Jak zaktualizować WordPressa, jego wtyczki i motyw

Po stronie samego WordPressa, czyli z poziomu jego kokpitu, prawdopodobnie wiesz jak wykonywać aktualizacje. Natomiast warto mieć świadomość tego, że masz także taką możliwość możliwość bezpośrednio z poziomu panelu konta hostingowego bez konieczności logowania się na WordPressa.

Dodatkowo ta ścieżka daje Ci więcej możliwości w tym automatyczne tworzenie punktu przywracania CORE WP, dzięki czemu w razie problemu można szybko cofnąć się do WordPressa sprzed aktualizacji, a także coś rewelacyjnego czym są tzw. inteligentne aktualizacje!

WAŻNE: Opisana w tym artykule funkcjonalność dostępna jest tylko na kontach hostingowych WordPress .

Gdzie znajduje się panel aktualizacji #

Krok pierwszy, to zalogowanie się do panelu konta hostingowego. Gdy już to zrobisz wybierz w lewym menu strony zakładkę WordPress.

Przejście do zakładki WordPress

Następnie na karcie instancji WP zerknij czy przypadkiem nie ma informacji o dostępnych aktualizacjach. Będzie to wyglądało mniej więcej tak jak na poniższym obrazie:

Informacje o dostępnych aktualizacjach na karcie instancji WordPress

Na powyższym zrzucie widać, że mamy coś do zaktualizowania. Zarówno sam WordPress jak i jego wtyczki oraz motywy mają już nowsze wydania.

W tej sytuacji kliknij na dowolny link aktualizacji. Nie ma znaczenia czy wybierzesz WordPressa czy wtyczki albo motywy. Trafisz w to samo miejsce, miejsce gdzie sprawdzisz co dokładnie wymaga aktualizacji, przykład:

lista dostępnych do zaktualizowania wtyczek

Jako, że kliknąłem wcześniej we wtyczki, domyślnie zakładka z wtyczkami jest rozwinięta i widzę szczegóły z nimi związane. Sporo do aktualizacji, a dodatkowo widać jaka wersja wtyczki jest aktualnie zainstalowana na stronie i do jakiej wersji zostanie zaktualizowana po uruchomieniu tego procesu.

Nad wykazem wtyczek mogę rozwinąć zakładkę Rdzeń WordPress (aktualizacja WordPressa), a pod listą wtyczek (powyżej tego nie widać) jest również zakładka z listą motywów, które wymagają na daną chwilę aktualizacji.

Link Changelog – to lista zmian udostępniana przez twórców WordPressa, wtyczek i motywów. Nie każdy komponent będzie miał w tym miejscu dodatkowe informacje. To zależy od autorów dodatku.

Jak pracować z panelem aktualizacji #

Teraz pozostaje zdecydować, co będzie aktualizowane, ale zanim to zrobimy przyjrzyjmy się jeszcze przyciskom i ich funkcjom jakie znajdziesz nad listą aktualizacji.

Funkcje przycisków #

przyciski nad listą aktualizacji

Patrząc od lewej. Niebieski przycisk Aktualizacja, to uruchomienie procesu aktualizacji tego co wybierzesz (WordPress, wtyczki, motywy). Klikasz w niego na samym końcu 🙂

Sprawdzenie dostępnych aktualizacji #

Przycisk Sprawdź aktualizacje. Sugeruję kliknięcie na nim na samym początki. Sam WordPress jak i panel aktualizują dane na temat dostępnych aktualizacji co pewien czas. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz aktualną listę elementów do zaktualizowania użyj właśnie tego przycisku.

Ustawienia aktualizacji #

Ustawienia aktualizacji – w tym miejscu możesz zmodyfikować ustawienia automatycznej aktualizacji WordPressa i jego komponentów:

Ustawienia aktualizacji

Powyżej widać domyślne ustawienia, które sugeruję w większości przypadków pozostawić bez zmian. Czyli WordPress jest automatycznie aktualizowany w sytuacji gdy pojawiają się mniejsze skoki w ramach podstawowej wersji, czyli np: 5.9.1, 5.9.2 itd… Te wersje zazwyczaj zawierają poprawki, np. bezpieczeństwa, usunięcie wykrytych przez społeczność błędów, itp. Istnieje minimalne ryzyko (prawie zerowe), że taka aktualizacja może coś popsuć na stronie.

Jeśli chcesz, możesz całkowicie wyłączyć automatyczne aktualizacje lub zezwolić na automatyczną aktualizację praktycznie każdej nowej wersji np: 5.8 do 5.9.

Automatyczne aktualizacje głównych wydań WordPressa często zawierają sporo zmian i nowości, co może spowodować problemy z kompatybilnością z wtyczkami czy motywem jeśli ich autorzy nie zdążyli dostosować swoich produktów do najnowszej wersji WordPressa. Miej ten proces pod kontrolą, aby uniknąć niespodzianek.

Podstawowe ustawienia automatycznych aktualizacji wtyczek i motywów domyślnie pozwalają na respektowanie ustawień w WordPressie, czyli każdą wtyczkę i motyw możesz indywidualnie włączyć do procesów automatycznych aktualizacji lub je wykluczyć. Można to zrobić w panelu konta hostingowego w zakładce WordPress > Karta Instancji > Wtyczki, WordPress > Karta Instanacji Motywy lub z poziomu kokpitu WordPress’a.

Możesz w tym miejscu aktywować opcję, która z automatu każdą nowo instalowaną wtyczkę lub motyw oznaczy jako składowe witryny, które mają być aktomatycznie aktualizowane.

Kolejna funkcja Wymuszony, pozwala na włączenie automatycznych aktualizacji dla wszystkich wtyczek i motywów bez względu na to jakie mają indywidualne ustawienia z tym związane.

Został nam jeszcze jeden element górnego paska jakim jest Inteligentna aktualizacja. Brzmi intrygująco? Czytaj dalej 🙂

Inteligentna aktualizacja (WOOW!) #

Ta niesamowita funkcja związana z aktualizacją dostępna jest na kontach WP Plus i WP Elit

Inteligentna aktualizacja pozwala na przeprowadzanie aktualizacji w maksymalnie kontrolowany sposób. Jak to dokładnie działa?

  1. Konto hostingowe tworzy najpierw klona strony produkcyjnej
  2. Analizuje stronę (klona) przez aktualizacją
  3. Wprowadza aktualizacje na klonie
  4. Analizuje stronę (klona) po aktualizacji

Na koniec pojawia się podsumowanie testu:

wynik zwracany przez proces inteligentnej aktualizacji

Znajdziesz tu wyniki testów aktualizacji zarówno wizualne czyli jak strony prezentowały się przed aktualizacją, a jak wyglądają po jej wdrożeniu, oraz dane na temat ewentualnie wykrytych błędów: odpowiedzi, PHP itd. Druga zakładka w prawej kolumnie, to ogólne podsumowanie testu:

ogólne podsumowanie testu aktualizacji

Poniżej znajdziesz graficzny slider, który pozwala przyjrzeć się różnym testowanym podstronom witryny, aby mieć pewność, że wszystko wygląda dokładnie tak jak przed aktualizacją.

wizualny podgląd wyników testu

W trybie porównania obraz podzielony jest na dwie części czerwoną pionową kreską. Po lewej stronie masz widok strony przed aktualizacją, a po prawej po aktualizacji. Szybkim rzutem oka możesz stwierdzić czy aktualizacja jaką próbujesz wdrożyć jest bezpieczna dla Twojej strony produkcyjnej.

To niesłychanie użyteczna i praktyczna funkcjonalność, która pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu i nerwów! Pamiętaj, że test nie ma żadnego wpływu na działanie strony produkcyjnej!

Na sam koniec gdy tylko uznasz, że nie ma się czego obawiać klikasz w przycisk “Zastosuj aktualizację” i zostanie ona przeprowadzona na wersji produkcyjnej strony, natomiast w sytuacji gdy coś pójdzie w testach nie tak, odrzucasz wdrożenie aktualizacji.

przyciski wdrożenia aktualizacji WordPress lub jej odrzucenia

Standardowa Aktualizacja #

Jeśli nie masz możliwości wykorzystania mocy inteligentnych aktualizacji lub aktualizacja jest tak niewielka, że nie widzisz potrzeby angażowania tej potężnej funkcjonalności, zaktualizuj komponenty swojej strony WordPress w standardowy sposób.

Zaznacz co chcesz zaktualizować #

Kliknij obok nazwy tego co chcesz zaktualizować w checkbox, co oznaczy wybrany element do aktualizacji. Jeśli chcesz zaktualizować od razu wszystko kliknij w opcję “Zaznacz wszystkie aktualizacje“. W ten sposób jednym kliknięciem wybierzesz wszystkie listy i ich komponenty do zaktualizowania.

zaznaczenie wszystkich komponentów WordPress do zaktualizowania

Punkt przywracania #

punkt przywracania WordPress

Zauważ, że przy aktualizacji WordPressa masz dodatkowo opcję “Punkt przywracania“. Dzięki tej opcji zostanie utworzona kopia CORE WordPressa przed jego aktualizacją, po to aby w razie problemu można było szybko wycofać aktualizację.

Na obecną chwilę punkt przywracania dotyczy samego rdzenia WordPress. Przed aktualizacją, która odnosi się także do wtyczek i motywów sugeruję wykonać przed całą operacją kopię bezpieczeństwa .

Uruchomienie procesu aktualizacji #

Teraz wystarczy, że klikniesz w niebieski przycisk “Aktualizacja” i niech Twój hosting zrobi to co zrobić powinien. Po zakończeniu procesu, co może potrwać kilka minut w zależności od ilości aktualizacji, otrzymasz powiadomienie o ich wdrożeniu, a na karcie WordPress znikną ostrzeżenia z tym związane:

po aktualizacji