Przed nami kolejne testy motywów Astra, Kadence, Blocksy, OceanWP i GeneratePress (więcej o tych motywach znajdziecie w artykule: Najlepsze darmowe motywy WordPress).

Jeśli nie widzieliście pierwszej części testu, gdzie sprawdzaliśmy jak wydajne są poszczególne motywy zaraz po ich instalacji, zajrzyjcie do artykułu: Jaki motyw WordPress jest najszybszy. Teraz natomiast przyjrzymy się temu jak radzą sobie powyższe motywy, gdy wzbogacimy je o przykładową treść. Czy i tym razem wygra GeneratePress?

Metodologia

Podobnie jak w pierwszym teście wszystkie motywy uruchomione są na osobnych instalacjach WP, ale tym samym koncie hostingowym WP.

Treść importowałem wykorzystując do tego celu wtyczkę Quebly. Nie instalowałem żadnego buildera pokroju Elementora. Całość bazuje wyłącznie na Gutenbergu, a prezentuje się jak poniżej w przypadku każdej testowanej strony:

Tak wygląda testowana strona w przypadku każdego motywu

Nie optymalizowałem grafik i zdjęć jakie znajdują się w template, a to z pewnością byłoby konieczne, bo niektóre zdjęcia ważą ponad 1 MB. Efekt widać poniżej. Fioletowe słupki, to właśnie grafiki. Nie dotykałem ich na żadnej z testowanych stron.

W dzisiejszym pierwszym teście (było ich w sumie trzy) nie skorzystałem z jakiegokolwiek rozwiązania buforującego zarówno po stronie serwera jak i samego WordPressa. Kolejne testy to podstawowa optymalizacja tą samą wtyczką WP Rocket z takimi samymi ustawieniami.

image 24

Testy przeprowadziłem narzędziem WebPageTest.org wybierając Frankfurt jako lokalizację skąd będą wykonywane testy. Przeglądarka Chrome. To narzędzie wykonuje trzy testy za jednym podejściem i pokazuje wynik najlepszy (do słabszych zresztą też można zerknąć jeśli chcemy).

Oceniając motywy brałem pod uwagę tylko metryki Web Vitalis głownie LCP bo tu różnice były największe.

Ostatni test z uwagi na precyzyjne uszeregowanie tabeli zwycięzców i przegranych, co nie do końca było łatwe bazując na testach WebPageTest, przeprowadziłem przy użyciu Google Page Speed Insights.

Wersje WP i motywów

Każda strona to WordPress 5.6.2, a motywy w przypadkowej kolejności:

  • Astra 3.0.2
  • Blocksy 1.7.71
  • GeneratePress 3.0.2 – umówili się jakoś z Astrą ? 😉
  • Kadence 1.0.15
  • OceanWP 2.0.2

Przyjmy się wszystkim trzem testom jakie wykonałem i ich wynikom.

Wyniki testu nr. 1

Pierwszy test przeprowadzony został na stronach / motywach z zaimportowaną templatką dla edytora Gutenberg. Nic więcej nie było robione choć, o czym nie wspomniałem na filmie, w przypadku GeneratePress musiałem zainstalować wersję PRO ponieważ na wersji bezpłatnej nie byłem w stanie przygotować identycznie prezentującej się strony bez grzebania w kodzie.

Szczerze mówiąc obawiałem się, że ten zabieg może spowodować, że GP sromotnie przegra, ale postanowiłem testować i przekonać się czy faktycznie tak będzie.

OceanWP – pierwsze miejsce

Tego się nie spodziewałem. Patrząc na testy z zeszłego tygodnia to interesująca odmiana 🙂 LCP 1,3 sekundy, czas ładowania strony 8.8 sekundy. Pamiętamy, że zdjęcia nie są zoptymalizowane i to głównie ich zasługa, że czasy są jakie są 🙂

image 25

GeneratePress – drugie miejsce

Można było podejrzewać, że ten motyw będzie miał dobre wyniki. Nieznaczna różnica w stosunku do OceanWP LCP na poziomie blisko 1.4, a czas ładowania strony minimalnie dłuższy. Zwróćcie uwagę, że OceanWP ma najwięcej żądań, bo aż 49 z kolei GeneratePress ma ich 40, a mimo to minimalnie przegrywa.

image 26

Blocksy – trzecie miejsce

Mamy nieco słabszy wynik LCP, bo na poziomie 1.5 sekundy, natomiast czas ładowania się strony w zasadzie nie ustępuje poprzednikom i jest praktycznie na tym samym poziomie.

image 27

Astra – czwarte miejsce

Minimalna różnica w stosunku do Blocksy zarówno jak chodzi o LCP jak i czas ładowania się strony, który plasuje się w okolicach 8,9 sekundy.

image 28

Kadence – ostatnie miejsce

Bardzo lubię ten motyw, ale nie poradził sobie z testem LCP, który wyniósł w najlepszym wypadku 3.8 sekundy, a nierzadko przekraczał 4 sekundy. Spora różnica w stosunku do poprzedników.

image 29

Test 2 – aktywny bufor i podstawowa optymaizacja

Na każdej ze stron użyłem tej samej wtyczki cache: WP Rocket. Skonfigurowałem ją na oślep, zależało mi tylko i wyłącznie na tym aby każda z testowanych stron miała dokładnie taką samą konfigurację. Czy zmieniło to cokolwiek jak chodzi o ranking motywów?

Blocksy – pierwsze miejsce

Coś się zmieniło. Blocksy najlepiej przyjęło nową konfigurację i wykręciło wynik LCP na poziomie 1.2 sekundy (wcześniej 1.5). Oczywiście w wyraźny sposób spadła ilość żądań z uwagi na zastosowanie łączenia plików CSS/JS. Z kolei minifikacja wpłynęła pozytywnie na ciężar przesyłanych danych i czas ładowania się strony. Wciąż jednak grafiki nie są zoptymalizowane 🙂

image 30

OceanWP – drugie miejsce

Dzielnie trzyma się czołówki, ale uwaga popatrzcie na LCP. Jest na poziomie zbliżającym się do 1.5, tymczasem test bez optymalizacji na tym polu miał lepszy wynik. Jak w przypadku każdego motywu po szybkiej optymalizacji ma lepszy czas ładowania i mniejszy ciężar.

image 31

Astra – trzecie miejsce

LCP na poziomie 1,5 s niewiele różni się od wyniku z pierwszego testu. Ciężar przesłanych danych jest jednak najlepszy, jednak jeśli weźmiemy pod lupę całkowity czas ładowania się strony, to minimalnie przegrywa z Blocksy.

image 32

GeneratePress – przedostatnie miejsce

LCP powyżej 2 s, ale jakby nie patrzeć, to czas ładowania się strony jest najlepszy. Przyjąłem jednak Web Vitalis jako wskaźnik rankingowy stąd 4 pozycja, ale gdybym brał pod uwagę tylko szybkość, to GeneratePress byłby w tym teście na pierwszym miejscu.

image 33

Kadence – ostatnie miejsce

Niestety pomimo poprawy LCP Kadence i tak ląduje na ostatniej pozycji. Cieszy mnie natomiast fakt, że jak chodzi o szybkość załadowania się strony czas jest prawie taki sam jak w przypadku GeneratePress. Niezły, ale zostawiamy Kadence na szarym końcu zgodnie z przyjętym kryterium oceny.

image 34

Test 3 – Google Page Speed Insights

Moglibyśmy dyskutować, który z wymienionych motywów jest na pierwszej, a który na ostatniej pozycji analizując wszystkie czynniki i odpowiednio je punktując. Nie musimy jednak tego robić ponieważ Google w swoim narzędziu do analizy jakości/wydajności strony przydziela punkty i to zarówno dla urządzeń mobilnych jak również dla desktopów.

Uznałem, że przy tak zbliżonych wynikach Web Vitalis czy szybkości ładowania się stron ciężko jednoznacznie powiedzieć który motyw wygrał, a który przegrał. Dlatego poprosiłem Google o ostateczny werdykt. Oto on:

GeneratePress – pierwsze miejsce

Okazało się, że w przypadku testu Google GeneratePress zachowuje swoją koronę i bezdyskusyjnie wskakuje na pierwszą pozycję. Można tylko pogratulować. Gdybym zoptymalizował grafiki i fonty na testowanych stronach wyniki byłyby na pewno lepsze. Niemniej GeneratePress bez względu na to wypada najlepiej.

Komórki

image 35

Komputery

image 36

Kadence – drugie miejsce

O jeden punkt słabiej od GeneratePress. Niewielka różnica, która w każdym kolejnym teście może się zmieniać na korzyść jednego lub drugiego motywu. W każdym razie Google oceniło Kadence bardzo podobnie jak GeneratePress.

Komórki

image 37

Komputery

image 38

Blocksy – trzecie miejsce

I podobnie jeden punkt mniej od Kadence, a dwa punkty mniej od zwycięzcy GeneratePress.

Komórki

image 39

Komputery

image 40

Astra – czwarte miejsce

Choć punktacja dla desktopów wypada podobnie jak w przypadki Blocksy, to ocena na urządzenia mobilne wyraźnie odstaje od poprzedników. 9 punktów różnicy pomiędzy GeneratePress a Astrą, to już znacząca różnica.

Komórki

image 41

Komputery

image 42

OceanWP – znowu na przegranej pozycji

Ostatnie miejsce podobnie jak tydzień temu zajmuje motyw OceanWP. W tym wypadku punktacja Google jest bezlitosna w odniesieniu do testów dla urządzeń mobilnych. W przypadku desktopów jest znacznie lepiej, ale również jest to najniższa punktacja spośród testowanych motywów.

Komórki

image 43

Komputery

image 44

Podsumowanie

Jakby nie spojrzeć potwierdziliśmy wynik uzyskany na wcześniejszych testach. Pierwsze miejsce GeneratePress ostatnie OceanWP, który zdecydowanie najgorzej wypada na testach dotyczących urządzeń mobilnych.

OceanWP jeszcze nie tak dawno zajmował wyższe pozycje w podobnych rankingach, ale motywy konkurencyjne nie śpią i prą naprzód, co widać zwłaszcza w przypadku GeneratePress, które od wersji 3.0 zrobiło spory skok jakościowy.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *