Spis treści w ramach artykułu. Czy myśleliście kiedyś jak go dodać i po co to robić? Na filmie, który tu znajdziecie poniżej spoglądamy na dwie ścieżki osiągnięcia tego celu. Z jednej strony możemy wykorzystać wtyczki dostępne w repozytorium WordPress’a, z drugiej strony, jeśli mamy Elementora PRO wystarczy użyć jego natywnego widgetu TOC.

Spis treści

Obejrzyj film

Dlaczego warto dodać spis treści w artykule?

Może się wydawać, że takie działanie pozbawione jest sensu. Przecież to nie książka, tylko pojedynczy artykuł. Po co mi w artykule jego spis treści?

Owszem jeśli tekst jest krótki, umieszczanie jego spisu treści nie ma większego sensu. Trochę sztucznie będzie prezentował się artykuł z jednym nagłówkiem i spisem treści zawierającym jeden element, prawda? 🙂

Jeśli jednak publikacja jest dłuższa, to taki ruch ułatwi Twoim Czytelnikom nawigowanie po jej zawartości. Dodatkowo spis treści może pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć treść i strukturę artykułu, a więc będzie on miał także pozytywny wpływ na SEO. Z tych dwóch względów, warto przy dłuższych treściach (nie mówiąc o bardzo rozbudowanych) wykorzystywać spisy treści.

Dynamiczny spis treści

Twoje artykuły na stronie, sklepie czy blogu powinny żyć. Co to dokładnie oznacza? Tyle, że warto jest wracać do starych treści i je aktualizować. Wszystko wokół nas się zmienia, dlatego tekst opublikowany np. rok temu może okazać się dziś już nieaktualny. Znajdź go i zaktualizuj. Docenią to nie tylko Czytelnicy, ale także wyszukiwarki!

Jeśli spis treści nie będzie generował się dynamicznie (utworzysz go z palca), to wprowadzone zmiany mogą spowodować, że przestanie on być aktualny. Gdy zapomnimy o nim, efekt na jakim nam zależy nie zostanie w pełni osiągnięty. Czytelnicy zaczną się gubić. W spisie widzą jedno, w publikacji drugie. To samo będzie dotyczyło algorytmów wyszukiwarki.

Dlatego jeśli zdecydujecie się na dodawanie do niektórych waszych treści spisów zawartości, pomyślcie nad zautomatyzowaniem tego procesu. W przypadku WordPressa jest to bardzo proste.

Spis treści z wykorzystaniem wtyczek z repozytorium WP

Miejsce zapewne doskonale Wam znane. W przypadku rozszerzeń do generowania dynamicznych spisów treści znajdziecie tu kilka dodatków.

Na filmie przyglądamy się wtyczce LuckyWP Table of Contents, ale to nie jedyne rozszerzenie. Przyjrzyjcie się także innym, np:

Table of Contents Plus

Możecie przy pomocy tego dodatku wyświetlić spis w różnych lokalizacjach, takich jak przed lub po pierwszym nagłówku, na górze lub na dole artykułu. Mamy tu także ciekawą funkcję definiowania minimalnej liczby znaczników nagłówka, co może determinować to czy zostanie on uwzględniony w spisie czy też nie.

GutenTOC

Stosunkowo młoda wtyczka, której zadaniem jest wzbogacenie edytora Gutenberg o blok generujący spis treści. Bardzo prosta w użyciu. Jeśli pracujecie głównie z Gutenbergiem, to ten wybór może okazać się trafny.

CM Table Of Contents

Kolejna darmowa wtyczka do generowania spisu treści, która pozwala wygenerować go na bazie dowolnie zdefiniowanych znaczników HTML i klas. Możecie także umieścić spis treści w wybranym miejscu artykułu, wykorzystując do tego celu shortcode. Rozszerzenie pozwala generować w pełni konfigurowalny i wielopoziomowy spis treści.

Spis treści w Elementorze PRO

Ci z Was, którzy posiadają Elementora PRO nie muszą szukać innych dodatków. Elementor PRO poczynając od wersji 2.8 dysponuje widgetem, który pozwala osadzić spis treści w dowolnym miejscu artykułu.

Tworzenie spisu treści widgetem Elementora PRO

Widget daje możliwość decydowania o tym, które kontenery i obiekty publikacji mają być uwzględnione lub wykluczone ze spisu treści. Domyślnie spis, jak w przypadku innych rozszerzeń, generowany jest na podstawie nagłówków H2, H3 itd…, które zostaną odnalezione w artykule.

toc elem2

Jeśli pracujecie z Elementorem, to doskonale wiecie, że jest możliwość praktycznie dowolnego ostylowania widgetów. W przypadku tego konkretnego przypadku nie jest inaczej. Spis treści dostosujecie od strony wizualnej do waszych potrzeb i preferencji wykorzystując zakładkę Styl.

toc el3

To jak może wyglądać spis stworzony w Elementorze PRO i jak się zachowuje, możecie zobaczyć chociażby na początku tej publikacji, a także na filmie 🙂

Podsumowanie

Z pewnością warto wzbogacić dłuższe artykuły o ich spisy treści. Nie jest to w każdym razie trudne, bo jak widzicie cała operacja, to kwestia doboru odpowiedniego dla nas dodatku, jego instalacja, aktywacja i konfiguracja.

W przypadku niektórych rozwiązań możemy proces dodawania spisów zautomatyzować do bólu, a więc kilkoma kliknięciami wzbogacić wszystkie opublikowane także w przeszłości treści o taki spis. W przypadku innych narzędzi, spis dodajemy pojedynczo przy każdym artykule.

Wykorzystujcie spisy treści na swoich stronach, blogach, sklepach, tam gdzie jest to uzasadnione i pożądane. Z pewnością przyczyni się to do zwiększenia komfortu Czytelników, a przy okazji możecie złapać plusa od Google 🙂

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Elementor PRO 3.7

Elementor PRO 3.7

Kilka dni temu zapewne spora część z nas, a przynajmniej ta korzystająca z Elementora PRO, przeprowadziła jego aktualizację do wersji 3.7. Pamiętacie film o zapowiedzi

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 2

  1. Ranczo wszystko dla zwierząt pisze:

    Dzień dobry
    Fajny artykuł , artykuły i w jednym z nich pisze Pan o instalacji jak najmniejszych ilości wtyczek i to prawda, ale czy nie uważa Pan że mogłby dodać jak ręcznie samemu zrobić taki spis , dzisiaj każdy ma Gutenberga
    pozdrawiam

    1. Standardowo Gutenberg pozwala Ci wrzucić po prostu linki i podpiąć je pod kotwicę. Owszem można tak zrobić, ale takie narzędzia jak to, albo jeśli korzystasz z dodatkowych bloków Gutenberga, np. od Kadence, to oprócz tego, że spis generuje się dynamicznie, co jest ważne bo łatwo o nim zapomnieć gdy wraca się do starych artykułów i je modyfikuje, to jeszcze dokładane są dodatkowe schematy, które są bardziej czytelne dla robotów Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *