Dwie osoby, które wypuściły mniej więcej 2 lata temu na rynek motyw Blocksy czyli Sergiu Radu i Andrei Glingeanu, były mocno zaskoczone tym, jak szybko ich biznes rozrósł się podczas globalnej pandemii i to co najważniejsze, bez żadnych inwestycji w marketing 🙂

Blocksy jest w momencie gdy piszę ten artykuł aktywny na ponad 20,000 stron WordPressa, a jego komercyjna wersja, uruchomiona w październiku 2020 roku (miesiąc przez Kadence), rozrosła się do tego stopnia, że obaj założyciele pracują już teraz nad projektem na pełny etat.

Poza niezamierzonym zdobyciem kilku wzmianek na niektórych blogach i YouTube, Radu powiedział, że nie zrobili nic, by wprowadzić motyw na rynek.Nowi użytkownicy byli najczęściej poleceni.

Trzy miesiące temu zatrudnili dwóch dodatkowych członków zespołu, aby pomagali w obsłudze i zarządzali społecznością na Facebooku. Ciężko robić to w pojedynkę czy nawet we dwie osoby jeśli społeczność rozrosła się do ponad 2000 członków grupy FB i cały czas toczą się rozmowy.

Radu powiedział, że jego zdaniem wsparcie było najważniejszym czynnikiem pozytywnie wpływającym na rozwój motywu. Oferują wsparcie zarówno użytkownikom darmowej wersji, jak i tym, którzy zdecydują się zapłacić za Blocksy Pro. Mówiąc wprost wsparcie jest otwarte dla każdego, kto używa motywu. To rzadkość więc nie trudno się dziwić, że motyw tak szybko zyskał na popularności i nie wymagał inwestycji w marketing. Ludzie sami szybko stawali się ambasadorami marki, to zachęcali innych do korzystania z motywu.

Owszem moglibyśmy wspomnieć również o stronach startowych, ale w mojej ocenie nie jest to już czynnik specjalnie wyróżniający Blocksy na tle innych konkurentów takich jak Kadence nie wspominając o Astrze, gdzie stron startowych jest już zatrzęsienie (zob. Najlepsze darmowe szablony WordPress).

W ciągu ostatniego miesiąca, zespół Blocksy wypuścił trzy nowe strony startowe, zwiększając ich łączną liczbę do 10 (dwa razy więcej niż w zeszłym roku). Oparte na edytorze blokowym Gutenberg zostały zaprojektowane tak, aby pokazać możliwości Blocksy w zakresie dostosowywania i zarządzania niestandardowymi typami postów. Są one rejestrowane za pomocą Meta Box.

10 stron startowych może się wydawać dla jednych sporą bazą dla innych bardzo skromną. Należy jednak pamiętać, że to młody motyw i potrzebuje czasu na rozpęd w tym zakresie. Astra, które dłużej działa na rynku obecnie oferuje ponad 150 stron startowych.

Zespół planuje wydać 3-4 kolejne strony startowe w w najbliższym czasie, które będą adresowane do różnych odbiorców: blogerzy, agencje, prawnicy, śluby i zespoły muzyczne.

Programiści Blocksy chcą także ułatwić tworzenie stron startowych.

“W tej chwili bardzo trudno jest tworzyć strony startowe dla Blocksy. Prawie wszystkie wtyczki Gutenberga nie mają opcji umożliwiających projektowanie lub innych, których możemy potrzebować, aby stworzyć ładną stronę startową. Czuliśmy się więc bardzo ograniczeni i pomyśleliśmy: dlaczego nie stworzyć własnego zestawu bloków, które zaspokoją wszystkie nasze potrzeby?”

Radu

Blocksy obecnie używa bloków Stackable do tworzenia stron demo. Ale będzie mógł przejść na używanie wyłącznie własnego zestawu bloków. Zespół planuje rozpocząć budowanie własnego zestawu bloków Gutenberga po następnej aktualizacji, zaczynając od wersji darmowej, a następnie wersji pro z bardziej zaawansowanymi blokami.

Motyw jest świetny, to muszę przyznać. Sam chętnie wykorzystuję go na rozmaitych stronach. Bardzo szybki, dobrze zoptymalizowany i dobrze napisany. Jeśli pojawią się także bloki, to z pewnością będzie kolejny argument “za”, bo jak być może wiesz Kadence wystrzelił również dzięki temu że wypuścili własne bloki dla Gutenberga. Pożyjemy, zobaczymy 🙂

Owszem można powiedzieć, że brak bloków Blocksy nie jest niczym strasznym, bo można zainstalować bloki stworzone przez Kadence lub innych developerów i powinny działać. Pamiętaj jednak, że im mniej dywersyfikacji na tym polu tym lepiej. Po prostu motyw i rozszerzenia stworzone i rozwijane przez ten sam zespół dają Ci wiekszą stabilność i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktów. Jeśli budujesz stronę i dobierasz wtyczki bez zastanowienia, wówczas taka strona może w przyszłości generować Ci więcej kłopotów.

Motyw Blocksy możesz pobrać z repozytorium WordPress a jeśli zainteresuje Cię wersja PRO znajdziesz ją na stronie projektu.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *