Dziś w nocy w jednej z europejskich serwerowni OVH wybuchł pożar i to nie byle jaki. Płomienie strawiły praktycznie doszczętnie serwery znajdujące się w budynku SBG2 i część maszyn znajdujących się w budynku SBG1, który również został dotknięty przez płomienie. W SGB1 nie jest uszkodzony pokój sieciowy i 8 sal serwerowych. Niestety 4 sale są zniszczone.

To niesłychana rzadkość żeby serwerownia odnotowała pożar i to na taką skalę. W sumie chyba nawet nie pamietam takiego incydentu w przeszłości. Nie zadziałały systemy przeciwpożarowe? Nie wiadomo, to zapewne będzie ustalane w toku dochodzenia na temat przyczyny. W każdym razie strażacy, którzy przybyli błyskawicznie na miejsce nie byli w stanie opanować żywiołu. W konsekwencji tysiące serwerów i ich dane zostały zniszczone, ale na szczęście nikt nie zginął.

tweet na temat incydentu

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ jedna z naszych starych usług (cPanel) funkcjonuje dokładnie w tym samym Data Center. Jednak dane zlokalizowane są w budynku SBG3, który wedle komunikatów płynących z OVH nie uległ zniszczeniu, ale jest odcięty od świata podobnie jak SBG4 i cały obszar na którym znajdują się serwery w tej lokalizacji.

Budynki, które nie zostały uszkodzone powinny wrócić do życia w ciągu najbliższych dni. Szkody wyrządzone przez pożar są na tyle duże, że wymagają naprawy infrastruktury sieciowej, a także systemów energetycznych.

W wyniku pożaru niedostępnych jest dziesiątki tysięcy stron w tym wiele polskich usług jak chociażby SENUTO, Baselinker, Luxmed i wiele innych, w tym także niektóre instytucje finansowe.

Te strony, które dysponują własnymi kopiami są uruchamiane przez właścicieli w innych lokalizacjach żeby zminimalizować czas niedostępności. Można powiedzieć “istne piekło”, co jak myślę jest celnym określeniem tej konkretnej sytuacji.

Tak było wczoraj:

Pożar w OVH - tak wygadał budynek, który spłonął doszczętnie.

A tak wyglądała akcja ratownicza:

pozar2
Budynek OVH w trakcie gaszenia pożaru.

To doskonały przykład tego, że coś co wydaje się niemożliwe staje się faktem. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że warto mieć własne kopie bezpieczeństwa o czym niejednokrotnie piszę i mówię na swoich kursach, zerknij do artykułu: “Jak zabezpieczyć WordPressa“.

Wiele osób ignoruje ten temat zakładając, że nic nieoczekiwanego się nie wydarzy, a gdy się wydarzy, dopiero wtedy zaczynają rozumieć znaczenie tych podstawowych i prostych w przypadku WordPressa czynności.

Mam nadzieję, że Twoje strony nie znajdowały się w SBG2, ponieważ OVH wprost daje znak, że z tego budynku nic nie ocalało i można zapomnieć o odtworzeniu danych.

Rób co pewien czas kopie, żeby nie podzielić losu tych, którzy tego nie robili, a mieli to nieszczęście, że ich skarb znajdował się w budynku, który doszczętnie spłonął. Czy uda się z niego coś ocalić? Śledząc komunikaty jakie płyną ze strony OVH i spoglądając na stan budynku na powyższym obrazie, może być z tym poważny problem.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *