Jak skonfigurować NGINX bez Apache dla WordPressa?

NGINX jest serwerem WWW przeznaczonym do zastosowań wymagających dużego natężenia ruchu. Jest to popularne, lekkie i wydajne rozwiązanie. Jedną z jego wielu charakterystycznych i świetnych cech jest możliwość wydajnego serwowania treści statycznych (pliki multimedialne, HTML, CSS…).

Z kolei Apache kiedyś najczęściej używany serwer WWW jest szybki, niezawodny i bezpieczny. Ponadto Apache można dostosować do potrzeb wielu różnych środowisk za pomocą rozszerzeń i modułów.

Oba serwery WWW są dziś najcześciej wykorzystywanymi rozwiązaniami. Jeśli zerkniemy na dane statystyczne na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźnie, że jeszcze dekadę temu Apache był bezwzględnym liderem. Rok 2021 blisko 70% udziału na rynku serwerów WWW, a NGINX miał wówczas niecałe 6%.

tabela z danymi na temat popularności Apache i NGINX
Dane z W3Tech.com

W 2022 roku po raz pierwszy NGINX prześcignął Apache i na dzień pisania tego artykułu jego przewaga wynosi około 2%. Owszem to nie dużo, ale patrząc na powyższe dane widać jak systematycznie topnieje popularność Apache na rzecz NGINX i innych środowisk.

NGINX i Apache na kontach DiDHost #

Aby wykorzystać wszystkie zalety NGINX, panel DiDHost konfiguruje go jako serwer reverse proxy, który stoi pomiędzy Internetem a serwerem Apache. Oznacza to, że NGINX staje się frontendowym serwerem WWW, który przetwarza wszystkie przychodzące żądania od odwiedzających witrynę.

Żądania są wysyłane do Apache’a, który z kolei rozróżnia żądania dotyczące zawartości statycznej i dynamicznej. Jeśli żądanie dotyczy pliku statycznego (takiego jak jpg, css, html itd.), Apache przepuszcza żądanie przez wszystkie zarejestrowane mechanizmy obsługi (stosuje konfigurację na poziomie katalogu .htaccess, przepisuje adres URL itd.) i zwraca do NGINX odpowiedź, która zawiera tylko lokalizację żądanego pliku w systemie plików. W kolejnym kroku NGINX lokalizuje plik i wysyła go do klienta. Jeśli żądanie dotyczy pliku dynamicznego (np. skryptu PHP), Apache wykonuje plik i wysyła odpowiedź do nginxa, który dostarcza ją klientowi.

Jak wyeliminować Apache zostawiając jedynie NGINX #

NGINX może być lepszym rozwiązaniem dla witryn o dużym natężeniu ruchu. Z kolei Apache radzi sobie gorzej w podobnych sytuacjach, co może powodować spowolnienia. Coraz więcej użytkowników chce wiedzieć, jak skonfigurować hosting oparty wyłącznie na NGINX, aby uniknąć takich ograniczeń wydajności. Oto instrukcja w dwóch krokach.

Krok 1 #

Zaloguj się do panelu konta hostingowego, a następnie przejdź do: Ustawienia nginx i Apache. Poniżej na zrzucie ścieżka dotarcia do tego miejsca.

ekran panelu hostingi. Zaznaczone miejsca gdzie należy przejść do ustawień nginx i Apache.

Krok 2 #

Następnie jedyne co trzeba zrobić, to wyłączyć tryb proxy:

Zaznaczona opcja pozwalająca wyłączyć serwer www Apache pozostawiając tylko nginx.

Zapisz zmiany i od tej pory Twoja strona WordPress nie wykorzystuje już na backendzie Apache’a, ale działa wyłącznie na serwerze NGINX.

Podsumowanie #

Jeśli zajrzysz na stronę rekomendowanego środowiska dla WordPressa przeczytasz:

Zalecamy Apache lub Nginx jako najbardziej solidne i funkcjonalne serwery do uruchamiania WordPressa, ale każdy serwer obsługujący PHP i MySQL będzie odpowiedni.

wordpress.org

Oba te serwery masz do dyspozycji na hostingu WordPress DiDHost