Jak skonfigurować przekierowanie starej domeny na nową

Na pierwszy rzut oka osoby początkującej przekierowanie zazwyczaj traktują jako mało istotny element, ale w praktyce przekierowania zastosowane w odpowiednim czasie i okolicznościach mogą zapewnić utrzymanie ruchu na naszej stronie np. w sytuacji, gdy w pewnym momencie zdecydujemy się zmienić domenę.

W tym krótkim tutorialu pokażę Ci w jaki sposób możesz zarządzać przekierowaniami, a możesz władać nimi na dwa sposoby:

Przekierowanie po stronie panelu konta hostingowego #

Zakładając, że zmieniasz nazwę domeny i chcesz przekierować cały jej ruch pod nowy adres, wystarczy że użyjesz wbudowanego w panel administracyjny swojego konta narzędzia.

Krok 1: zaloguj się do panelu konta hostingowego.

Krok 2: Na karcie domeny, z której chcesz przekierować ruch wybierz zakładkę Hosting i DNS, a następnie kliknij w Ustawienia hostingu:

Przejście do ustawień hostingu

Krok 3: Na następnej podstronie przy typie hostingu kliknij w link “Zmień“:

Zmiana typu hostingu

Ta operacja jest możliwa dla domen, które dodawałeś samodzielnie do konta. W przypadku domeny głównej usługi skontaktuj się z nami otwierając zgłoszenie w Panelu Klienta

Krok 4: Zmień tym hostingu na przekierowanie, a poniżej wprowadź adres URL nowej stron.

Typ hostingu przekierowanie domeny na inny adres docelowy

Domyślnie typ przekierowania ustawiany jest na 301 czyli taki, który poinformuje wyszukiwarki o tym, że strona została przeniesiona pod inny adres. Właśnie dzięki temu praktycznie eliminuje się ryzyko utraty ruchu i wypracowanych przez starą domenę pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

Na koniec kliknij w przycisk OK, aby wprowadzić zmiany w życie i przetestuj. Przekierowanie powinno działać poprawnie.

Przekierowanie w pliku .htaccess #

Plik .htaccess (Hypertext Access), to plik konfiguracyjny serwera WWW, dzięki któremu możemy wprowadzać szereg zmian Wedla własnych potrzeb, w tym także kontrolować przekierowania. Zmiany w pliku .htaccess natychmiast wpływają na działanie serwera WWW. Oto prosty przykład przekierowania 301, które przekieruje cały ruch z domeny X do Y. Finalnie będzie to działało analogicznie jak w powyższym przykładzie dotyczącym przekierowania po stronie panelu konta hostingowego.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !stara-domena.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domenax.pl/$1 [L,R=301]

Powyższy kod przekieruje ruch ze starego adresu na nowy, ale zwróć uwagę, że przekierowanie będzie odwoływało się do adresu docelowego na protele http:// czyli domyślnie bez szyfrowania certyfikatem SSL. Jeśli po stronie serwera masz wymuszenie protokołu https:// możesz tak zostawić, ale sugeruję aby starać się zawsze używać potoku https. Powyższy przykład wyglądałby więc tak:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !stara-domena.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://domenax.pl/$1 [L,R=301]

Po umieszczeniu takiej zawartości w pliku .htaccess w głównym katalogu starej strony zapisz zmiany i sprawdź czy przekierowanie działa poprawnie.

Ten drugi sposób funkcjonuje zarówno dla domen które dodajesz samodzielnie, jak również dla domeny głównej konta hostingowego.