Jedna domena i 2 lokalizacje (serwery)

Jak poradzić sobie z sytuacją w której Twoja strona działająca pod adresem domenaX.pl działa na Serwerze I i jednocześnie dodałeś ją na Serwerze II? Po co taki zabieg?

Załóżmy ze Serwer II to nowa lokalizacja Twojej strony, gdzie chcesz przygotować ją od zera lub przerabiając tę którą masz aktualnie. W tym czasie stara wersja strony ma jednak działać tak jak do tej pory! Zakładasz, że gdy witryna będzie już gotowa dopiero wówczas skierujesz ruch jej domeny z Serwera I na Serwer II.

Wszystko wydaje się proste do czasu gdy zdasz sobie sprawę, że masz przecież tylko jedną domenę. Jak sprawić żeby na Twoje potrzeby ruch domeny skierować na Serwer II, pozostawiając całą resztę świata bez zmian, czyli na Serwerze I ? O tym stanowi ta krótka instrukcja.

Pukamy pod adres IP #

Jak być może wiesz, każdy zasób w sieci identyfikuje się swoim unikalnym numerem. Tym numerem jest tzw. numer IP. Twoja strona również widnieje w sieci pod określonym numerem IP, który identyfikuje lokalizację jej serwera. Te numery służą urządzeniom w sieci do wzajemnego komunikowania się. Dzięki nim wiadomo do których drzwi zapukać, aby znaleźć to czego w Internecie szukamy.

Skoro IP lokalizuje miejsce serwera na którym działa strona, to jak zapewne słusznie wnioskujesz, należałoby teraz “oszukać” nasz komputer wskazując nie ten ogólnodostępny numer IP Serwera I, ale numer IP Serwera II.

Owszem można w strefie DNS domeny wydelegować rekord A na numer Serwera II, ale wówczas skierujesz na niego każdego kto zechce Twoją stronę odwiedzić, a nie o to nam chodzi, nie na tym etapie. Tylko Ty z Twojego komputera masz być kierowany na nowe miejsce i nikt więcej. Co zrobić?

Dodanie adresu IP Serwera II w pliku hosts na komputerze #

Otwórz z prawami administratora edytor tekstowy (zwykły Notatnik Windows). Następnie otwórz w nim plik gdzie przechowywane są informacje o lokalnym hoście i zaraz pojawi się dodatkowo nasz zapis. W zależności od systemu lokalizacja pliku będzie inna.

Windows #

Szukaj w lokalizacji C:\Windows\System32\etc\drivers\ Tu powinieneś znaleźć plik o nazwie hosts (bez żadnego rozszerzenia). Otwórz go w notatniku i wstaw na końcu dwie linijki zmieniając odpowiednio adres IP i nazwę swojej domeny. Adres IP jaki tu wprowadzasz powinien być adresem Serwera II, a domena oczywiście Twoja 🙂

X.X.X.X domenaX.pl
X.X.X.X www.domenaX.pl

Mac

Sytuacja analogiczna, choć nieco inaczej wygląda sama lokalizacja pliku. Uruchom terminal i wpisz:

sudo nano /etc/hosts

Zostaniesz poproszony o hasło administratora. Wpisz aby uruchomić edycje pliku. Następnie wprowadź te same dwie linijki jak w przykładzie dla Windowsa i zapisz plik.

W zasadzie to wszystko 🙂 Niekiedy trzeba dodatkowo zamknąć przeglądarkę i ponownie ją uruchomić. Od teraz gdy na swoim komputerze wpiszesz adres strony domenaX.pl, otworzy się jej zawartość z Serwera II. Można działać 🙂

Gdzie znajdę IP serwera? #

W panelu konta hostingowego przy każdej domenie numer IP jest widoczny. Wystarczy go skopiować lub przepisać.

ip