Jak zmienić hasło użytkownika WordPress

Zmiana hasła użytkownika WordPress, to czynność jaką powinniśmy systematycznie wykonywać. W elementarzu bezpieczeństwa jest to jedno z najprostszych i zarazem skutecznych sposobów na ograniczenie dostępu do stron osobom niepożądanym. Czasem może się jednak zdarzyć, że po prostu zapomnisz hasła, a z jakiegoś powodu link resetujący nie działa poprawnie (np. nie ma poprawnie skonfigurowanej wtyczki SMTP).

Poniżej kilka sposobów na zmianę hasła do WordPressa:

Zmiana hasła w profilu użytkownika WordPress #

Jeśli masz dostęp do Panelu WordPressa przejdź na listę użytkowników jak poniżej. Najeżdżając kursorem na nazwę użytkownika, którego hasło chcesz zmienić zobaczysz link “Edytuj”. Kliknij na nim.

lista użytkowników WordPress

Otworzysz w ten sposób stronę z danym profilu, gdzie znajdziesz pole umożliwiające zmianę hasła. Kliknij w przycisk “Ustaw nowe hasło”.

Przycisk ustawienia nowego hasła WordPress

Pojawi się wygenerowane przez WordPressa silne hasło, które sugeruję pozostawić i nie modyfikować, nie upraszczać. Pamiętaj, że tu chodzi o bezpieczeństwo Twojego biznesu i innych uczestników Internetu.

Widok nowego zaproponowanego hasła

Skopiuj hasło, przewiń stronę na sam dół i kliknij w przycisk “Zaktualizuj profil”

Aktualizacja hasła poprzez zapisanie zmian

W ten sposób hasło wybranego użytkownika zostało zmienione. MOżesz spróbować się zalogować 🙂

Zmiana hasła z poziomu panelu Hostingu WordPress #

Jeśli nie pamiętasz hasła użytkownika i tym samym nie możesz się zalogować do kokpitu WordPress, wykorzystaj narzędzia dostępne na Hostingu WordPress.

Najpierw zaloguj się do panelu (instrukcja), a gdy masz to już za sobą kliknij w lewym menu zakładkę WordPress.

W tym miejscu znajdują się ustawienia dotyczące logowania - tuż obok przycisku Zaloguj

Jak widzisz powyżej obok przycisku “Zaloguj” znajduje się link “Ustawienia” (wyróżniony). To ustawienia związane z logowaniem. Kliknij na nim aby wysunąć boczne okno modalne z opcjami do zmiany haseł dla poszczególnych użytkowników z prawami Administratora.

Formularz zmiany hasła

Pierwsze pole to pole, gdzie możesz wprowadzić inny adres strony logowania, ale UWAGA!! Wcześniej ta strona musi działać, co można zrobić rozmaitymi rozszerzeniami np. wtyczką Change wp-admin login. W innym wypadku nie zmieniaj wartości w tym polu bo nie będziesz mógł otworzyć strony logowania.

Wygeneruj nowe hasło dla wybranego administratora, zapisz i gotowe. Możesz spróbować zalogować się klikając w przycisk “Zaloguj” lub bezpośrednio wpisując adres swojego kokpitu np. https://domenax.pl/wp-admin/

Ostateczność, czyli zmiana hasła w bazie danych WordPress #

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zmienić hasła w wyżej opisany sposób skontaktuj się z nami. A jeśli chcesz samodzielnie eksperymentować dalej możesz dokonać zmiany hasła bezpośrednio w bazie danych WordPress (bądź jednak bardzo ostrożny!!!!).

Uruchom aplikację phpMyAdmin. Znajdziesz ją w narzędziach zarządzania instancją WordPress jak poniżej lub na stronie głównej panelu w opcjach dostępnych dla domeny.

W tym miejscu możesz uruchomić phpMyAdmin, aby zmienić w nim hasło użytkownika WordsPress.

Gdy uruchomisz aplikację otwórz tabelę bazy danych o nazwie *_users (* oznacza prefiks jaki w Twoim przypadku został utworzony podczas instalacji WordPressa.

Wybierz tabelę _users i kliknij w link Przeglądaj

W powyższym przykładzie tabele mają prefix 2powb_ u Ciebie będzie zapewne inny. Gdy znajdziesz tabelę users kliknij w link “Przeglądaj”.

Lista użytkowników w bazie danych WordPress

W tym przykładzie w bazie jest dwóch użytkowników. Widzisz tu login, nazwę użytkownika, a pośrodku “hasło”. Jest ono jednak w formie zakodowanej więc nic nie da jeśli je skopiujesz. Musisz hasło zmienić. Aby to zrobić kliknij w link “Edytuj” przy użytkowniku, którego hasło będzie modyfikowane. Link znajdziesz w pierwszej kolumnie tabelki z ikonką ołówka.

Po uruchomieniu edycji użytkownika zobaczysz widok jak na kolejnym zrzucie. Interesuje nas pole hasła oznaczone poniżej czerwoną ramką:

Interesuje nas rekord w którym przechowywane jest hasło

Kolejny krok, to wybór metody kodowania hasła w kolumnie Funkcja. Wybierz jak poniżej funkcję MD5.

Wybierz funkcję kodowania MD5

Teraz pozostaje wprowadzić w kolumnie “Wartość” nowe hasło:

Wpisz w polu "Wartość" nowe hasło

Na koniec możesz przewinąć stronę w poszukiwaniu przycisku do zapisania zmian “Wykonaj”:

Przycisk do zatwierdzenia zmian

Kliknij i jeśli operacja zostanie wykonana poprawnie spróbuj zalogować się do kokpitu WordPress używając nowego hasła.

Jeśli chcesz zawsze móc logować się jednym kliknięciem z poziomu panelu konta hostingowego, pamiętaj aby po zmianie hasła inną metodą niż metoda druga opisana w tym artykule, w ustawieniach (zobacz powyżej) zaktualizować hasło administratora.