Na początku wakacji pisałem o wtyczce AutomatorWP. Dziś kolej na konkurencyjne rozwiązanie o nazwie Uncanny Automator. Podobnie jak w przypadku AutomatorWP wersję darmową wtyczki pobierzecie z repozytorium WordPress’a, a osoby zainteresowane pełną kolekcją wyzwalaczy i akcji zapewne sięgną po wersję PRO dostępną na stronie producenta. Linki poniżej:

Obie wtyczki często określane są mianem “Zapier dla WordPress’a“. Poniekąd jest w tym trochę prawdy, ale podstawowa różnica pomiędzy Zapier, Integromatem, a wymienionymi wtyczkami polega na tym, że są one głównie nastawione na środowisko WordPressa. Integracje w znacznej merze dotyczą komunikacji pomiędzy wtyczkami i samym WordPressem wewnątrz instancji czego Zapier czy Integrowam nie zapewniają, przynajmniej nie w takim stopniu.

Obie wtyczki w wersjach PRO posiadają obsługę webhooków, co z kolei pozwala integrować się z dowolną inną aplikacją webową, która jest w stanie wysłać albo przyjąć i przetworzyć zapytania przekazane z naszej strony w ten sposób.

Jeśli okazuje się, że narzędzie, które chcemy zaprząc do procesów automatyzacji nie ma możliwości komunikacji za pośrednictwem webhooków, to nie wykluczone, że jest w stanie zrobić wiele bazując na własnym interfejsie API. W takiej sytuacji nie wykorzystamy bezpośrednio wymienionych wtyczek, ale właśnie wówczas możemy wesprzeć się mechanizmami Zapier czy Integromatu.

Główna korzyść płynąca z zastosowania dowolnej z wymienionych wtyczek jest taka, że ogromną ilość wewnętrznych procesów możemy przetwarzać błyskawicznie i bez konieczności wysyłania danych na zewnątrz. Poza tym jeśli np. korzystamy już z Zapier, to zastosowanie tej wtyczki może drastycznie zmniejszyć ilość zadań jakie Zapier lub Integromat musi wykonać, co z kolei przełoży się na optymalizację kosztów automatyzacji, a więc także kosztów prowadzenia naszego biznesu.

Uncanny Automator vs AutomatorWP

Jeśli zainstalujecie obie wtyczki i przez chwilę się nimi pobawicie zauważycie uderzające podobieństwo jak chodzi o interfejs i metodologię działania obu rozwiązań, co nie jest takie złe, bo jeśli pracowaliście do tej pory z jednym z nich, to błyskawicznie możecie przesiąść się na drugie. Komfort pracy będzie podobny. Ale jakie są różnice?

W przypadku AutomatorWP znajdziecie nieco więcej integracji niż ma to miejsce w przypadku Uncanny Automator, ale oba te rozwiązania dość dynamicznie się rozwijają, więc nawet jeśli w tej chwili jedno z nich nie integruje się z wtyczką jakiej używacie jest spora szansa, że za jakiś czas będzie to możliwe.

Główną różnicą w mojej ocenie jest jednak architektura obu rozwiązań, co raczej przemawia na korzyść AutomatorWP. Mowa o modułowości. Sami decydujemy o tym jakie integracje chcemy mieć aktywne, a jakie nie. Dla przykładu jeśli prowadzimy sklep na bazie WooCommerce i chcemy wywoływać dodatkowe akcje np. po złożeniu zamówienia, instalujemy do AutomatorWP odpowiednie rozszerzenie i gotowe.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku Uncanny Automator. Tu nie dokładamy kolejnych wtyczek (chyba że wtyczkę PRO). Po zainstalowaniu dodatek automatycznie rozpoznaje środowisko w jakim działamy i udostępnia wyzwalacze oraz akcje dostępne dla wtyczek z którymi pracujemy. Wygodne, bo nie musimy niczego szukać i doinstalowywać, ale odnoszę wrażenie, że jest to element mający wpływ na kolejną różnicę jaką zaobserwowałem.

Ucanny Automator

No właśnie. Być może tego nie doświadczysz na swojej instalacji WP, ale w przypadku jednego z moich projektów sama aktywacja Uncanny Automator, nawet bez dodawania choćby jednego wyzwalacza i akcji powodowała odczuwalny spadek wydajności strony. Czegoś podobnego nie odnotowałem gdy na tej samej stronie użyłem wtyczki AutomatorWP. Jest to więc sygnał, że w pewnej konfiguracji środowiska Uncanny Automator nie radzi sobie tak dobrze z wydajnością jak jego konkurent.

