Redis to świetny i bardzo popularny sposób na przyspieszenie witryn WordPress. Używając Redis do buforowania zapytań kierowanych do bazy danych, Twoja witryna może działać szybciej i zużywać mniej zasobów obliczeniowych na koncie hostingowym.
Czy Redis zastępuje inne rozwiązania buforujące, np. wtyczki cache takie jak WP Rocket, Nitropack, WP Fastest Cache , Total Cache i im podobne? Otóż nie. Redis buforuje zapytania do bazy danych, natomiast to co robi dla przykładu WP Rocket, to buforowanie całego kodu stron generowanych po stronie serwera. Oba te rozwiązania mogą się świetnie uzupełniać więc ich połączenie często przynosi najlepsze wyniki.
Jak skonfigurować wtyczkę Redis #
Przede wszystkim na starcie musisz dostać się do pliku konfiguracyjnego WordPressa. Możesz to zrobić w wygodny sposób korzystając z managera plików w panelu konta hostingowego. Nie wiesz jak się tam dostać? Zajrzyj to instrukcji: jak zalogować się do panelu konta hostingowego.
Po zalogowaniu, z lewego menu wybierz zakładkę WordPress, a następnie na karcie instalacji dla której konfigurujesz Redis kliknij w link “Menedżer plików“.
W Menedżerze plików powinieneś od razu znaleźć się we właściwym folderze danej instalacji. Poszukaj teraz pliku o nazwie wp-config.php
Kliknij na nim aby przejść w tryb edycji, a następnie wprowadź dwie linijki kodu:
define('WP_CACHE_KEY_SALT', ' ');
define( 'WP_REDIS_PASSWORD', ' ' );
Pierwsza linijka powinna zawierać dowolny losowy ciąg znaków, możesz więc wpisać co tylko podejdzie Ci pod palce na klawiaturze np:
q1=K)R%V4@0A^~1}-CgusU2lHwn{kU$ Sd:3Enl{/qk*:-9?pQPo^CL]MZ+qy
Jak widzisz na przykładzie powyżej, to długi i złożony ciąg znaków. Nie musisz go zapamiętywać więc wpisz coś maksymalnie skomplikowanego używając małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych.
W drugiej linijce wprowadź hasło. Znajdziesz je w głównym katalogu swojego konta hostingowego w pliku redis.pwd. Otwórz ten plik korzystając np. z managera plików w panelu hostingu. Jeśli pliku nie masz skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.
Załóżmy, ze naszym hasłem w pliku redis.pwd jest: Fsge$re#!dGsE3FisE3)a52fED3
Nasze dwie linijki, które wstawimy do pliku wp-config.php będą więc wyglądały tak:
define( 'WP_CACHE_KEY_SALT', 'q1=K)R%V4@0A^~1}-CgusU2lHwn{kU$ Sd:3Enl{/qk*:-9?pQPo^CL]MZ+qy' );
define( 'WP_REDIS_PASSWORD', 'Fsge$re#!dGsE3FisE3)a52fED3' );
? Pamiętaj aby w pierwszej linijce wprowadzić własny dowolny ciąg znaków. Nie kopiuj i nie używaj ciągu z powyższego przykładu! To powinno być coś Twojego, unikalnego!
Zapisz zmiany i przejdź do Kokpitu WordPress aby zainstalować wtyczkę Redis Object Cache
Przejdź kolejno do Wtyczki -> Dodaj nową. Odszukaj wtyczkę do instalacji, zainstaluj ją i włącz:
Zostaniesz przekierowany na stronę ustawień wtyczki gdzie wystarczy, że włączysz buforowanie klikając w przycisk jak na poniższym obrazku.
Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie powinieneś po chwili zobaczyć taki widok:
Bufor obiektów Redis od tej chwili działa na Twojej stronie WordPress. W razie potrzeby w każdej chwili możesz wejść ponownie do ustawień wtyczki i wyczyścić jej pamięć lub wyłączyć cache.