WordPress i cale jego środowisko nieustannie się zmienia. Nie mam tu na myśli zmian samego core WP, ale rozszerzeń, z których korzystam na różne swoje potrzeby. Jeśli obserwujesz mnie na Jak Zrobić Stronę, na Kanale YouTube czy uczestniczysz w moich kursach, to podejrzewam, ze zauważyłeś iż co pewien czas zmienia się proponowany przeze mnie zestaw dodatków dla WordPressa.

Poniżej lista wtyczek, które uważam za szczególnie pomocne i z których korzystam.

Wtyczki z jakich korzystam

Wtyczki pogrupowałem nie tematycznie, ale wg tego jak często z nich korzystam w swoich projektach. Dwie grupy: używam wszędzie, i na wybranych stronach.

Zawsze i na każdej stronie

Rank Math

Zanim odkryłem Rank Math korzystałem z Yoast SEO. Wystarczył jednak miesiąc pracy z Rank Math, abym na dobre pożegnał Yoast. To nie znaczy, że wtyczka jest zła, po prostu ilość narzędzi jakie oferuje Rank Math na polu optymalizacji SEO jest w mojej ocenie bezkonkurencyjna.

Rank Math jako pierwsza wtyczka SEO zintegrowana została z Elementorem, którego jestem sympatykiem 🙂

Przez kilka lat wtyczka dostępna była tylko w wersji bezpłatnej, ale pod koniec 2020 roku doczekaliśmy się wersji PRO, o której napisałem w osobnym artykule RankMath PRO.

Elementor i Elementor PRO

Kolejna wtyczka z którą się nie rozstaję i wydaje mi się, że nie nastąpi to prędko, jeśli w ogóle 🙂 Elementora w obu wersjach używam na każdej mojej stronie, także na Jak Zrobić Stronę i PoznajWP, a moja przygoda z tym builderem rozpoczęła się niedługo po tym jak pojawił się w repozytorium WordPressa w 2016 roku.

Pierwotnie używałem edytora Elementora wszędzie. Layout, strona główna, podstrony, a także wpisy na blogu były układane w Elementorze. Wciąż na JZS znajdziecie starsze wpisy na nim bazujące.

WordPress do 2018 roku dysponował wciąż klasycznym edytorem, co przestawało zaspokajać potrzeby użytkowników, którzy widzieli ogromną różnicę w komforcie pracy, gdy zestawiali edytor WP z Elementorem czy starszymi narzędziami takimi jak DIVI albo Visual Composer (WPBackery).

W końcu jednak pojawił się edytor blokowy Gutenberg i wraz z jego udoskonalaniem przeniosłem nieco środek ciężkości. Elementor wciąż gości na każdej z moich stron, ale wykorzystuję go tam gdzie uznam, że będzie mi wygodniej opracować układ treści, który mnie interesuje lub gdzie muszę zastosować widgety, których Gutenberg wśród swoich bloków jeszcze nie ma.

W 2021 roku wpisy na blogu publikuję już praktycznie tylko z wykorzystaniem Gutenberga, ale nie myślę o rezygnacji z Elementora patrząc na to jak się rozwija. Pojawiają siĘ również zajawki fajnych optymalizacji pod kątem jakości generowanego w Elementorze kodu. To jego pięta Achillesowa 😉

Fathom Analytics

Ten temat niedawno poruszałem w innym wpisie, zerknij: Fathom Analytics. Uwielbiam prostotę interfejsu tych statystyk i fakt, że odwiedzający moją stronę nie są inwigilowani przez Google Analytics.

Fathom aktualnie działa już na wszystkich moich stronach i z niecierpliwością czekam czerwca, na kiedy zapowiadany jest nowy interfejs i nieco więcej danych do analizy.

Fathom to statystyki płatne i w ten sposób projekt jest finansowany. Google udostępnia swoje narzedzia bezpłatnie, ale tak naprawdę w zamian za to przekazujemy im ogromne ilości danych, które potem są wykorzystywane do profilowania i zarabiania na reklamach. Komuś to nie przeszkadza, komuś innemu jak mi tak.

FluentSMTP

Wtyczka do wysyłki maili z WordPressa na protokole SMTP. Młody produkt, ale oferuje maksymalnie zadowalające mnie możliwości włącznie z funkcją ponownej wysyłki maila w sytuacji gdyby z jakiegoś powodu nie dotarł do adresata.

O FluentSMTP jeszcze nie pisałem (nadrobię), ale nagrałem film dostępny na kanale YouTube. To wtyczka którą wykorzystuję wszędzie i działa bez żadnych problemów.

Perfmatters

Ta wtyczka WordPress pomaga lepiej zoptymalizować strony naszej witryny. Narzędziem, z którego korzystam wszędzie jest możliwość wyrzucenia skryptów JS i arkuszy CSS ze stron gdzie są zupełnie zbędne, bo niewykorzystywane. To np. skrypty ładowane przez inne wtyczkI.

Dla przykładu wtyczka Play.ht. Po jej zainstalowaniu skrypty łądują się na każdej podstronie, a faktycznie playera używamy tylko na niektórych z nich. W takiej sytuacji Perfmatters umożliwia nam zrobienie z tym porządków. Skrypty usuwamy ze wszystkich podstron za wyjątkiem tych, na których odtwarzacz powinien się znaleźć.

Co na to daje? Nierzadko znaczne odchudzenie kodu generowanych stron, co jak się domyślasz ma szansę pozytywnie wpłynąć na wyniki jakości i wydajności.

Stencil

Cudne rozwiazanie pozwalające mi tworzyć grafiki z poziomu WordPressa podczas dodawania obrazów do wpisów i stron. Działa to trochę jak Canva czy Crello. Ma jednak mniej możliwości, ale idealnie optymalizuje pracę jak chodzi o szybkie tworzenie ilustracji do naszych tekstów.

WP Rocket

Także od długiego czasu gości na wszystkich moich projektach. Bardzo wygodna w obsłudze, świetnie konfigurowalna i generująca dla moich stron najlepsze wyniki spośród swoich konkurentów.

To wtyczka do optymalizacji wydajności i fajne uzupełnienie wymienionej wcześniej wtyczki Perfmatters. Zerknij na nieco szerszy opis Najlepsza wtyczka Cache dla WordPressa

Wtyczki, które często wykorzystuję

Essential Addons for Elementor

Jak z pewnością się domyślasz to rozszerzenia dla Elementora. Tak, w rzeczy samej. To w zasadzie jedyne rozszerzenie razem z jego wersją PRO, które używam najczęściej jako rodzaj dopełnienia możliwości Elementora. Bardzo fajny zestaw widgetów, który całkowicie zaspokaja moje potrzeby.

Wtyczka z której nie zawsze korzystam, bo zazwyczaj staram się bazować na Elementorze i jego wersji PRO, a tylko w sytuacjach gdzie potrzebuję czegoś więcej sięgam po Essential Addons for Elementor.

O rozszerzeniach dla Elementora możesz przeczytać w artykule Dodatki do Elementora.

WT Security

O niej także już pisałem na blogu, zerknij do artykułu WebToteem zabezpieczenie WordPress. Wtyczka integrująca się z zewnętrzną usługą, która kontroluje poziom bezpieczeństwa naszej strony, chroni przed atakami różnego typu, analizuje pliki pod katem złośliwego oprogramowania i znacznie wiecej.

Korzystaļ em z WordFence PRO, korzystałem z Sucuri z iThemes Security i wielu innych. WebTotem ostatecznie wygrał i pozostaję z tym narzędziem przynajmniej w roku 2021 🙂

BackupGuard PRO

Kopie bezpieczeństwa nie raz mogą Ci uratować życie. Nigdy nie wiemy co wydarzy się w infrastrukturze serwerowej, nigdy nie wiemy co wydarzy się po aktualizacji WordPressa i jego dodatków. Mając kopię bezpieczeństwa w razie problemu zawsze możesz ją przywrócić.

BackupGuard także bardzo fajnie sprawdza się jako narzędzie do migracji stron. Przeprowadziłem nim dziesiątki takich operacji i miałem problem bodajże tylko na 3 stronach.

Gravitec

To podobnie jak w przypadku WebTotem wtyczka integrująca zewnętrzną usługę, ale tym razem dotyczy ona powiadomień WebPush. Pamiętaj ze marketing i komunikacja są niezwykle ważny, a dywersyfikacja kanałów przyniesie Ci w przyszłości większe korzyści.

