Jednym z pytań, które często pojawia się w moich rozmowach z właścicielami stron zbudowanych na bazie innych rozwiązań WordPress to: Dlaczego powinienem używać WordPressa? Dlaczego powinienem przejść na WordPressa z innej platformy?

Jeśli zadajesz sobie te lub podobne pytania, czytaj dalej, ponieważ w tym artykule podzielę się kilkoma kluczowymi powodami, dla których powinieneś używać WordPressa.

Gdy piszę WordPress, mamy na myśli WordPress.org. Proszę nie myl go z WordPress.com, który jest płatną usługą hostingową, a do tego z ograniczeniami. Nawet ostatnio na HelloWP jeden z moich kursantów zadał pytanie w rodzaju „Oglądam Twoje kursy, ale u mnie nie ma wielu opcji o których mówisz…”. Okazało się, że korzysta z WordPress.com 🙂 To spora różnica.

Jednym z błędnych przekonań na temat WordPressa jest to, że jest to tylko platforma do blogowania. Kiedyś tak było i zapewne dlatego tak ten CMS jest przez wielu odbierany, ale to zamierzchła przeszłość.

WordPress przez lata ewoluował w potężny kreator stron internetowych i rozbudowany system zarządzania treścią (CMS).

To co uwielbiam w tym systemie, to łatwość użytkowania i wysoka elastyczność (skalowalność) dzięki czemu można tworzyć najróżniejsze rodzaje witryn. To chyba główny powód, dla którego WordPress zyskał tak wielką popularność. Według ostatnich badań, WordPress obsługuje już ponad 40% wszystkich stron w Internecie. Niesamowite, prawda?

Ze względu na jego funkcje, wiele znanych marek używa go do zasilania swoich stron internetowych, w tym: Time Magazine, Facebook, The New Yorker, Sony, Disney, The New York Times i wielu innych.

WordPress jest systemem dostępnym bezpłatnie

WordPress jest wolnym oprogramowaniem. Oznacza to, że możesz go swobodnie pobierać, instalować, używać i modyfikować, aby dopasować do swoich potrzeb. Możesz go użyć do stworzenia każdego rodzaju strony internetowej.

O ile samo oprogramowanie WordPress jest darmowe, o tyle do jego instalacji potrzebujesz nazwy domeny i hostingu.

Nazwa domeny, to nic innego jak adres Twojej strony w Internecie. To jest to, co Twoi użytkownicy wpisują w pasku adresu przeglądarki, aby wejść na Twoją stronę (np.: poznajwp.pl). Zajrzyj do artykułu na temat budowy strony, do sekcji: Domena.

Z kolei Hosting to dom, w którym przechowywane są wszystkie pliki Twojej strony.
W przypadku WordPressa zdecydowanie rekomenduję Hosting WordPress ze środowiskiem i narzędziami nastawionymi na WordPressa.

WordPress jest łatwy do dostosowania

Większość osób używających WordPressa nie jest ani projektantami stron, ani programistami. W rzeczywistości większość ludzi zaczyna używać WordPressa bez żadnej wcześniejszej wiedzy na temat projektowania stron internetowych. Z jednej strony to kuszące z drugiej zazwyczaj się nie sprawdza i dlatego powstała platforma edukacyjna PoznajWP.pl, gdzie znajdziesz rozbudowany kurs WordPress. Umiejętne wykorzystanie tego środiska daje Ci większe szanse na osiągnięcie sukcesu niż tym, którzy działają na zasadzie prób i błędów.

Większość osób zabierająca się za WordPressa bez przygotowanie rezygnuje ze strony uznając, że miało być łatwo, a rzeczywistość okazała się inna. A nawet jeśli strona powstanie, to najczęściej nie zyskuje ruchu, nie generuje sprzedaży, jest w zasadzie wizytówką w Internecie, a dziś to zdecydowanie za mało!

Dla osób, które nie znają się na technologii, WordPress jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ istnieją tysiące darmowych szablonów stron internetowych (tzw. motywów), z których można wybrać coś naprawdę dobrego. Koniecznie zajrzyj do artykułu „Darmowe szablony WordPress”.

Dobre motywy są łatwe do dostosowania, ale są i takie, gdzie modyfikacje są mocno ograniczone. Wybierz więc dobrze, żeby nie stwierdzić za miesiąć, że jednak ten WordPress to kiepskie narzędzie bo nic nie można dostosować. WordPress to jedynie fundament, a motyw decyduje o tym jak elastycznie możesz operować na wyglądzie strony, bloga lub sklepu internetowego.

Możesz również dodać niestandardowe funkcje do swojej witryny WordPress za pomocą wtyczek. Wtyczki WordPressa są jak aplikacje dla twojej strony, których możesz użyć, aby dodać mniej lub bardziej zaawansowane funkcje, takie jak analityka, formularze kontaktowe, strony członkowskie, sklepy internetowe, integracje z zewnętrznymi systemami i wiele innych.

Podobnie jak w przypadku motywów, istnieją tysiące darmowych i płatnych wtyczek, które możesz wykorzystać w swoim projekcie.

WordPress jest przyjazny dla SEO

WordPress jest napisany przy użyciu wysokiej jakości kodu zgodnego ze standardami i tworzy semantyczny znacznik. Mówiąc językiem nie-geekowskim, to sprawia, że Google i inne wyszukiwarki kochają WordPressa.

To właśnie dlatego strony WordPressa mają tendencję do zajmowania wyższych pozycji w wyszukiwarkach niż inne strony oparte na innych rozwiązaniach.

Z założenia WordPress jest bardzo przyjazny dla SEO, ale używa się wtyczek SEO, aby lepiej zoptymalizować swoją stronę. Przez lata korzystałem z wtyczki Yoast SEO, a od dwóch moim ulubieńcem jest wtyczka Rank Math.

WordPress jest łatwy w zarządzaniu

WordPress posiada wbudowany system zarządzania aktualizacjami. Dzięki temu możesz aktualizować swoje wtyczki i motywy z poziomu pulpitu administracyjnego WordPressa. Jeśli korzystasz z Hostingu WordPress możesz to robić także z panelu konta hostingowego.

WordPress powiadamia cię także, gdy dostępna jest nowa wersja WordPressa. Aktualizacja to jedno proste kliknięcie 🙂

Aby chronić swoje dane przed jakąkolwiek niespodziewaną sytuacją awaryjną, jak np. pożar (zob. pożar w OVH) lub włamaniem, możesz użyć wtyczki do tworzenia kopii zapasowych WordPressa, która automatycznie utworzy kopie i bezpiecznie przechowa je w zdalnej lokalizacji.

Możesz również zarządzać swoją witryną WordPress w podróży dzięki mobilnym aplikacjom WordPressa.

WordPress jest bezpieczny i pewny

WordPress został stworzony z myślą o bezpieczeństwie i jest uważany przez ekspertów za bardzo bezpieczną platformę do prowadzenia strony internetowej. Jednak, tak jak w realnym świecie, Internet może być niebezpiecznym miejscem.

Są tu hakerzy, którzy chcą dostać w swoje ręce tak wiele stron, jak tylko się da. Aby chronić swoją witrynę WordPress, możesz zrobić kilka prostych rzeczy, które sprawią, że będzie ona bezpieczniejsza. Aby poznać szczegóły, zobacz mój przewodnik bezpieczeństwa WordPressa krok po kroku dla początkujących.

Na naszych serwerach stosujemy dodatkowe zabezpieczenie chroniące Twojego WordPressa przed wieloma rodzajami ataków i niebezpiecznym oprogramowaniem.

WordPress radzi sobie z różnymi typami mediów

WordPress nie jest ograniczony tylko do pisania tekstu. Posiada wbudowany uploader mediów do obsługi obrazów, plików audio, wideo i innych.

WordPress obsługuje strony z włączoną funkcją oEmbed, co oznacza, że możesz osadzać filmy z YouTube, zdjęcia z Instagrama, Tweety czy audio z Soundcloud, po prostu wklejając adres URL w edytorze wpisów WordPressa.

Wiele builderów stron

Pod koniec 2018 roku standardowy edytor treści został zastąpiony blokowym edytorem Gutenberg. Wcześniej istniało już więcej podobnych narzędzi, np. Elementor, DIVI, Beaver Builder itp… Są także dziś rozwijając się bardzo dynamicznie, a obok nich wyrastają kolejne: Oxygen, Bricks Builder

Dzięki tym wtyczkom i motywom (niektóre buildery to motywy), możesz przekształcić swoją stronę w zaawansowanego kreatora.

Jakie strony można uruchomić na WordPressie

WordPress może być używany na wiele różnych sposobów, od prostych stron internetowych po marketplace’y eCommerce i wszystko pomiędzy.

Poniżej znajduje się tylko kilka przykładów różnych rodzajów stron internetowych, które możesz stworzyć za pomocą WordPressa.

To o czym napisałem to w rzeczywistości czubek góry. WordPress ma znacznie więcej wyjątkowych, świetnych cech, narzędzi i zastosowań. Jeśli jesteś na etapie wybory systemu CMS doradzam Ci WordPressa. Znajdziesz tu znacznie więcej niż w przypadku innych rozwiązań, co dla osób początkujących nie jest bez znaczenia.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *