Jak dodać nową domenę

Jeśli posiadasz plan hostingowy pozwalający na utrzymanie większej ilości domen, np. WP Plus, możesz zarejestrować dodatkowy adres i uruchomić pod nim niezależną stronę internetową. W tej instrukcji pokażę Ci w jaki sposób dodać dodatkową domenę na koncie hostingowym. Masz do wyboru dwie opcje: Domena tymczasowa i Domena właściwa (docelowa).

Chcesz dodać domenę tymczasową #

Jeśli zdarzy się sytuacja, gdy chodzi Ci po głownie nowy serwis, ale jeszcze nie wiesz jaki ostatecznie adres dla niego wybierzesz, nie musisz czekać z uruchomieniem strony na przypływ weny i świetną nazwę. Możesz uruchomić domenę tymczasową, którą potem zmienisz na właściwą.

Zaloguj się do Panelu Klienta (zob. jak zalogować się do panelu) i w pierwszej zakładce “Strony WWW i domeny” znajdziesz przyciski pozwalające uruchomić proces dodawania domeny, poddomeny (subdomeny) lub aliasu domeny. Kliknij w przycisk “Dodaj domenę“.

Przycisk dodania nowej domeny

Pojawi się okno z dwoma głównymi opcjami do wyboru. Domyślnie aktywna jest opcja nr 2 czyli dodanie zarejestrowanej już nazwy domeny, ale jeśli jej jeszcze nie masz przełącz się na opcję nr 1, która pozwoli stworzyć adres tymczasowy:

Wybór domeny tymczasowej

Tymczasowa domena jest generowana losowo. Wydać jej nazwę tuż pod opcją zaznaczonego wyboru rodzaju domeny. Nie można jej zmienić. Jakie kolejne opcje ustawień znajdziesz w tym miejscu:

Przestrzeń WWW – miejsce w ramach Twojej przestrzeni hostingowej, gdzie domena ma być podpięta. Jeśli np. posiadasz dwie usługi hostingowe z tej samej serii, to w tym miejscu możesz zdecydować do której z nich domena ma być podpięta. Jeśli konto hostingowe jest jedno, nie musisz niczego zmieniać.

Typ hostingu – w tym miejscu masz trzy opcje do wyboru:

Wybór typu hosting dla dodawanej domeny
  • Hosting strony WWW – domena będzie miała przestrzeń na uruchomienie strony internetowej (najczęściej wykorzystywana opcja)
  • Przekierowanie – wybierasz jeśli nie chcesz aby pod tym adresem działała konkretna strona, ale chcesz go przekierować na inny adres. Ma to sensowne zastosowanie w przypadku domen zarejestrowanych, ale dla domeny tymczasowej również taka opcja jest.
  • Brak hostingu – domena nie będzie miała hostingu WWW, ale możesz korzystać np. z samej z poczty email.

Kolejne opcje to aktywacja DNS i usługi poczty email, czego w przypadku domeny tymczasowej nie można modyfikować. Jest to możliwe gdy dodajesz własną domenę zarejestrowaną. Dojdziemy jeszcze do tego.

U samego dołu zwinięta zakładka z ustawieniami hostingu. Nie musisz tam zaglądać, ale jeśli chcesz wprowadzić specyficzną konfigurację domeny np. skierować ją w konkretne miejsce struktury drzewa katalogów konta hostingowego, to w tym miejscu taki zabieg przeprowadzisz.

Dodatkowe ustawienia hostingu

Root dokumentu. to ścieżka do katalogu domeny, a poniżej preferowana domena czyli forma adresu z przedrostkiem WWW lub bez niego.

Korzystaj z tego ustawienia rozważnie. Jeśli wybierzesz w tym miejscu preferowaną formę adresu z przedrostkiem WWW, a WordPressa zainstalujesz w konfiguracji bez tego przedrostka, pojawi się problem w postaci niekończącej się pętli przekierowań. Sugeruję więc pozostawić w tym miejscu ustawienie domyślne “Żaden” i pozwolić konfiguracji WordPress zdecydować o tym jaka forma adresu jest przez Ciebie preferowana.

Na koniec kliknij w przycisk “Dodaj domenę” i poczekaj chwilę. W ciagu około minuty tymczasowa domena zostanie dodana i od razu zostanie dla niej wystawiony bezpłatny certyfikat SSL.

Potwierdzenie dodania nowej domeny i instalacji certyfikatu SSL

Tymczasowa domena jest gotowa do użytku. Gdy zainstalujesz WordPressa i znajdziesz już swój właściwy adres, jedyne co musisz zrobić to zmienić jej nazwę na docelową. Jak to zrobić?

Zmiana nazwy domeny #

W tym celu przejdź w panelu na listę domen Twojego konta i rozwiń dodatkowe menu dla domeny tymczasowej klikając w ikonkę trzech kropek:

Miejsce w którym możesz zmienić nazwę domeny

Teraz wystarczy kliknąć w “Zmień nazwę domeny”, wprowadzić nową i zapisać zmiany. Gotowe 🙂

Chcesz dodać domenę docelową #

Jak wykorzystać domenę tymczasową już wiesz, ale najczęściej dodajemy nową domenę, gdy jest już w naszym posiadaniu i znamy jej nazwę. W tym wypadku podobnie jak w poprzednim opisie zaloguj się do panelu konta hostingowego (zob. jak zalogować się do panelu hostingu), przejdź na listę domen i kliknij w przycisk “Dodaj domenę

Dodanie domeny zarejestrowanej

W kolejnym kroku pozostaw domysły wybór, pt: “Zarejestrowana nazwa domeny“. Zwróć uwagę, że ten wybór niewiele zmieni jak chodzi o pozostałe opcje. Zmiany są dwie. Możesz wpisać nazwę swojej domeny (bez przedrostka www). Masz także możliwość zdecydowana o ewentualnym wyłączeniu usługi DNS (np. gdy korzystasz z zewnętrznych serwerów nazw) i usługi poczty eletronicznej dla dodawanej domeny. Reszta to w zasadzie to samo o czym już napisałem powyżej omawiając dodawanie domeny tymczasowej.

Wybór opcji dla domeny zarejestrowanej

W większości przypadków wystarczy wpisać w pierwszym polu nazwę domeny i kliknąć w przycisk “Dodaj domenę” i to wszystko.

Bezpłatny Certyfikat SSL nie zostanie automatycznie wystawiony, aby to zrobić zajrzyj do instrukcji: Jak wystawić i zainstalować certyfikat SSL.