O Gravitec znajdziesz informacje w artykule Gravitec – dlaczego przesiadłem się z OneSignal.

WooCommerce

Nie każda moja strona to projekt e-commerce stąd nie wszędzie wykorzystują tę wtyczkę. Przy jej pomocy uruchomisz sklep internetowy (zobacz: jak założyć sklep internetowy), a ja używam ją m.in. na PoznajWP, czyli na mojej platformie z kursami online.

Większość sklepów internetowych w sieci działa na bazie WordPressa i wtyczki WooCommerce, więc raczej nie muszę tego rozwiązania jakoś szczególnie rekomendować 🙂

AffiliateWP

Wtyczka płatna przy pomocy której uruchamiam programy partnerskie na stronach e-commerce, głównie na bazie powyżej wymienionej wtyczki WooCommerce.

Mam bodajże 5 różnych wtyczek do afiliacji, ale zawsze wracam do AffiliateWP, bo działa najstabilniej i nie pamietam czy kiedykolwiek mialem z nią jakikolwiek problem. W listopadzie mieliśmy na ten temat Webinar, który na pewno jeszcze powtórzymy 🙂

Uncanny Automator

Uwielbiam to narzędzie. Wtyczka zmienia mojego WordPressa w małego Zapiera 🙂 Automatyzacja pomiędzy różnymi wtyczkami pozwala świetnie wdrażać strategie marketingowe.

Automatyzacja jest w marketingu internetowym nieodzowna, a ta wtyczka działa świetnie. Można nią spiąć nawet wiele stron WordPress i wyzwalaczem wykonywać na każdej z nich wiele operacji WooCommerce, Elementor, platform e-learningowych i wielu innych.

FluentCRM

Rozszerzenie pochodzi od twórców wtyczki o której wspomnialem wcześniej: FluentSMTP, ale tym razem jest to mały CRM i jednocześnie automatyzacja email marketingu na poziomie WordPressa.

Korzystam z tego rozwiązania, choć nie wszędzie, bo używam także Automizy. W każdym razie jest to jedna z tych wtyczek, które mogę polecić użytkownikom biznesowym WordPressa z zamkniętymi oczyma.

IF>SO

Myślałeś kiedyś o tym żeby na stronie wyświetlać niektóre treści dynamicznie? Np. ktoś trafia na Twoją stronę z reklamy na Facebooku i może warto by było taką osobę przywitać w niestandardowy sposób? IF>SO dokładnie temu służy. Możesz tworzyć treści dynamiczne w oparciu o wiele warunków, a także uruchamiać testy A/B, aby sprawdzić która wersja generuje najwyższy wskaźnik konwersji.

WishList Member

Dla każdego kto planuje uruchomić stronę członkowską, na której sprzedawane są treści, np. dostęp do określonych zasobów strony. Świetna wtyczka z dużĄ ilością integracji zewnętrznych.

Ja rownież ją wykorzystuję, ale z uwagi na specyficzny charakter nie ma sensu uruchamiać jej wszędzie, a tylko tam gdzie potrzebujemy wykorzystać jej możliwości.

LearnDash

Na bazie LearnDash działa platforma z kursami online PoznajWP. Pracowałem wcześniej z wieloma innymi dodatkami e-learningowymi, podejrzewam że część z Was pamięta, gdy PoznajWP wyglądało zupełnie inaczej.

Mieliśmy w sumie jak dotąd trzy zmiany, trzecia i na razie ostatnia to było przejście na LearnDash, a już niebawem oddam uczestnikom kursów aplikację mobilną 🙂

Podsumowanie

To wtyczki, których używam na większości moich stron. Nie jest to lista wyczerująca, bo brakuje na niej wtyczek rozszerzających możliwości Gutenberga od twórców motywu Kodence, z którym na dobre zaprzyjaźniłem się pod koniec zeszłego roku: Kadence – wrażenia.

W tych obszarach widać zmiany w stosunku do moich preferencji rok temu czy dwa lata wstecz. Zapewne za rok, gdy napiszę kolejną edycję tego artykułu na 2022 rok, być może także pojawią się jakieś nowości.

Zapraszam do subskrypcji poniżej żebyś nie przeoczył tych informacji!

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.