Jak dodać konto FTP

Każda usługa hostingowa ma swoje główne konto FTP z uprawnieniami dostępu do wszystkich plików znajdujących się na dysku usługi. Dane dostępowe głównego konta są takie same jak dane dostępowe do Panelu Konta Hostingowego Plesk.

Jeśli wykorzystujesz komunikację FTP dla własnych potrzeb, główne konto zaspokoi Twoje potrzeby, natomiast jeśli przy Twoim projekcie pomaga Ci osoba trzecia i chcesz dać jej dostęp do określonych plików, wówczas utwórz dla niej osobne konto FTP.

Nie udostępniaj swoich głównych danych postępowych do usługi. Jeśli tak się zdarzy, koniecznie po zakończeniu prac zmień hasła!

W jaki sposób dodać nowe konto FTP #

W tym celu zaloguj się do panelu konta hostingowego i odszukaj ikonę/link “Dostęp FTP” jak na poniższym zrzucie ekranu.

Jak dodać konto FTP z poziomu konta hostingowego. W tym miejscu znajdziesz link dostępu do listy kont FTP skąd przejdziesz dalej.

Kliknij na nim, aby wejść głębiej. W tym miejscu zobaczysz listę wszystkich utworzonych kont FTP. Jeśli jeszcze żadnego nie tworzyłeś zobaczysz tylko jedno, czyli wspomniane na wstępie główne konto FTP, którego dane zachowaj dla siebie 🙂

ftp02

Aby dodać nowy dostęp FTP kliknij nad listą kont w przycisk “Dodaj konto FTP“. Zobaczysz prosty formularz, który wypełnij zgodnie z własnymi potrzebami:

ftp03

Nazwa konta FTP – powinna być unikalna, a więc nie powinno istnieć konto FTP o tej samej nazwie. Możesz użyć małych liter, cyfr i podkreśleń lub myślników.

Katalog domowy – Ważna część konfiguracji konta. To właśnie w tym miejscu zdecydujesz o tym, do którego folderu będzie miał dostęp użytkownik tworzonego konta FTP. Jeśli zostawisz konfigurację domyślną, jak na powyższym zrzucie ekranu, użytkownik otrzyma dostęp do wszystkich plików. Nie zawsze to dobry pomysł.

Jeśli klikniesz w ikonkę zaznaczoną powyżej strzałką, możesz wskazać konkretny folder. Może to być np. folder z plikami strony lub z plikami tej jej części, która ma być modyfikowana przez użytkownika konta. Dzięki temu masz pewność, że inne zasoby ważne dla Ciebie i Twojego biznesu są poza zasięgiem osoby trzeciej.

ftp04

Hasło – użyj przycisku “Wygeneruj”, aby utworzyć silne hasło. Następnie możesz kliknąć w przycisk “Pokaż”, aby móc je skopiować i przekazać użytkownikowi konta FTP.

Gdy powyższe pola masz wypełnione kliknij w przycisk “OK” i w ten sposób nowy dostęp FTP zostanie utworzony. Możesz spróbować użyć klienta FTP, np. FileZilla lub innego, aby sprawdzić czy połączenie działa poprawnie.

Usuwanie konta FTP #

Po zakończeniu prac z plikami zdecydowanie sugerujemy usunąć konto FTP, które nie jest już potrzebne!

Usunąć możesz wszystkie konta poza jednym. Chodzi oczywiście o konto główne. Pozostałe usuwasz błyskawicznie zaznaczając je na liście i klikając w przycisk “Usuń”. Prosta operacja 🙂

Usuwanie konta FTP

Usuwając konto FTP nie usuwasz plików do których miało dostęp, bez obawy. Usuniesz jedynie użytkownika i tym samym jego możliwość zarządzania plikami.