Gdy pisałem o tym, że core WordPress radzi sobie dobrze z PHP 8, wspomniałem również, że nie jest już tak kolorowo jak chodzi o wtyczki i motywy. To wciąż jest aktualne, ale takich sytuacji jest coraz mniej.

Od pewnego czasu na JZS korzystam z PHP 8 głównie po to, aby wyłapać problemy czy to kopiąc w logach czy zwyczajnie korzystając z front i backendu strony. Co zauważyłem? Zestaw z którego korzystam nie ma już problemów z najnowszą wersją interpretera PHP, a to myślę dobra wiadomość dla każdego, kto ósemkę bardzo chce wdrożyć u siebie, ale jeszcze boi się spróbować.

Jaki mam aktualnie zestaw rozszerzeń na JZS? Jeśli mnie znasz, to wiesz, że narzędzia z których korzystam często się zmieniają z uwagi na nieustające testy jakie przeprowadzam, przede wszystkim po to aby móc dzielić się z Tobą i moimi Kursantami na PoznajWP doświadczeniami. Bez nieustających poszukiwań, nie ma rozwoju 🙂

Aktualnie na pokładzie Jak Zrobić Stronę goszczą niżej wymienieni.

Przetestowane środowisko

Rozszerzenia (wtyczki w kolejności alfabetycznej)

 • Admin 2020 Pro – nie tak dawno pisałem o tym dodatku. Zmienia przede wszystkim wygląd panelu WordPress I dodaje do niego kilka wygodnych gadżetów – lubię od czasu do czasu odmianę 🙂
 • Akismet antyspam – wtyczka która domyślnie jest na liście rozszerzeń zaraz po instalacji WordPressa, a jej zadanie to filtrowanie spamu wysyłanego przez formularze na stronie. U mnie to przede wszystkim komentarze na blogu.
 • Elementor i Elementor PRO – builder, którego pewnie nie muszę specjalnie przedstawiać, ale jeśli go nie znasz koniecznie zapoznaj się z jego możliwościami.
 • Essential Addons for Elementor PRO – rozszerzenie dla Elementora. W sumie to czasem zastanawiam się czy faktycznie jest mi na tej stronie potrzebne 🙂 Wykorzystuję w kilku miejscach widgety tej wtyczki, ale czuję że będzie do odstrzału. Bez względu na moją decyzję, rozszerzenie bardzo dobre.
 • Fathom Analytics – ta wtyczka pozwala mi dostać się do statystyk strony z poziomu panelu WordPressa. Nie korzystam tu z Google Analytics.
 • Fluent SMTP – wysyłka maili z WordPressa (powiadomienia itp…) na protokole SMTP.
 • Kadence Blocks for Gutenberg PRO – coraz częściej wykorzystuję Gutenberga, a bloki od Kadence są po prostu świetne!
 • Kadence Simple Share – to również wtyczka pochodząca od Kadence, za jej pomocą wyświetlane są przyciski udostępniania w mediach społecznościowych, które aktualnie pojawiają się na stronach artykułów bloga JZS. Dość uboga, ale czy potrzebuję czegoś więcej?
 • Loco Translate – jeśli chcę przetłumaczyć jakikolwiek element widoczny na froncie korzystam z tego rozszerzenia. Dla mnie mega wygodne.
 • LoginID DirectWeb – możliwość logowania się do WordPressa z wykorzystaniem danych biometrycznych. Testuję tę nowość tym chętniej, że została właśnie doinwestowania przez Visa na poziomie 6 milionów dolarów, to informacja z ostatniej chwili 🙂
 • Meta Box PRO – wtyczka do tworzenia własnych rodzajów zawartości, własnych pól itp. W połączeniu z dymicznymi tagami Elementora PRO daje fajne możliwości. Na bezie tego dodatku został uruchomiony dział oferty lifetime.
 • NitroPack – wtyczka integrująca stronę z aplikacją NitroPack do optymalizacji i buforowania danych strony. Robi to rewelacyjnie. Koniecznie zapoznaj się z tym narzędziem.
 • Perfmatters – to również wtyczka do optymalizacji. Przy jej pomocy głównie wycinam skrypty i arkusze CSS rozszerzeń z miejsc, gdzie nie są do niczego potrzebne. Dzięki temu kod strony jest lżejszy.
 • Rank Math PRO – optymalizacja SEO. Mam ochotę przepiąć JZS na Squirrly SEO żeby sprawdzić co się stanie, ale do takich zmian wole podchodzić na spokojnie 🙂
 • Redis Object Cache – wtyczka integrująca WordPressa z serwerem Redis, czyli cache obiektowy. Daje odczuwalne wyniki w przypadku większych serwisów, ale przede wszystkim zmniejsza obciążenia serwera baz danych.
 • SearchIQ – wtyczka podmieniająca funkcjonalność domyślnej wyszukiwarki treści na stronie.
 • WPvivid Plugins Pro – wtyczka do tworzenia przyrostowych kopii zapasowych, które wrzucam jako dodatkowe zabezpieczenie strony na OneDrive Microsoftu lub pCloud.

Powyżej zaprezentowana lista to kompletny zestaw wtyczek + motyw jaki aktualnie jest wykorzystywany na tej stronie. O wielu dodatkach pisałem wcześniej, jeśli Cię interesują po prostu kliknij w nazwę, aby przejść do odpowiedniego tekstu na blogu.

Cały ten ekosystem radzi sobie bardzo dobrze i nie odnotowałem problemów z PHP 8, przynajmniej jak do tej pory. Testy jednak już chwilę trwają więc raczej nie sądzę, by coś nagle miało mnie zaskoczyć.

Przetestuj jak w Twoim przypadku zachowa się najnowsza wersja PHP, ale sugeruję zrób to najpierw na klonie swojej strony, bloga lub sklepu, żeby nie przesadzać tak jak ja z eksperymentami na żywym organizmie. Ja robię to jednak świadomie i też zanim rozpocząłem testy produkcyjne sprawdziłem czy nic złego nie dzieje się na klonie strony.

Jak zmienić wersję PHP

To przede wszystkim zależy od Twojego operatora hostingu. Większość pozwala na samodzielną zmianę, ale zdarzają się jeszcze tacy do których musisz napisać i robią to po stronie administracyjnej. To mało wygodne, bo jeśli okaże się, że coś nie działa powrót do poprzedniej wersji może oznaczać czas oczekiwania, a w tym czasie strona leży. W takiej sytuacji testy na klonie są wręcz obowiązkowe 🙂

Na hostingu DiDHost zarówno w przypadku hostingu klasycznego jak również hostingu WordPress w panelu zarządzania usługą widząc informację o wersji PHP kliknij na niej:

Ustawienia PHP w panelu DiDHost

W kolejnym kroku z listy dostępnych wersji PHP wybierz 8.x i zapisz zmiany. To w zasadzie wszystko co jest potrzebne do tego aby błyskawicznie zmienić wersję interpretera.

Wybór wersji PHP 8 z listy dostępnych

Gdyby okazało się, że jednak wykryjesz problemy, to w każdej chwili możesz wrócić do tego miejsca i cofnąć się do wersji 7.4. Wersji 7.3 nie sugeruję używać jeśli nie jest to uzasadnione kompatybilnością wtyczek lub motywu z którego korzystasz. Myśl tak jakby wersji 7.3 nie było, zresztą niebawem jej wsparcie dobiegnie końca.

Bardzo ciekaw jestem czy Twój zestaw dodatków poradzi sobie z nowym środowiskiem PHP. Daj proszę znać w komentarzach lub pisz na naszej społeczności HelloWP. Napisz z jakimi wtyczkami lub motywem masz problem.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.