Oxygen to projekt z kilkuletnią historią. Jeśli dobrze pamiętam pierwsza odsłona pojawiła się w 2016 roku. Pomimo wielu zalet nie jest to tak popularne narzędzie jak Elementor, Divi, Beaver Builder czy inne analogiczne dodatki do WordPressa wzbogacające go o funkcjonalność kreatora stron. Dlaczego?

W tym artykule przyjrzymy się temu builderowi i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie w czym może być lepszy od konkurencyjnych narzędzi i czy warto się na niego przesiąść. Te rozważania ostatecznie doprowadzą nas także do odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak niewiele o nim słychać?

Oxygen – wtyczka czy motyw?

Oxygen to wtyczka, której charakterystyczną cechą jest to, że gdy już ją zainstalujesz i aktywujesz wyłączy mechanizmy obsługi motywów. Możesz się zastanawiać jak to możliwe skoro WordPress do działania potrzebuje jednego aktywnego motywu. Otóż w praktyce Oxygen nie potrzebuje motywu, a więc tym samym wszystkie funkcje z tym związane są zbędne. Gdyby zechcieć to uprościć można by napisać, że Oxygen to wtyczka i motyw w jednym. Nie ma znaczenia jaki motyw zainstalujemy i jaki jest aktywny. Nic co z nim związane i tak nie będzie działać.

W konsekwencji WordPress będzie miał nieco mniej pracy do wykonania, a więc powinno się to pozytywnie odbić na wydajności strony. Do wydajności jeszcze dojdziemy.

Oxygen instalacja

Oxygen to wtyczka co oznacza, że instalujesz ją dokładnie w taki sam sposób jak każdą inną (zob. jak zainstalować wtyczkę). Pewną różnicą może być tylko to, że tego kreatora nie zainstalujesz z bezpłatnego repozytorium WordPressa ponieważ wtyczka ma wyłącznie wersję płatną dostępną na stronie twórców.

Zaraz po instalacji i aktywacji wtyczka zapyta czy chcesz zaimportować jakąś przykładową stronę czy może wolisz rozpocząć pracę z czystym zapleczem.

W sytuacji gdy zdecydujesz się na import przykładowej strony, do czego zdecydowanie zachęcam żeby lepiej poznać możliwości i metodologię pracy z narzędziem, do dyspozycji będziesz mieć bibliotekę z kilkunastoma (na tę chwilę) przykładami witryn:

Przykładowe strony w kreatorze Oxygen

Może biblioteka nie jest powalająco duża, ale kilkanaście przykładowych stron startowych to i tak sporo zwłaszcza, że każdą z nich można dowolnie zmodyfikować.

Po uruchomieniu importera możesz przystąpić do edycji zawartości.

Jak wygląda edytor

Edytor pomimo, że w pewnych obszarach może przypominać Elementora jest znacząco od niego różny. Owszem po lewej stronie znajdziemy coś co w Elementorze nazywamy widgetami, ale nie działają one tak jak przyzwyczaił nas do tego Elementor.

Możesz zdziwić się, że łapiąc za dany widżet nie możesz go nigdzie przeciągnąć i upuścić. Po prostu metodologia pracy jest inna i jeśli zdecydujesz się na przesiadkę zapewne będziesz potrzebować kilku dni na oswojenie się z nowym narzędziem. Jeśli nie masz jeszcze przyzwyczajeń z Elementora lub innego buildera z pewnością będzie łatwiej 🙂

Wizualny edytor kreatora

Czym różni się Oxygen od Elementora

Podstawowa różnica między Oxygen a Elementorem polega na tym, że jest to narzędzie bardziej zorientowane na osoby z większym doświadczeniem, agencje czy zaawansowanych użytkowników. Chociaż z Oxygen mogą korzystać także osoby początkujące, to raczej nie jest to główny target tego buildera.

Co sugeruje, że Oxygen jest kierowany do zaawansowanych użytkowników? Na przykład to, że pozwala na implementację kodu PHP bezpośrednio na podstronach. Możesz szybko budować złożone witryny pod warunkiem, że znasz PHP.

Oxygen umożliwia także wprowadzanie złożonych arkuszy CSS. Dzięki tej elastyczności i funkcjonalności możesz tworzyć niesamowite strony internetowe, ale jednocześnie to zadanie może być trudne czy wręcz nieosiągalne, jeśli w ząb nie znasz CSS.

Na polu prostoty i szybkości tworzenia stron bez dotykania kodu, Elementor jest zdecydowanym zwycięzcą, ale jeśli spojrzeć na oba buildery z pozycji osoby znającej HTML, CSS, JS, PHP przynajmniej w podstawowym zakresie, Oxygen może okazać się narzędziem dającym znacznie większą elastyczność.

Z punktu widzenia prędkości i jakości tworzonych stron Oxygen wyraźnie wygrywa. Kod generowany przez tego buildera jest czystszy, mniej rozbudowany, a strony działają zaskakująco szybko.

Gdy testuję projekty które od czasu do czasu zdarza mi się zrobić w oparciu o Oxygen, to po podstawowych zabiegach optymalizacyjnych, ale bez specjalnego wysiłku osiągane są tego typu wyniki:

Wynik jakości w GTMetrix
Wynik jakości w Google Page Speed Insights

Jeśli na pewnym etapie rozwoju zdecydujesz się przesiąść z Elementora na Oxygen jestem pewien, że poczujesz wzrost wydajności swojej strony. Niestety zdarza się, że niektóre wtyczki nie współpracują z Oxygen choć te kluczowe, z których zazwyczaj korzystam nie mają z nim problemów. Co więcej nawet jetEngine nastawiony przecież na Elementora i Gutenberga działa całkiem nieźle z Oxygen łącznie z dynamiczną zawartością, a w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się jeszcze lepszej kompatybilności produktów Crocoblock z Oxygen, co cieszy 🙂

Dwie ważne integracje

Oxygen ma dwie bazowe integracje, pod warunkiem, że wykupisz pakiet agencyjny tego dodatku. Jedna z nich umożliwia dostęp do unikalnych komponentów WooCommerce, co pozwala budować sklep od podstaw. Tu znowu nawiążę do Elementora ale tym razem do jego widgetów sklepu w wersji PRO. Komponenty Oxygen pozwalają całkowicie stylizować platformę E-commerce tak jak chcesz, czego Elementor w takim stopniu nie potrafi zrobić. Druga integracja to świetna współpraca z edytorem Gutenberg.

Ile kosztuje kreator Oxygen

Dochodzimy do kolejnej zalety tego narzędzia. Wspomniałem na wstępie, że nie uświadczysz tego dodatku w wersji darmowej. Owszem, tu nic się nie zmieniło i żeby korzystać z kreatora Oxygen musisz wykupić licencję, ale kluczowe są jej warunki.

Licencja na ten builder to opłata jednorazowa! Raz inwestujesz i korzystasz tak długo jak chcesz… to jednak nie wszystko. Korzystasz tak długo jak chcesz na dowolnej ilości stron! Takie warunki kuszą zwłaszcza agencje i freelancerów, bo inwestując w narzędzie raz mogą wykorzystać je na swoich stronach i stronach Klientów bez żadnych limitów.

Podstawowa licencja to koszt 129 dolarów, a wersja najdroższa z dodatkowymi integracjami to koszt 229 dolarów. Jak na płatność jednorazową za takie narzędzie cena jest naprawdę świetna, ale zmienia się. Niedawno wersja Agency kosztowała 169 dolarów, a wersja Basic 99 dolarów. Ceny rosną wraz z rozwojem buildera. Nie wykluczone, że w pewnym momencie oferta LTD zostanie zastąpiona standardowymi abonamentami rocznymi. Ten kto zdąży przed taką zmianą sporo zyska.

Dlaczego stosunkowo niewiele się o nim pisze?

Uproszczę odpowiedź na to pytanie do maximum. Dwa podstawowe czynniki, które mają na to wpływ, to przede wszystkim wyraźnie trudniejsza krzywa uczenia się w porównaniu do Elementora czy innych builderów. Oxygen pomimo, że każdy jest w stanie coś w nim stworzyć, to w praktyce dla każdego nie jest. Potrzeba znacznie więcej czasu na jego opanowanie i czasu na zaznajomienie się chociaż z podstawami CSS, co jest niezwykle przydatne podczas pracy z Oxygen. Dość stroma krzywa uczenia się eliminuje ogromną część użytkowników, którzy szukają prostszych narzędzi. Mniej użytkowników = mniej szumu.

Drugi powód, to brak programu partnerskiego. Jeśli pojawią się dwa elementy obok siebie czyli wysoka jakość produktu i program partnerski można spodziewać się zalewu sieci artykułami na temat takiego narzędzia. Twórcy Oxygen wycofali swój program partnerski, a więc automatycznie o produkcie pojawia się dziś znacznie mniej artykułów.

Czy warto?

Jeśli czujesz się na siłach żeby podjąć nieco większe wyzwanie i spędzać przy stronie sporo czasu, wówczas korzyści takiej decyzji będą widoczne. Pamiętaj jednak, że stronie trzeba będzie poświęcić wielokrotnie więcej uwagi niż w przypadku gdy budujesz ją w oparciu o Elementora. To główny powód dla którego większość moich projektów wykorzystuje Elementora.

Weźmy dla przykładu Jak zrobić Stronę. Choć JZS to prosta witryna i wykorzystanie Oxygen nie byłoby specjalnie czasochłonne, tu również pracuję z klasycznym motywem wspieranym Elementorem. Być może kiedyś to się zmieni, ale póki co analizując i ważąc korzyści pozostaję przy tradycyjnym układzie.

Warto też mieć świadomość tego, że pracując na Oxygen nie będzie takiej ilości rozszerzeń i integracji jakimi może pochwalić się Elementor, za to strona będzie lżejsza i szybsza w działaniu, co może mieć pozytywny wpływ na jej rankingi. Elementor co prawda próbuje w kolejnych swoich wersjach optymalizować generowany kod, ale wciąż sporo na tym polu brakuje mu w porównaniu do Oxygen.

Jak przekonać się czy ten builder jest dla mnie? Zainwestuj w Oxygen i sprawdź co może Ci zaoferować. Masz aż 60 dni na zastanowienie się i podjęcie decyzji. W tym czasie jeśli uznasz, że kreator jest zbyt trudny do opanowania możesz wystąpić o zwrot pieniędzy. To najlepszy sposób na to żeby przekonać się czy ten dodatek jest dla Ciebie czy lepiej pozostać z dobrym, łatwym i przyjaznym Elementorem 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *