Spectra (dawniej Essential Addons for Gutenberg), to nowy produkt zespołu stojącego za motywem Astra. Gdy po raz pierwszy rozszerzenie trafiło w moje ręce w wersji beta byłem nim oczarowany. Po raz pierwszy poczułem komfort pracy z Gutenbergiem zbliżony do tego co znam z innych kreatorów takich jak Elementor. Przyjrzyjmy się wtyczce.

Spectra

Jeśli miałeś styczność z Essential Addons for Gutenberg, to na pierwszy rzut oka możesz uznać, że Spectra nie wnosi nic rewolucyjnego. To wciąż rozszerzenie z blokami dla Gutenberga. Czy aby na pewno?

Instalacja

To standardowa wtyczka, więc jej instalacja nie różni się niczym od instalacji jakiejkolwiek innej. W momencie gdy piszę ten tekst Spectra jest jeszcze w fazie testów beta, a więc nie ma jej w repozytorium WordPress, natomiast niebawem tam zagości i być może gdy czytasz ten tekst już tam jest.

Jeśli dopiero poznajesz środowisko WordPress i nie wiesz jak instaluje się wtyczki, zajrzyj do artykułu: Jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Konfiguracja wtyczki

Po instalacji w zasadzie wtyczka jest gotowa do pracy, ale jeśli pojawi sie potrzeba np. wyłączenia niektórych niewykorzystywanych przez Ciebie bloków dla Gutenberga możesz to zrobić w łatwy sposób. Przejdź do Ustawienia > Spectra, a następnie w zakładce Blocks możesz wyłączyć lub ponownie włączyć wybrane bloki.

Bloki wtyczki Spectra

Są jeszcze do Twojej dyspozycji ogólne ustawienia, gdzie znajdziesz m.in.: ustawienia dotyczące domyślnej szerokości dla treści, kontrolę wersji wtyczki czy opcje pozwalającą na przełączenie strony w tryb konserwacji, np. Strona w Budowie.

Ustawienia wtyczki Spectra

Kontenery

To słowo klucz. Spectra wprowadza uwielbiany przez projektantów stron model pracy z kontenerami zamiast standardowych kolumn. Większość nowych kreatorów wykorzystuje ten mechanizm, a starsze albo już go wdrożyły, albo przymierzają się do tego. Przykład Elementora, który wykorzystuje sekcje i kolumny, ale najbliższa jego odsłona zastąpi je właśnie kontenerami. Jak sami piszą na swojej stronie:

Kontener to elastyczny sposób organizowania elementów w kolumnie lub wierszu. Jest to rozwiązanie wydajne, dynamiczne i responsywne. Zastępuje przestarzałe i sztywne układy typu sekcja-kolumna.

Spectra dodaje do Gutenberga wiele konfigurowalnych bloków, ale tym najważniejszym jest blok kontenera.

Blok kontenera

Praca z blokami Spectry

Dodaj kontener i jego układ (możesz go potem dowolnie modyfikować).

Domyślne układy dla kontenera

Następnie do kontenera możesz wstawić kolejne kontenery, co w efekcie pozwala stworzyć coś na kształt natywnego bloku “kolumny”, tyle że z dużo większą ilością możliwości. Na pewno różnicą jest komfort i elastyczność jaką zyskujesz pracując z kontenerem w stosunku do standardowych kolumn. W każdym kontenerze możesz zdecydować w jaki sposób jego zawartość (kolejne kontenery) ma się układać. W wierszach, kolumnach, w odwrotnej kolejności… itd.

Elastyczność kontenera i ustawienia z tym związane

Zwróć przy okazji uwagę, na zakładki jakie widać powyżej, czyli Ogólne, Styl, Zaawansowane. Z czymś się kojarzy ? ?

Zarówno kontener jak również poszczególne bloki jakie dodaje do Gutenberga Spectra są mocno konfigurowalne. Jeśli możliwości natywnych bloków były dla Ciebie nieelastyczne co było powodem przejścia na inny kreator WordPress, koniecznie sprawdź jak pracuje Ci się z blokami Spectry. Na pewno poczujesz znaczącą różnicę i kto wie, może nawet wrócisz do Gutenberga.

Kierunek rozwoju

Twórcy Spectry komunikują wprost. Spectra jest i będzie kreatorem stron stworzonym dla natywnego edytora WordPress. Nie tylko poprawi to jakość i szybkość tworzenia stron, ale także sprawi, że będą one mniej przeładowane kodem w porównaniu do kreatorów, które działają niezależnie od Gutenberga jak: Elementor, Divi, Beawer Builder, Bricks, Zion i wiele innych. To dobra wiadomość dla zwolenników Gutenberga.

Skąd pomysł na takie rozszerzenie jak Spectra? Wystarczy obserwować co dzieje się w środowisku WordPressa, żeby łatwo dojść do wniosku, że nadchodzące nowości jak FSE (Full Site Editing), co w zasadzie już jest w wersji 5.9 WordPressa tyle, że w wersji beta, całkowicie zmienią sposób pracy z layoutem i contentem strony. Spectra idealnie wpisuje się w FSE. To wszystko oznacza nową niszę dla takich projektów jak Spectra, bo z pewnością w jej ślady pójdzie szereg innych projektów. To tylko kwestia czasu.

Już za mniej więcej 2 do 3 miesięcy pojawi sie Spectra PRO. Nie wiem jeszcze co w niej się znajdzie, ale nie wykluczone, że będą to bloki dla WooCommerce, być może pojawią się dynamiczne tagi pozwalające na niestandardowe zapytania do zasobów ACF lub innych podobnych rozwiązań. Zżera mnie ciekawość ?

Można się też zastanowić co zrobią twórcy builderów pokroju Elementora. Będą przecież widzieli coraz lepsze narzędzia bazujące na Gutenbergu, co jestem pewien, wpłynie na dynamikę wzrostu ich produktów. Nie będzie już taka jak teraz czy rok, dwa lata temu. Będą musieli oferować coś naprawdę ekstra, żeby utrzymać dotychczasowe wzrosty, a wcale nie zdziwiłbym się gdyby w pewnym momencie uznali, że ta walka niewiele daje i wypuścili wersję np. Elementora dla Gutenberga ? Czas pokaże.

Podsumowanie

Spectra to udany produkt, który już na etapie beta zaskarbił sobie moją sympatię. Praca z blokami Spectry jest prawie tak komfortowa jak praca z widgetami Elementora. Tego typu przykładowa strona jak poniżej może być wyklinana dosłownie w kilka minut bez wykorzystania gotowych fragmentów, które Spectra także oferuje.

Przykładowa strona bazująca ba blokach Spectry

Udostępnij

Zobacz również

MasterStudy LMS

MasterStudy LMS

Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *