Edytor Gutenberg, z którym każdy właściciel strony WordPress przynajmniej raz w życiu miał styczność, z wersji na wersję staje się coraz dojrzalszym narzędziem. O jego atrakcyjności nie decydują wyłącznie standardowe możliwości edytora, ale szybko rozwijająca się baza rozszerzeń, które wzbogacają Gutenberga o kolejne bloki.

Dziś chciałbym zwrócić Twoją uwagę na wtyczkę PostX. Dość wąska specjalizacja dostępnych bloków czyni to rozszerzenie szczególnie atrakcyjnym dla właścicieli blogów (zob. jak założyć bloga) i serwisów informacyjnych. W praktyce każdy kto w ramach swojej strony uprawia content marketing i chce to robić opierając się na standardowym edytorze WordPressa, może być żywo zainteresowany możliwościami jakie daje PostX.

Co oferuje wtyczka PostX

Wtyczka to przede wszystkim bloki edytora Gutenberg odpowiedzialne na wyświetlenie list i siatek wpisów. Te z kolei niosą ze sobą całkiem sporą paletę opcji konfiguracyjnych.

Bloków odpowiedzialnych za listy i statki wpisów jest w sumie kilka, co już samo w sobie daje sporo możliwości.

dostępne bloki Gutenberg wtyczki PostX

Jednak, to co jest najciekawsze, to funkcjonalność dostosowania poszczególnych bloków do własnych potrzeb. Po wyborze dowolnego z nich masz do dyspozycji kilka predefiniowanych układów rozmieszczenia “kafli” z wpisami. Wystarczy wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

zmiana aranżacji układu bloku
\

Idąc dalej masz możliwość importu gotowych przykładów pełnego ostylowania bloku. To bardzo przydatne zwłaszcza jeśli nie czujesz się zbyt pewnie na polu projektowania wizualnego. Kilkoma kliknięciami możesz osadzić atrakcyjnie prezentujący się blok z listą artykułów swojego bloga.

Możliwość importu przykładowych wizualizacji bloku

Jeśli zechcesz zmodyfikować sposób działania bloku i trochę mocniej ingerować w wygląd, możesz to zrobić. Przechodząc do sekcji Ustawienia (Settings) zobaczysz imponującą bazę ustawień konfiguracyjnych. Pozostaje się z nimi zaprzyjaźnić i używać.

Ustawienia bloku z wpisami

Rozwijając poszczególne opcje zobaczysz, że masz możliwość ingerencji praktycznie w każdy detal i nie chodzi tylko o sam wygląd, ale także, o to co faktycznie blok ma wyświetlić. Spójrzmy na zakładkę “Query”.

Możliwość zawężania wpisów wg określonych kryteriów

U samej góry masz możliwość wyboru zaawansowanego zawężania wyświetlanych wpisów. Wśród dostępnych w tym miejscu opcji znajdziesz takie jak:

  • wpisy najczęściej komentowane
  • wpisy najczęściej komentowane w ostatnich X dniach
  • popularne wpisy w ciągu ostatnich X dni
  • najnowsze wpisy
  • wpisy ostatnio modyfikowane
  • i inne…

Niezależnie od powyżej wymienionych opcji PostX pozwala tworzyć także własne zapytania.

Ciekawy zestaw, zwłaszcza że dodatkowo możesz wprowadzać kolejne filtry jak rodzaj zawartości czy taksonomie. Daje to duże pole do popisu i tak naprawdę to jak ostatecznie spożytkujesz te możliwości zależeć będzie od Twojej pomysłowości 🙂

Pozostałe opcje konfiguracyjne bloku to przede wszystkim eksperymenty związane z wglądem. Jest tego również bardzo dużo łącznie z opcjami pozwalającymi na dostosowanie prezentacji list / siatek pod kątem różnych wielkości ekranów.

Import z biblioteki bloków

Po co powstał edytor Gutenberg? Po co powstały buildery takie jak Elementor? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Zadaniem tych narzędzi jest przede wszystkim ułatwienie pracy ze stroną oraz umożliwienie osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z projektowaniem, szybkiego stworzenia profesjonalnie prezentującej się witryny.

Jeśli miałeś już styczność z Elementorem, to prawdopodobnie doskonale znasz jego bibliotekę szablonów. Gutenberg na obecną chwilę nie może się pochwalić analogiczną biblioteką, ale w momencie gdy wykorzystasz PostX pojawi się możliwość importu gotowych aranżacji stron stworzonych przez autorów wtyczki, a także mniejszych sekcji, które możesz wykorzystać w różnych miejscach swojej strony.

Biblioteka szablonów wtyczki Postx dla Gutenberga

Po kliknięciu w przycisk biblioteki pojawi się okno z listą gotowych templatek do zaimportowania. W pierwszej z zakładek znajdziesz rozbudowane szablony, dzięki którym błyskawicznie zaaranżujesz stronę bloga lub serwisu z wiadomościami.

Pełne aranżacje stron

Druga zakładka to mniejsze bloki, którymi możesz operować wedle własnego uznania tworząc z nich niezliczone ilości możliwych aranżacji układu treści.

Aranżacje mniejszych sekcji

Skąd pobrać wtyczkę PostX

Wtyczkę w wersji bezpłatnej znajdziesz w repozytorium WordPressa pod adresem: https://pl.wordpress.org/plugins/ultimate-post/

Strona wtyczki PostX w repozytorium WordPress

Wersja bezpłatna daje całkiem sporo możliwości, które w wielu sytuacjach okażą się wystarczające. Jeśli jednak zechcesz w pełni wykorzystać potencjał rozszerzenia i mieć dostęp do większej ilości gotowych aranżacji bloków zainstaluj wersję PRO. Znajdziesz ją na stronie autora:

Czy warto?

Jeśli pracujesz głównie z Gutenbergiem i nie chcesz wdrażać innych edytorów takich jak Elementor, to PostX może być ciekawym dodatkiem z dużą ilością opcji konfiguracyjnych. Docenią to przede wszystkim osoby prowadzące blogi i serwisy publikujące wiadomości, np. lokalne, co jednak nie znaczy że wtyczka nie znajdzie sympatyków pośród osób prowadzących strony firmowe (zob. Jak zrobić stronę internetową) czy sklepy internetowe (zob. Jak założyć sklep internetowy). Gdy publikujesz na swojej stronie artykuły na pewno prędzej czy później pojawi się chęć zaprezentowania listy artykułów w ciekawy wizualnie sposób. PostX może Ci w tym pomóc.

Udostępnij

Zobacz również

MasterStudy LMS

MasterStudy LMS

Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *