Jak dodać nową domenę

Jeśli posiadasz plan hostingowy pozwalający na utrzymanie większej ilości domen, np. WP Plus, możesz zarejestrować dodatkowy adres i uruchomić pod nim niezależną stronę internetową. W tej instrukcji pokażę Ci w jaki sposób dodać dodatkową domenę na koncie hostingowym. Masz do wyboru dwie opcje: Domena tymczasowa i Domena właściwa (docelowa).

Chcesz dodać domenę tymczasową

Jeśli zdarzy się sytuacja, gdy chodzi Ci po głownie nowy serwis, ale jeszcze nie wiesz jaki ostatecznie adres dla niego wybierzesz, nie musisz czekać z uruchomieniem strony na przypływ weny i świetną nazwę. Możesz uruchomić domenę tymczasową, którą potem zmienisz na właściwą.

Zaloguj się do Panelu Klienta (zob. jak zalogować się do panelu) i w pierwszej zakładce „Strony WWW i domeny” znajdziesz przyciski pozwalające uruchomić proces dodawania domeny, poddomeny (subdomeny) lub aliasu domeny. Kliknij w przycisk „Dodaj domenę„.

Przycisk dodania nowej domeny

Pojawi się okno z dwoma głównymi opcjami do wyboru. Domyślnie aktywna jest opcja nr 2 czyli dodanie zarejestrowanej już nazwy domeny, ale jeśli jej jeszcze nie masz przełącz się na opcję nr 1, która pozwoli stworzyć adres tymczasowy:

Wybór domeny tymczasowej

Tymczasowa domena jest generowana losowo. Wydać jej nazwę tuż pod opcją zaznaczonego wyboru rodzaju domeny. Nie można jej zmienić. Jakie kolejne opcje ustawień znajdziesz w tym miejscu:

Przestrzeń WWW – miejsce w ramach Twojej przestrzeni hostingowej, gdzie domena ma być podpięta. Jeśli np. posiadasz dwie usługi hostingowe z tej samej serii, to w tym miejscu możesz zdecydować do której z nich domena ma być podpięta. Jeśli konto hostingowe jest jedno, nie musisz niczego zmieniać.

Typ hostingu – w tym miejscu masz trzy opcje do wyboru:

Wybór typu hosting dla dodawanej domeny
  • Hosting strony WWW – domena będzie miała przestrzeń na uruchomienie strony internetowej (najczęściej wykorzystywana opcja)
  • Przekierowanie – wybierasz jeśli nie chcesz aby pod tym adresem działała konkretna strona, ale chcesz go przekierować na inny adres. Ma to sensowne zastosowanie w przypadku domen zarejestrowanych, ale dla domeny tymczasowej również taka opcja jest.
  • Brak hostingu – domena nie będzie miała hostingu WWW, ale możesz korzystać np. z samej z poczty email.

Kolejne opcje to aktywacja DNS i usługi poczty email, czego w przypadku domeny tymczasowej nie można modyfikować. Jest to możliwe gdy dodajesz własną domenę zarejestrowaną. Dojdziemy jeszcze do tego.

U samego dołu zwinięta zakładka z ustawieniami hostingu. Nie musisz tam zaglądać, ale jeśli chcesz wprowadzić specyficzną konfigurację domeny np. skierować ją w konkretne miejsce struktury drzewa katalogów konta hostingowego, to w tym miejscu taki zabieg przeprowadzisz.

Dodatkowe ustawienia hostingu

Root dokumentu. to ścieżka do katalogu domeny, a poniżej preferowana domena czyli forma adresu z przedrostkiem WWW lub bez niego.

Korzystaj z tego ustawienia rozważnie. Jeśli wybierzesz w tym miejscu preferowaną formę adresu z przedrostkiem WWW, a WordPressa zainstalujesz w konfiguracji bez tego przedrostka, pojawi się problem w postaci niekończącej się pętli przekierowań. Sugeruję więc pozostawić w tym miejscu ustawienie domyślne „Żaden” i pozwolić konfiguracji WordPress zdecydować o tym jaka forma adresu jest przez Ciebie preferowana.

Na koniec kliknij w przycisk „Dodaj domenę” i poczekaj chwilę. W ciagu około minuty tymczasowa domena zostanie dodana i od razu zostanie dla niej wystawiony bezpłatny certyfikat SSL.

Potwierdzenie dodania nowej domeny i instalacji certyfikatu SSL

Tymczasowa domena jest gotowa do użytku. Gdy zainstalujesz WordPressa i znajdziesz już swój właściwy adres, jedyne co musisz zrobić to zmienić jej nazwę na docelową. Jak to zrobić?

Zmiana nazwy domeny

W tym celu przejdź w panelu na listę domen Twojego konta i rozwiń dodatkowe menu dla domeny tymczasowej klikając w ikonkę trzech kropek:

Miejsce w którym możesz zmienić nazwę domeny

Teraz wystarczy kliknąć w „Zmień nazwę domeny”, wprowadzić nową i zapisać zmiany. Gotowe 🙂

Chcesz dodać domenę docelową

Jak wykorzystać domenę tymczasową już wiesz, ale najczęściej dodajemy nową domenę, gdy jest już w naszym posiadaniu i znamy jej nazwę. W tym wypadku podobnie jak w poprzednim opisie zaloguj się do panelu konta hostingowego (zob. jak zalogować się do panelu hostingu), przejdź na listę domen i kliknij w przycisk „Dodaj domenę

Dodanie domeny zarejestrowanej

W kolejnym kroku pozostaw domysły wybór, pt: „Zarejestrowana nazwa domeny„. Zwróć uwagę, że ten wybór niewiele zmieni jak chodzi o pozostałe opcje. Zmiany są dwie. Możesz wpisać nazwę swojej domeny (bez przedrostka www). Masz także możliwość zdecydowana o ewentualnym wyłączeniu usługi DNS (np. gdy korzystasz z zewnętrznych serwerów nazw) i usługi poczty eletronicznej dla dodawanej domeny. Reszta to w zasadzie to samo o czym już napisałem powyżej omawiając dodawanie domeny tymczasowej.

Wybór opcji dla domeny zarejestrowanej

W większości przypadków wystarczy wpisać w pierwszym polu nazwę domeny i kliknąć w przycisk „Dodaj domenę” i to wszystko.

Bezpłatny Certyfikat SSL nie zostanie automatycznie wystawiony, aby to zrobić zajrzyj do instrukcji: Jak wystawić i zainstalować certyfikat SSL.

Zapisz się i korzystaj od razu!

Odbierz Szybki Kurs
WordPress

Stwórz samodzielnie dowolną stronę internetową
9 lekcji wideo odsłoni przed Tobą możliwości WordPressa.
Dodatkowo prosto na swój email otrzymasz nowe artykuły z UJ i Wooj.