Wiadomym jest i to już od pewnego czasu, że twórcy WordPressa pracują nad wprowadzeniem pełnej edycji strony w skrócie FSE. Wspominałem o tym przy okazji artykułu na temat Gutenberga 10.0, a dziś pokażę Ci jak możesz przetestować nadchodzącą nowość.

W planach jest udostępnienie tej funkcji jeszcze w tym roku. Żeby jednak ten ambitny plan mógł się ziścić potrzebna jest duża liczba testerów, którzy pomogą wychwycić błędy i podpowiedzą ciekawe rozwiązania.

Jutro, 14 kwietnia, będzie miało miejsce spotkanie małej grypy liderów, które zapoczątkuje proces decyzyjny dotyczący tego czy nowość pojawi się wraz z wersją 5.8 czy raczej w późniejszej odsłonie WordPressa.

Jeśli chcesz przyłączyć się do testów, albo niezobowiązująco przyjrzeć się nowości najprostszym sposobem będzie zainstalowanie specjalnej wtyczki o nazwie Gutenberg Nightly plus jeśli chcesz otrzymywać automatyczne aktualizacje możesz doinstalować GitHub Updater.

Jak przetestować Pełną Edycję Strony w Gutenbergu

Instalujesz WordPressa, instalujesz Gutenberg Nightly plus opcjonalnie GitHub Updater. Jeśli nie wiesz jak zajrzyj tutaj: Jak zainstalować wtyczkę WordPress.

To jednak nie wszystko. Żeby móc uruchomić test, trzeba jeszcze zainstalować specjalną edycję domyślnego motywu WP i dopiero wtedy pojawi się dodatkowa sekcja w menu o nazwie: Site Editor. Motyw nazywa się TT1 Blocks i znajdziesz go w repozytorium WordPress. Zaznaczyłem poniżej na zrzucie ekranu.

Edytor strony w kokpicie WordPress

Gdy klikniesz w link Site Editor załaduje się edytor blokowy Gutenberg, w którym możesz zmieniać nie tylko treść strony, ale także projektować nagłówek i stopkę. Jeśli korzystasz z Gutenberga wiesz, że dziś pozwala on na edycję zawartości stron i wpisów, a jeśli chcesz pobawić się nagłówkiem musisz wykorzystać narzędzia motywu lub Theme Buildera w Elementorze albo innym podobnym Kreatorze WordPress.

Już niedługo może się okazać, że żadne dodatkowe narzędzia do zarządzania nagłówkiem i stopką nie będą Ci potrzebne. Wszystko będzie można ułożyć w Gutenbergu. Przykład pracy z nagłówkiem:

Tak wygląda edycja pełnej strony w Gutenbergu. Edytujemy nagłówek.

Cały ten proces nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Możesz uruchomić sobie taki test lokalnie, żeby z czystej ciekawości sprawdzić w jakim kierunku idzie rozwój Gutenberga. Pamiętaj tylko żeby nie robić tego na stronie produkcyjnej! To wciąż eksperymentalna wersja i dokłądnie tak ja traktuj.

Dokąd zmierza Gutenberg

Nietrudno się domyślić. Idzie w kierunku, który znamy z wielu narzędzi, jak wymieniony Elementor lub Oxygen, DIVI i inne. To możliwość budowy pełnej witryny, a nie tylko ograniczania się do aranżacji układu treści strony czy artykułu na blogu.

Słuszny kierunek, zwłaszcza gdy spojrzymy na to jak dynamicznie rozwijany jest ekosystem Gutenberga. Powstaje coraz więcej wtyczek z blokami, które nierzadko oferują niesamowite możliwości ich dostosowania.

Prędzej czy poźniej Gutenberg stanie się kolejnym, kompletnym kreatorem stron. To nieuniknione. Jak sądzisz czy zagrozi kiedyś innym builderom? Już dziś jest grono osób, które ucieka od Elementora, DIVI… i decyduje się pracować z samym Gutenbergiem. Nie dlatego, że jest wygodniej, bo nie jest, przynajmniej dziś, ale Gutenberg generuje wydajniejsze strony.

Ale wciąż jest jeszcze jedna cecha, której nie posiada Gutenberg, Elementor, DIVI, WPBackery i wielu innych. Nieskrępowany sposób aranżacji. Większość kreatorów oferuje nieco ograniczający model sekcja > kolumna > obiekt, co doprowadza do nadmiernej rozbudowy DOM i gorszych wyników wydajności. Co mam na myśli pisząc o swobodnej aranżacji? Chodzi mi o sposób pracy z obiektami w podobny sposób do tego, co znajdziesz w naszym kreatorze. Uruchom demo kreatora, wybierz dowolny szablon, a potem złap pierwszy lepszy obiekt i zmień jego położenie. Momentalnie zrozumiesz na czym polega różnica 🙂

Wkrótce pokażę Ci kreator dla WordPressa, który ma działać w podobny sposób i sądzę, że w krótkim czasie stanie się hitem, ale jeszcze musimy poczekać. Natomiast niedawno opisywane narzędzie Nicepage potrafi to robić od dłuższego czasu.

Podsumowanie

Gutenberg szaleje. Kolejne jego wersje pojawiają się tak szybko, że nawet sami testerzy mają z tym problem. Gdy znajdują błąd i próbują go zgłosić okazuje się, że został już wyłapany i poprawiony 🙂

Pełna Edycja Strony (Full Site Editing), to kolejny duży krok milowy, który ma szansę sporo zmienić w ekosystemie WP. Jako obserwatorom tych zdarzeń pozostaje nam czekać i obserwować rozwój wypadków oraz tego co wydarzy się w ciągu pierwszego roku od udostępnienia narzędzia.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.