Pozostałe różnice nazwałbym raczej kosmetycznymi, choć wiele z nich może mieć wpływ na komfort pracy, zwłaszcza przy większych witrynach. Przykład wyzwalacza dla platformy z kursami LearnDash. Gdy tworzymy wyzwalacz, który ma wywołać określoną akcję np. po ukończeniu przez kursanta jakiejś konkretnej lekcji kursu, to w przypadku AutomatorWP możemy mieć problem z szybką identyfikacją lekcji.

Jeśli mamy wiele kursów, a niektóre lekcje mają podobny albo wręcz identyczny tytuł co nie jest rzadkością, to zidentyfikowanie jej nie będzie łatwe. Spójrzcie na poniższy screen. Mamy jedną listę z lekcjami i w zasadzie jedyne co może nam pomóc w identyfikacji konkretnej lekcji jeśli o podobnym temacie jest wiele, to jej identyfikator ID, ale musimy go znać 🙂 Identyfikator pojawia się na liście tematów po kliknięciu i rozwinięciu listy z lekcjami.

AutomatorWP wyzwalacz

O wiele lepiej wygląda to w przypadku Uncanny Automator, gdzie tworząc analogiczny wyzwalacz możemy dodatkowo zawęzić wybór lekcji do określonego kursu! Dla mnie to znaczące udogodnienie. W takiej sytuacji nie powinno być najmniejszego problemu ze zidentyfikowaniem lekcji i prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki, co może być irytujące dla Klientów jest znacznie mniejsze.

Ucanny Automator LearnDash

Takich drobnych, ale istotnych z punktu widzenia optymalizacji pracy smaczków jest więcej, a spora część z nich w mojej ocenie przemawia na korzyść Uncanny Automator.

Zresztą nie tylko jak chodzi o wyzwalacze i akcje różnice są widoczne, ale także w przypadku tagów jakimi możemy posłużyć się np. wysyłając automatyczną wiadomość email do użytkownika strony. W wersji PRO Uncanny Automator możemy nawet wysłać “magiczny link” po kliknięciu w który użytkownik automatycznie zostanie zalogowany na swoje konto. Taki link jest ważny przez określony czas lub do pierwszego kliknięcia (względy bezpieczeństwa rzecz jasna).

Scenariusz automatyzacji

Przykładowy scenariusz wykorzystania? Załóżmy, że tak jak ja oferujesz kursy online. Nawiązałeś współpracę z osobą lub firmą, która jest producentem oprogramowania X i zostaliście Partnerami. Ustalacie, że robicie wspólną akcję polegającą na tym, że oni dają specjalny rabat dla osób, które dokonają zakupu programu wchodząc przez Twój link afiliacyjny, a Ty promujesz tę ofertę wśród społeczności skupionej wokół Ciebie i Twojej marki.

Ale to nie wszystko. Przed uruchomieniem akcji marketingowej przygotowujesz na swoją platformę kurs, w którym omawiasz rozwiązanie problemu X własnie za pomocą oprogramowania tej firmy. Po co? Czytaj dalej 🙂

Osoba X za pośrednictwem Twojego linku afiliacyjnego wchodzi na specjalnie przygotowaną stronę lądowania dostawcy oprogramowania, gdzie znajduje szczegóły na temat oferty. Temat ją zaciekawił więc decyduje się dokonać zakupu. Robi to i wtedy do gry wchodzi Uncanny Automation.

Najpierw sprzedawca oprogramowania po tym jak zamówienie zostanie złożone wysyła automatycznie do Twojej platformy edukacyjnej przez webhooka podstawowe dane o zamawiającym – trzeba by to było dobrze opisać pod kątem RODO 🙂 Uncanny Automator na Twojej stronie odbiera dane i uruchamia proces tworzenia konta użytkownika.

W momencie gdy konto zostaje utworzone wywoływana jest kolejna akcja. Użytkownik automatycznie zostaje zapisany na kurs jaki wcześniej przygotowałeś, a jaki chcesz podarować w podziękowaniu za zakup oprogramowania. Kurs pomoże tej osobie sprawniej rozpocząć pracę z zakupionym softem więc zapewne będzie to miła niespodzianka. Co dalej?

To jeszcze nie wszystko. Zazwyczaj nie czytamy tego co znajduje się na stronie, więc wiele osób nie ma pojęcia, że kupując soft otrzymało od Ciebie kurs z nim związany. Trzeba ich o tym poinformować. Zatem Uncanny Automator wykonuje kolejną akcję, wysyła maila do nowo zarejestrowanego użytkownika z podziękowaniem i informacją o bezpłatnym dostępie do kursu!

Żeby jednak jak najmniej komplikować dostęp do Twojej strony (w końcu wiele z tych osób zobaczy ją po raz pierwszy), możesz wykorzystać wspomniany “magiczny link”. Po jego kliknięciu bez żadnych dodatkowych czynności po stronie użytkownika zostanie on automatycznie zalogowany i z marszu może korzystać z kursu. Komfort, komfort i jeszcze raz komfort. A mam nadzieję, że wiecie o tym, że im lepsze doznania użytkowników tym lepsze wrażenie i szanse wzrostu sprzedaży 🙂

To prosty przykład, ale zauważcie jak wiele korzyści odnoszą wszystkie strony tej układanki.

  • Producent oprogramowania ma dopływ gotówki, bo pojawia się nagle większa sprzedaż dzięki Tobie.
  • Klient kupujący ma nie tylko program w niższej cenie, również dzięki Tobie, ale także okazuje się, że dodatkowo dostaje za free prezent w postaci kursu związanego z tym co własnie kupił.
  • Ty z kolei masz swoją prowizję od wygenerowanej sprzedaży, ale co najważniejsze masz nowego uczestnika swoich kursów, prawie ciepłego leada 🙂 To prawdopodobnie spowoduje (wszystko w Twoich rękach), że ta osoba kupi u Ciebie kolejne kursy, bo gdy ukończy kurs niespodziankę możesz korzystając z wtyczki do automatyzacji wysłać do niej maila z gratulacjami i zaproponować coś jeszcze. Dopuść do głosu kreatywność 🙂

W taki lub podobny sposób możecie wykorzystać moc automatyzacji w ramach swojej strony, sklepu, bloga, platformy edukacyjnej. To o czym napisałem i znacznie więcej jesteście w stanie zrobić korzystając z Uncanny Automator. Raz dobrze zaprojektujecie automatyzację i może przez długi czas działać dla Was nawet gdy śpicie i generować dochody.

Ile kosztuje Uncanny Automator?

Koszt jest zbliżony do tego co oferuje AutomatorWP choć oczywiście różnice są. Przede wszystkim AutomatorWP pozwala nam kupować osobno jego dodatki. Inwestujemy więc tylko w te rozszerzenia z którymi chcemy pracować. Jeśli jednak potrzebujemy ich kilku, wówczas bardziej kalkuluje się zainwestować w pełny zestaw.

AutomatorWP i Uncanny Automator w podstawowym planie kupimy za 149 dolarów, ale uwaga! Uncanny pozwoli nam uruchomić wtyczkę na dwóch stronach, gdy tymczasem AutomatorWP tylko na jednej.

Nie wspomniałem, ale automatyzację można skonfigurować również tak, żeby spiąć ze sobą więcej stron na WordPressie. Szybki przykład. Na stronie X rejestruje się Klient. Możemy automatycznie utworzyć dla niego konto również na naszej stronie Y żeby nie musiał rejestrować się dwukrotnie. Jeśli więc macie dwie strony, które chcecie ze sobą połączyć procesami automatyzacji, to zakup Uncanny Automator będzie w tym wypadku ekonomiczniejszy.

Jeśli chcemy wykorzystać to rozszerzenie na większej ilości stron, to za 249 dolarów otrzymamy możliwość aktywacji na 5 witrynach, a w cenie 499 dolarów na dowolnej ich ilości. Wyobraźcie sobie jak zareagują Wasi Klienci, gdy stworzona przez Was strona na ich zamówienie będzie działać na autopilocie 😉

Nadchodzące integracje

Jak już wspomniałem na wstępie obie wtyczki dynamicznie się rozwijają. W przypadku Uncanny Automator do końca roku możemy spodziewać się m.in. AffiliateWP, BuddyBoss, Elementor, Integromat, Events Manager czy WP Pools. Poza nowymi integracjami praktycznie każda kolejna odsłona, to również nowe wyzwalacze i akcje do już istniejących integracji. Wtyczka godna uwagi.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.