Wtyczka Rank Math bardzo szybko stała się jednym z najlepszych i jednocześnie najpopularniejszych rozszerzeń do optymalizacji SEO stron działających na bazie WordPressa. Dostępna w wersji bezpłatnej oferowała i oferuje niejednokrotnie więcej niż konkurencyjne rozwiązania. To właśnie z tego powodu ogromna ilość sympatyków WordPressa, którzy wcześniej wspierali się rozszerzeniami takimi jak Yoast SEO zdecydowała się na przesiadkę. Rank Math jest w stanie błyskawicznie zaimportować dane z innych popularnych wtyczek. Moje przejście z Yoast na Rank Math blisko 2 lata temu w przypadku Jak Zrobić Stronę zajęło dosłownie kilkanaście minut. Miłe zaskoczenie 🙂

Pomimo tego, że miałem na początku obawy, czy aby to na pewno dobry krok, podjąłem ryzyko. Dziś patrząc z perspektywy czasu nie mam wątpliwości, że tamta decyzja była słuszna.

Rank Math Oczekiwanie

W grudniu 2018 roku wtyczka Rank Math została udostępniona publicznie. W zasadzie od początku jej autorzy co rusz byli pytani o wersję PRO rozszerzenia, do pewnego stopnia także z obawy przed pozbawieniem bezpłatnej wersji części jej funkcjonalności. Twórcy Rank Math mówili, że pracują nad rozszerzeniem w wersji płatnej, zapewniając że wszystko to co jest w wersji darmowej nie zniknie, a jedynie pojawią się nowe możliwości, z których korzystać będą mogli użytkownicy wersji komercyjnej.

Wielu z nas zastanawiało się nad tym co takiego może przynieść wersja PRO skoro podstawowe możliwości wtyczki są już i tak imponujące. I tak czekaliśmy na rozszerzoną wersję prawie dwa lata by w pierwszej połowie listopada 2020 przeczytać: Już jest!

Rank Math PRO

Tak jak zapowiadali twórcy wersja bezpłatna wtyczki nie została w żaden sposób zubożona. Osoby, które obawiały się tego najbardziej mogą odetchnąć z ulgą. Rodzi się jednak pytanie: co takiego przynosi wersja Rank Math PRO?

Przyjrzyjmy się modułom dostępnym w wersji bezpłatnej rozszerzenia.

Rank Math - moduły wersji bezpłatnej

Całkiem pokaźny zestaw narzędzi, prawda? Wszystkie te rozszerzenia są do Waszej dyspozycji. Jednak gdy zainstalujemy rozszerzenie wersji PRO na liście modułów dostrzeżemy pewne zmiany.

Rank Math PRO - moduły wersji komercyjnej

Już na pewno widzicie. Część z modułów zostało oznaczonych etykietką “PRO“. Oznacza to, że ich funkcjonalność została nieco wzbogacona w stosunku do wersji bezpłatnej. Takich modułów na obecną chwilę gdy piszę ten tekst jest 10, ale zwróćcie uwagę, że ogólnie ich liczba jest większa. Pojawiły się dwa nowe. Oba dotyczą mapy witryny: Jeden służy do generowania mapy aktualności (newsów), drugi mapy video. Dwa elementy, które odpowiednio wykorzystane są w stanie znacząco podnieść ruch na naszych stronach.

Szczegółową analizą nowych możliwości zajmiemy się podczas nadchodzących nowych lekcji Kursu Rank Math. Teraz zerknijmy na kilka wyróżniających się elementów dostępnych w wersji PRO.

Analityka

Jeśli korzystacie z Rank Math i spięliście wtyczkę z Google Search Console i statystykami Google Analytics zapewne macie możliwość śledzenia z poziomu backendu WordPressa garść podstawowych danych związanych z efektywnością waszych działań SEO.

Wersja PRO idzie jednak nieco dalej udostępniając dane, które rzucają jeszcze więcej światła na efekty naszej pracy. Zacznijmy od tego, że już sama konfiguracja integracji z Google Search Console i Google Analytics pozwala doprecyzować zakres danych poprzez określenie kraju, na którym najbardziej nam zależy w kontekście działań SEO.

W wersji darmowej takiej możliwości nie ma:

W wersji płatnej jest:

To samo dotyczy danych importowanych z Google Analytics:

Wersja darmowa:

I wersja PRO

To przydatna opcja zwłaszcza jeśli nasza oferta kierowana jest przede wszystkim na polski rynek i wszelkie działania SEO jakie podejmujemy dotyczą rodzimych zakątków.

Idąc dalej. Dane które gromadzone są przez Rank Math PRO i prezentowane w kokpicie naszej strony dają teraz więcej konkretnych informacji. Wersja darmowa oferuje ogólne wskaźniki, natomiast wersja PRO robi dodatkowo analizę fraz podając chociażby na tacy najmocniej wybijające się frazy i te które odnotowują największe spadki.

Oczywiście możemy przeanalizować wszystkie frazy, na które nasza strona pojawia się w wynikach wyszukiwania Google, ale dodatkowo możemy wybrać lub ręcznie dodać takie, które są dla nas szczególnie ważne i obserwować je do pewnego stopnia niezależnie od ogólnego worka fraz.

Poza rozbudowaną analityką dotyczącą fraz w Google mamy dostęp do danych wszystkich naszych treści w jednym miejscu. Świetna funkcja, która pozwala wygodnie i szybko wyłapać te treści naszej strony, które być może warto poprawić.

Kolejną przydatną funkcją wersji PRO w kontekście fraz nad jakimi pracujemy jest szybki dostęp do trendów Google. Pracując z tekstem jak zapewne wiecie można wprowadzić frazę lub kilka fraz, pod kątem których chcemy pozycjonować artykuł. Natomiast nad polem do wpisania frazy widzimy małą ikonkę.

W wersji darmowej kliknięcie na niej jedynie odsyła nas na stronę zakupu wersji PRO, ale w sytuacji gdy wtyczka PRO jest już na pokładzie szybko otworzymy trendy danej frazy/fraz.

Co więcej, można tu dodać kolejne i porównać ze sobą trendy, a także można sprawdzić trend w odniesieniu do konkretnego kraju, który wybierzemy z listy u samej góry okienka. Przydatna funkcja i choć tego typu analizę można przeprowadzić w inny sposób, to ten po prostu oszczędza nasz czas sprawiając, że praca z treścią jest szybsza i efektywniejsza.

Schema w Rank Math PRO

Jak dla mnie petarda. To, że Rank Match ma bardzo dobrą obsługę danych strukturalnych to nic nowego, ale wersja PRO to istne szaleństwo w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Możemy zrobić to co do tej pory, ale uwaga Rank Math PRO oddaje w nasze ręce generatora przy pomocy którego możemy budować dane strukturalne dokładnie tak jak chcemy!

Możemy tworzyć własne szablony, które później można wykorzystywać.

Do dyspozycji mamy szereg predefiniowanych typów, przykładowo:

Ale tak jak widzicie możemy również tworzyć własne od A do Z z walidacją i logiką.

Ta funkcjonalność otwiera ogrom możliwości na polu lepszej optymalizacji treści. Odpowiednio wykorzystana zapewne sprawi, że wyszukiwarka pokocha naszą stronę, a jej zawartość będzie dla niej lepiej zrozumiała.

Co jeszcze?

Spora część modułów ma poszerzone możliwości. Te wymienione powyżej są najistotniejsze i najbardziej rzucają się w oczy, ale klikając po narzędziach Rank Math PRO trafimy na wiele innych smaczków. Przykładowo uruchamiając moduł zarządzania przekierowaniami znajdziemy dodatkowe opcje, których nie ma wersja bezpłatna:

Mamy nie tylko możliwość eksportu, ale także możemy zaimportować dane. Dodatkowo przekierowania możemy grupować w kategorie, co zapewne ułatwi poruszanie się po nich zwłaszcza jeśli z czasem pojawi się ich sporo.

Nie pozostaje nic innego jak poklikać i wyłapywać nowości w Rank Math PRO, a potem wykorzystać je w codziennej pracy nad optymalizacją strony.

Ile kosztuje Rank Math PRO

Mamy aktualnie Product Lunch, a to zazwyczaj stwarza okazję do zakupu dodatku w specjalnej ofercie. Rzeczywiście Rank Math PRO nie jest tu wyjątkiem.

Jak widzicie standardowo wtyczka będzie dostępna za 129 dolarów rocznie w przypadku wersji PRO (teraz 59 dolarów). Trochę to nazewnictwo może być mylące, ale traktujmy w tym wypadku PRO jako nazwę planu abonamentowego. Za chwilę wyjaśnię różnice. Z kolei wersja Business to koszt na poziomie 429 dolarów rocznie (teraz 199 dolarów). Odnowienia po roku kolejno 59 dolarów i 199 dolarów.

I teraz różnice 🙂

Wersja PRO. Jeśli macie jedną lub wiele stron, które są waszą własnością i chcecie na nich wszystkich uruchomić Rank Math PRO, to ten plan jest dla Was. Mamy tu informację “Unlimited personal websites” co również może być nieco mylące, bo można odnieść wrażenie, zwłaszcza jeśli porównamy z planem Business, że ten plan przeznaczony jest dla projektów niekomercyjnych. Otóż nie.

Jak można przeczytać na stronie twórców ten plan można wykorzystywać również na stronach biznesowych. Warunek jest jeden: te strony muszą być naszą własnością. Nie możemy wtyczki komuś podarować czy użyć jej na stronie naszego Klienta. Jeśli działamy jako agencja i chcemy dać naszym Klientom możliwość korzystania z Rank Math PRO wówczas powinniśmy skorzystać z planu Business.

Plan Business z jednej strony daje więcej, z drugiej mniej. Tak to sobie wykombinowali 🙂 W przeciwieństwie do wersji PRO nie możemy aktywować wtyczki PRO na dowolnej ilości stron. Maksymalnie może ich być 100, choć w tej chwili każdy kto kupi wtyczkę w ofercie startowej będzie miał możliwość uruchomienia rozszerzenia na 200 stronach swoich i swoich Klientów.

Wersja Business to także możliwość korzystania z managera Klientów do wygodniejszego zarzadzania aktywnymi instalacjami, którego póki co jeszcze nie znalazłem. Być może dobrze zaszyli go lub po prostu jeszcze nie jest to narzędzie udostępnione.

Kolejna różnica to ilość dni przechowywania danych Google w naszym WordPressie. Wersja darmowa ma 90 dni, wersja PRO 180, a wersja Business nie ma na tym polu żadnego limitu.

I jeszcze jedna różnica, to ilość monitorowanych fraz w narzędziu Keyword Rank Tracker. Wersja darmowa 0, wersja PRO 500 (w ofercie na start 1000), wersja Business 10 000 (w ofercie na start 20 000).

Bonusy

Nie można przegapić takiego wydarzenia jak pojawienie się Rank Math PRO, co oczywiście wykorzystują także inni producenci rozszerzeń i narzędzi nie tylko dedykowanych WordPressowi. Każdy kto kupi wtyczkę Rank Math Pro w ofercie na dobry początek, będzie mógł skorzystać z dodatkowych zniżek na inne rozwiązania.

Poniżej tylko kilka przykładów.

Więcej bonusów na stronie Rank Math pod adresem: https://rankmath.com/pricing/

Podsumowanie

Pojawienie się wtyczki Rank Math w wersji PRO, to spore wydarzenie. Świetne narzędzie, a właściwie zestaw narzędzi do optymalizacji i analizy SEO zrobiło kolejny krok na drodze swojego rozwoju. Krok myślę bardzo interesujący i co więcej jeszcze bardziej dystansujący Rank Math od innych konkurencyjnych dodatków SEO dla WordPressa.

Wtyczka wręcz onieśmiela możliwościami i jednocześnie budzi wątpliwości czy taki kombajn SEO nie będzie przypadkiem negatywnie wpływał na wydajność naszych stron. Póki co na tym polu jest naprawdę dobrze. Wtyczka jest szybka i nie wpływa negatywnie na sprawność witryn. Zobaczymy czy mechanizmy analityczne chociażby związane z monitoringiem fraz nie będą problematyczne, ale w tej chwili takich danych jeszcze po prostu nie ma.

W ofercie startowej wtyczka dostępna jest w niższej cenie. Jeśli więc zależy Wam na dobrym narzędziu do optymalizacji SEO dla WordPressa i jesteście w stanie wydać 59 dolarów rocznie, teraz jest najlepszy moment żeby zdecydować o zakupie. Stronę wtyczki znajdziecie klikając w poniższy przycisk:

Jeśli dobrze poznacie i zrozumiecie działanie wtyczki będziecie w stanie sami zrobić więcej niż niejedna agencja SEO jeśli mowa o optymalizacji treści waszych stron. O tym jakie mogą z tego płynąć dla was korzyści chyba specjalnie nie muszę się rozpisywać 🙂

Zapraszam Was na Kurs Rank Math, który jak inne moje kursy znajdziecie na PoznajWP. Wkrótce aktualizacja jego lekcji, ale dodatkowo pojawi się Kurs Rank Math PRO, gdzie zagłębimy się we wszystkie kluczowe możliwości tego rewelacyjnego narzędzia.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *