Matt Mullenweg i Matías Ventura dołączyli do WordCamp Europe, aby porozmawiać o tym, co dzieje się z projektem Gutenberg.

“Dla mnie rok 2020 był rokiem, w którym naprawdę czuło się, że ludzie dostrzegli wizję Gutenberga sprzed czterech lub pięciu lat, kiedy była jeszcze mocno abstrakcyjna”.

Mullenweg

Ventura z kolei podkreślał jak bardzo wzorce zmieniły projektowanie stron, czyniąc je przystępnymi dla użytkowników.

“Być może początkowo była to mniejsza część naszej mapy drogowej, ale teraz staje się ona centralnym punktem, zwłaszcza że pozwala światowej klasy projektantom udostępnić świetne punkty startowe dla użytkowników, a Ci uczą się projektowania podczas interakcji z motywami. Myślę, że otwiera się rozdział, w którym ludzie będą mogli eksperymentować z rzeczami, które były ukryte w WordPressie takie jak bardziej zaawansowane rzeczy typu: zapytania i pętle, które możemy teraz wdrażać poprzez bloki”

Ventura

Mullenweg wspomniał także o tym jak rzeczy, które wcześniej wymagałyby dość doświadczonego programisty WordPress, można teraz zrobić za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Może to zrobić każdy bez względu na swój poziom doświadczenia.

“To nie jest kod – to jak rozszerzanie warstw dostępności tego, co ludzie są w stanie zrobić z WordPressem”.

Mullenweg

Znamy już ten trend od lat, choć dotyczy głównie innych builderow takich jak Elementor czy świetny zestaw Crocoblock, pozwalający wyklikiwać złożone zapytania i wyświetlać treści w najróżniejszy sposób. Gutenberg dopiero wchodzi w tę fazę swojego rozwoju, ale jestem przekonany ze za pewien czas będzie można wykorzystywać go do szybkiego tworzenia skomplikowanych serwisów, bez konieczności kodowania.

Mullenweg i Ventura pokazali także nowy film “Gutenberg highlight”, który obejmuje obecne i nowe funkcje jakie niebawem znajdziemy w edytorze blokowym. Gutenberg “przygotowuje się do tego by stać się kreatorem stron”. Obejrzyj poniższy filmik bo dzięki niemu możemy odkryć edytor na nowo, lepiej go zrozumieć i lepiej korzystać z jego obecnych i przyszłych możliwości.

Film demonstruje nowe funkcje projektowe dla różnych bloków, w tym podglądy na żywo, przeciąganie mediów do kontenerów, przycinanie inline bez opuszczania edytora, edytor szablonów, filtry obrazu duotone, więcej opcji dostosowywania nawigacji, ulepszenia przeglądarki widoku listy i nowy projekt stylów globalnych, który zostanie wkrótce wprowadzony.

za każdym razem, gdy śledzę tego typu informacje zastanawiam się na ile Gutenberg odciągnie użytkowników od innych kreatorów. Ten proces już trwa, a będzie przybierał na sile z każdymi kolejnymi nowościami ułatwiającymi i usprawniającymi pracę.

Rok temu bazowałem praktycznie w 100% na Elementorze, dziś korzystam z niego tylko tam gdzie Gutenberg sobie nie radzi.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *