie jest czymś nad czym warto się rozwodzić, o tyle lewy sidebar z dostępnymi blokami z pewnością ułatwi nawigowanie po nich.

W pasku bloków znajdziemy wyszukiwarkę, listę bloków, listę gotowych aranżacji i miejsce gdzie lądują zapisane przez nas bloki. To czego nie widać, to kolejna nowość czyli katalog bloków. Jeśli wpiszemy nazwę bloku, którego nie ma, wyszukiwarka z automatu zaproponuje nam możliwe do instalacji bloki dostępne w formie dodatkowej wtyczki jeśli tylko takie będą dostępne.

Wspomniałem o liście/katalogu gotowych aranżacji. W najnowszej wersji edytora klikając na zakładkę Patterns zobaczymy gotowe do wykorzystania aranżacje. Wystarczy kliknąć na wybranej, aby natychmiast pojawiła się w obszarze roboczym. Nie ma ich póki co dużo, ale z pewnością ten stan rzeczy będzie się z czasem zmieniał.

Kosmetycznej zmianie ulegnie także sposób przemieszczania bloków. Możemy przenieść je łapiąc i przeciągając lub korzystając ze strzałek. W zależności od obiektu jaki zaznaczymy można przenieść go wyżej, niżej lub w bok.

Kolejna nowość, która jak sądzę ucieszy wszystkich z Was, którzy publikują na stronie zdjęcia jest możliwość przeprowadzenia na obrazie podstawowych operacji bezpośrednio w edytorze. Mam tu na myśli takie czynności jak kadrowanie, skalowanie, zmiana proporcji czy rotacja.

Automatyczne aktualizacje
Zmiany w edytorze Gutenberg, to jednak nie wszystko. Funkcjonalność jaka pojawi się wraz z pojawieniem się WordPressa 5.5, to możliwość zdecydowania o tym, które wtyczki chcemy aktualizować automatycznie, a które nie. Przechodząc na listę zainstalowanych wtyczek zobaczymy dodatkową kolumnę z linkiem do aktywacji automatycznych aktualizacji lub ich wyłączenia.

Funkcjonalność przyjemna, ale korzystajcie z niej rozważnie. Automatyczne aktualizacje nie zawsze służą stronie, bo nie jesteście w stanie zareagować szybko w sytuacji gdy update wygeneruje problem. Pamiętajcie o tym!
Automatyczną aktualizację możecie aktywować także dla motywu z jakim pracujecie. Przechodząc do sekcji Wygląd > Motywy i dalej w szczegóły motywu, możecie o niej zdecydować.

Mapa Strony XML
Mapa Strony XML, to plik z listą wszystkich treści witryny w formacie XML. Ułatwia to wyszukiwarkom, takim jak Google odnajdywanie i indeksowanie treści jakie publikujecie.
Odgrywa istotną rolę w optymalizacji SEO WordPressa. Wszystkie topowe wtyczki SEO mają tę funkcjonalność wbudowaną.
WordPress 5.5 również będzie zawierał funkcję map witryny, która domyślnie będzie włączona. Utworzy ona nowy plik indeksu mapy witryny o nazwie wp-sitemap.xml, który będzie zawierał linki do wszystkich innych plików map, które zostaną wygenerowane.

Domyślna funkcja mapy obsługuje wszystkie typy postów, taksonomie (kategorie, tagi, niestandardowe taksonomie) i archiwa autorów. Jednak będzie póki co zapewniać tylko podstawową wymaganą funkcjonalność protokołu map XML.
Lazy Load dla obrazów
Pobieranie obrazów trwa dłużej niż załadowanie zwykłego tekst na Twojej stronie, co wydłuża czas jej ładowania. Optymalizacja obrazów może pomóc w zwiększeniu szybkości i wydajności witryny WordPress, a jedną z najczęściej stosowanych technik jest ich opóźnione ładowanie. Ta technika pobiera tylko te obrazy, które są widoczne na ekranie przeglądarki użytkownika.
WordPress 5.5 sprawi, że będzie to domyślna opcja dodając atrybut “loading” do tagu IMG. Ten atrybut jest obsługiwany przez wszystkie nowoczesne przeglądarki internetowe, choć wyjątkiem jest Safari.

Ten element powinien ucieszyć większość użytkowników, zwłaszcza tych, którzy do obsługi leniwego ładowania grafik instalowali osobne wtyczki. Ucieszy też zapewne operatorów usług hostingowych, ponieważ leniwe ładowanie obrazów dostępne jako standard, pozwoli zaoszczędzić sporo przepustowości i poprawić wydajność serwerów na których jest dużo stron na bazie WordPressa.
Aktualizacja wtyczek i motywu z pliku archiwum .zip
Chcąc to zrobić teraz, dostaniecie komunikat, że taka operacja nie jest możliwa, ponieważ katalog wtyczki jaki próbujecie przesłać już istnieje. Trzeba więc wtyczkę wyłączyć, usunąć i dopiero wtedy można wgrać jej nowszą wersję.
WordPress 5.5 na tym polu przeniesie znaczącą zmianę. Po wgraniu pliku z wtyczką lub motywem nie dostaniem już komunikatu błędu który nas zablokuje, ale informację na temat tego co próbujemy zrobić, np. nadpisać wtyczkę X w wersji 1.1 do wersji 1.2. Wystarczy jedynie potwierdzić, że taką właśnie operację chcemy przeprowadzać i wtyczka zostanie zaktualizowana. Można w ten sposób także wgrać starszą wersję wtyczki lub motywu.

Podsumowanie
Całkiem sympatyczny zestaw nowości, prawda?
WordPress 5.5 przyniesie także zmiany, którymi zainteresowani będą developerzy. Będzie wyposażony w zaktualizowane biblioteki zewnętrzne takie jak phpMailer, SimplePie i inne. Programiści będą mogli kontrolować opcje automatycznej aktualizacji, wyłączając, włączając lub selektywnie blokując ją dla określonych wtyczek lub motywów. Biblioteka Dashicons zostanie zaktualizowana i będzie zawierać 65 nowych ikon, a sam WordPress 5.5 będzie oferował skuteczniejsze skanowanie w poszukiwaniu problemów ze zgodnością z PHP.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zasubskrybuj kanał YouTube.
Zobacz również

Nowa edycja kursu WordPress na 2023 rok już jest!
Tak, dokładnie. Wczoraj ostatecznie nowa wersja mojego flagowego szkolenia ujrzała światło dzienne. Pracowałem nad nią przez ostatnich kilka miesięcy czego efektem jest zupełnie nowy materiał

Czy CodeWP może zastąpić programistów? Odpowiedź zaskakuje!
Wczoraj opublikowałem swoim na kanale YT film (znajdziesz go w dalszej części tego tekstu) na temat interesującego narzędzia o nazwie CodeWP, które mocno wpisuje się
Publikacje prosto na Twój email!
Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.
Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor
Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

SmartQuizBuilder dla agencji
Połącz zabawę z marketingiem dodając na swojej stronie ankiety i różnego rodzaju quizy.

Trust – dowody społeczne
Kolekcjonuj opinie o swoich produktach lub usługach także w formie recenzji video!