Squirrly SEO, to rozszerzenie dla WordPressa, które tak jak Yoast SEO czy Rank Math i inne podobne, ma za zadanie pomóc Ci w lepszej optymalizacji SEO artykułów na blogu, stron, produktów w sklepie, itd.

O Squirrly SEO niewiele się pisze w polskich zasobach Internetu. Jakoś tak się przyjęło, że króluje kilka topowych wtyczek i na tym koniec. Ekosystem WordPress jest tak ogromny, że czasem warto rozejrzeć się dokoła, bo można znaleźć sporo zaskakująco dobrych rozwiązań.

Od czasu do czasu warto się otworzyć się na inne rozszerzenia, chociażby po to aby sprawdzić czy przypadkiem nie zmieniły się na tyle, że mogą dziś stanowić ciekawą alternatywę dla narzędzia z którego aktualnie korzystasz. Squirrly SEO wydaje się być takim objawieniem.

Squirrly SEO

To żadna nowość na rynku moi drodzy. Rank Math jest znacznie młodszą wtyczką. Squirrly SEO narodziło się w 2012 roku, a więc niedługo stuknie 10 lat. Oznacza, to że wtyczka jest dojrzała i można spodziewać się po niej wielu dobrodziejstw, ale czy tak właśnie jest? Zaraz zobaczymy.

Squirrly SEO chwali się na swojej stronie, że z ich narzędzi korzystają tacy jak Microsoft, BBC, CreativeMarket, Elegant Themes, Themeisle, CyberGhost czy TopGear. Przyznasz, że sympatyczne grono 🙂

Osobiście nigdy do tej pory nie korzystałem ze Squirrly. Za każdym razem gdy migała mi ta wtyczka w repozytorium pomijałem ją. Dlaczego? No cóż, mi także zdarza się oceniać narzędzia po wyglądzie, choć staram się tego unikać 🙂

Squirrly SEO w repozytorium WordPress

Gdyby nie rok 2021 sądziłbym, że to jakiś staroć sprzed lat. Kompletnie nie leży mi ta forma projektowania grafik, która nie przystaje do dzisiejszych trendów. Trochę tak jakbym się cofnął w czasie. Zresztą sam interfejs wtyczki, również mnie nie przekonuje, ale to może być doskonały przykład na to, żeby nie sugerować się zbytnio własnymi preferencjami co do interfejsu, ale przede wszystkim skupić się na możliwościach narzędzia, a te jak się okazuje są bardzo interesujące.

Interfejs wtyczki

Instalujesz ją jak każdą inną z repozytorium WordPress. Niestety darmowa wersja jest mocno okrojona i szczerze mówiąc nie zdecydowałbym się na nią jako zamiennik Rank Math. Natomiast gdy sięgniesz po wersje PRO, to już zaczyna się robić ciekawie i nie powiedziałbym tak stanowczo nie, gdyby przyszło się przesiąść na Squirrly SEO.

Instalacja

Praktycznie nieangażująca. Pierwszy krok to podstawowe pytanie o rodzaj strony i Twój poziom znajomości SEO.

Krok pierwszy instalacji wtyczki

Kolejny krok to automatyczne działanie wtyczki. Nie musisz tu niczego zmieniać, zresztą nawet to niemożliwe. Po prostu poczekaj 🙂

Krok drugi instalacji wtyczki Squirrly SEO

Kolejny krok, także nie angażujący. Wtyczka importuje ustawienia SEO. Znowu wystarczy poczekać i jesteśmy w ostatnim kroku.

Ostatni krok instalacji

Możesz teraz sprawdzić jakie cele do realizacji wtyczka dla Ciebie przygotowała. Zapewne będzie wśród nich integracja z Google Search Console i Google Analytics.

Lista zadań jakie Squirrly SEO sugeruje wykonać

Import danych z innych wtyczek

W sytuacji gdy przesiądziesz się na Squirrel SEO, a korzystałeś do tej pory z innej wtyczki do optymalizacji użyj importera. Przy jego pomocy pobierzesz dane z takich popularnych wtyczek jak YoastSEO, Rank Math, SEO Press, All in One Seopack, SEO Framework i kilku innych.

Import ustawień z innych wtyczek SEO dla WordPressa

Po imporcie możesz śmiało wyłączyć niepotrzebną wtyczkę i oddać się w ręce wiewiórki.

O gustach podobno się nie dyskutuje

Tak jak wspomniałem interfejs wtyczki nie jest w moim typie, ale nie dyskutujmy na ten temat. Strona główna prezentuje się tak jak poniżej. Pewnie wielu osobom się spodoba, mi nie musi 🙂 Dlatego skupmy się na tym jakie narzędzia dostajesz w swoje ręce.

Główna strona wtyczki Squirrly

Wyszukiwanie słów kluczowych

Pierwsze Woow. Wyszukiwarka słów kluczowych działa nieźle i z powodzeniem może zastąpić inne narzędzia z których korzystasz do poszukiwania słów kluczowych. To co jest fajne, to fakt, że narzędzie masz w backendzie WordPressa, pod ręką 🙂

Krok pierwszy, to wprowadzenie frazy składającej się z 2-3 słów (jak będzie dłuższa też zadziała). Wtyczka będzie próbowała znaleźć podobne frazy w kolejnych krokach.

Narzędzie do wyszukiwania fraz kluczowych pod pozycjonowanie

Drugi krok, to wskazanie kraju. Jako, że w naszym przykładzie mamy frazę “pizza lublin” wybieram Polskę rzecz jasna.

Następny krok, to wyświetlenie 10 fraz podobnych do tej, którą wprowadziłeś na początku. Trzeba teraz zaznaczyć frazy najbardziej odpowiadające temu na czym Ci zależy. Możesz wybrać ich maksymalnie 3.

W tym miejscu doprecyzowujesz poszukiwania poprzez wybranie maksymalnie trzech fraz podobnych.

To już prawie koniec. W kolejnym kroku system przeprowadza poszukiwania fraz i po chwili powinieneś zobaczyć ich wynik:

Lista proponowanych fraz z ich danymi

W tabeli oprócz samych fraz widać poziom trudności związany z konkurencją, średnią miesięczną ilość wyszukiwań, a nawet aktywność w social mediach i trendy.

Wybrane frazy możesz dodać do aktówki, a także od razu przejść do tworzenia artykułu zoptymalizowanego pod kątem wybranej frazy!

Aktówka jest ważna ponieważ do niej wrzucasz te najważniejsze dla Ciebie frazy, a Squirrly SEO raz na tydzień będzie na ich podstawie wyszukiwał i proponował kolejne. Świetna funkcja.

Asystent SEO

Asystent w Squirrly SEO, to kolejne narzędzie podobne do tego co być może znasz z Yoast SEO, Rank Math i innych. Używasz tego w momencie gdy pracujesz z edycją artykułu. Squirrly nieco jednak się wyróżnia. Przede wszystkim masz szybki dostęp do podstawowych danych META z frontu. Bardzo, bardzo wygodne!

Tak wygląda szybki dostęp do ustawień metą tagów z poziomu Frontu Strony

Po stronie edytora Gutenberg Asystent prezentuje się tak:

Tak prezentuje się Asystent SEO

Pod treścią znajduje się sekcja przy pomocy, której możesz zarządzać danymi META, fragmentami rozszerzonymi i innymi opcjami. Z kolei prawa kolumna, to możliwość optymalizacji treści pod kątem wybranych fraz, których można dodać praktycznie dowolną ilość. Masz nawet podpowiedzi obrazków, które jednym kliknięciem wrzucasz do treści 🙂 Poza tym są też tweety i inne rozmowy z mediów społecznościowych, które być może będą inspiracją lub zechcesz je zacytować.

Gdy przewiniesz boczny pasek nieco w dół zobaczysz znane Ci sugestie z innych wtyczek, czyli czy z tytułem wszystko w porządku, pozostałe metą dane są dobrze zoptymalizowane, czy w treści są frazy na których Ci zależy, czy tekst jest wystarczająco rozbudowany itd…

Asystent SEO z informacjami o tym co wymaga w treści danej strony poprawy.

Nie pozostaje nic innego jak przy wsparciu Asystenta SEO zoptymalizować treść najlepiej jak to możliwe.

Szybka optymalizacja

W przypadku gdy chcesz poprawić w miarę szybko, np. dane META dla kilku lub większej ilości stron Squirrly SEO ma narzędzie, które ułatwi to zadanie. Możesz wyświetlić listę artykułów na blogu i szybkim rzutem oka sprawdzić czy wszystko z nimi jest w porządku. Jeśli nie, wystarczy kliknąć i od razy możesz wprowadzić konieczne lub pożądane korekty.

Szybka zmiana danych meta

To spora oszczędność Twojego czasu i bardzo szybko możesz w ten sposób zoptymalizować dane metą wszystkich treści swojej witryny.

Ustawienia Squirrly SEO

Oczywiście są i jest ich sporo i wcale nie mniej niż w przypadku innych wtyczek. Zarządzanie templatkami dla danych META poszczególnych rodzajów zawartości, zarządzanie linkami, fragmentami rozszerzonymi, mediami społecznościowymi, mapą strony itd… To także znasz z innych wtyczek.

Ustawienia wtyczki Squirrly SEO

Strony fokusowe

Czyli strony Twojej witryny, które są dla Ciebie kluczowe i w danym momencie zależy Ci na tym, aby przede wszystkim skupić się na ich wypozycjonowaniu. W zależności od planu na jaki się zdecydujesz, możesz ich dodać 5 lub 10 do pojedynczej witryny. Wystarczy kliknąć w przycisk “Set Focus Page” i gotowe 🙂

Strony fokusowe

Co się wówczas stanie? Zobaczysz szereg zadań dotyczących optymalizacji tej konkretnej podstrony, a także będziesz mieć wgląd w dane statystyczne na temat rankingów. Możesz więc od razu śledzić efekty Twojej pracy, kolejna oszczędność czasu i komfort.

Analiza strony fokusowej

Rankingi

Frazy, które dodałeś do aktówki możesz wrzucić do narzędzia, które analizuje każdego dnia zmiany pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Nie opiera się wyłącznie na tym co można wyczytać z Google Search Console jak w przypadku Rank Math. Z Google Search Console pobierane są informacje np. na temat kliknięć w Twój link natomiast niezależna chmura analizuje Twoje pozycje dzień po dniu.

Rankingi pozycji fraz w Google

Czy Squirrly SEO współpracuje z Elementorem

Tak i to bez problemów. Zresztą nie może być inaczej ponieważ strona twórców także wykorzystuje Elementora, dlatego na pewno zadbali o to żeby te dwa narzędzia dobrze ze sobą współpracowały 🙂

Ile kosztuje Squirrly SEO

W porównaniu do innych można powiedzieć, że tania nie jest. Z drugiej strony otrzymujesz narzędzia, których nie oferuje żadna popularna wtyczka SEO, narzędzia które w dużej mierze nie działają po stronie WordPressa, co oznacza że przy okazji jest on mniej obciążany. Większość pracy wykonywanej jest po stronie chmury dostawcy i właśnie dlatego wtyczka może oferować tak szeroki zakres narzędzi, które z pewnością będą się rozrastały.

Licencja to także możliwość wykorzystania wtyczki i jej narzędzi na 7 stronach.

Cennik Squirrly SEO

Jeśli chcesz dokładnie poznać możliwości planów PRO, kliknij w przycisk poniżej:

Czy jest oferta LifeTime

Gdy piszę ten tekst tak i to bardzo atrakcyjna! Nie wiem kiedy trafisz na ten artykuł, ale jeśli zdążysz i nie zainwestowałeś jeszcze w inną wtyczkę SEO PRO mogę z czystym sumieniem polecić Ci ten deal. Znajdziesz go na AppSumo:

Squirrly na AppSumo

49 dolarów najniższa oferta daje już całkiem sporo, natomiast wersja za 98 i 147 dolarów to już full wypas 🙂 Jak porównasz sobie parametry z tymi, które znajdują się na oficjalnej stronie w cenniku, sam szybko zrozumiesz ile zyskujesz. Inwestycja zwraca Ci się w dwa miesiące, a potem już optymalizujesz SEO na dowolnej ilości swoich stron bez jakichkolwiek opłat w przyszłości. Analiza rankingów bez opłat, wyszukiwanie fraz bez opłat, optymalizacja SEO bez opłat…

Rozważ tę ofertę także w kontekście wtyczek PRO jakie już masz, a za które musisz płacić rok w rok, chyba że korzystasz w oferty lifetime (dlaczego polecam oferty lifetime) 🙂 Jeśli nie, pokalkuluj i zastanów się czy inwestycja w Wiewiórkę nie przyniesie Ci oszczędności i przy okazji czy przypadkiem nie pomoże Ci lepiej zoptymalizować strony kontrolując dodatkowo rankingi i nowe frazy, z których możesz zrobić użytek.

Czy polecam

Tak, polecam. Zwłaszcza jeśli nie zainwestowałeś jeszcze w żadną wtyczkę SEO. Mankamentem na pewno może być dla części osób brak języka polskiego. Niestety nie ma go i nie wiadomo czy będzie. Jeśli jednak angielski nie jest dla Ciebie wielką przeszkodą powinieneś być zadowolony z wyboru. Być może zrobię kurs na temat tej wtyczki, ale to zależy od Waszego zainteresowania nią.

Co do interfejsu. No cóż ja nie należę do jego fanów. Pewnie za jakiś czas dostosują go do obecnych trendów i powiem że bardzo mi się podoba. Dziś tak jeszcze go nie skomentuję, ale powiem że to bardzo dobra wtyczka dla osób, które chcą poważnie podejść do optymalizacji SEO swoich projektów. Rozważ 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *