Śledzę zmiany jakie zachodzą w jednym z najciekawszych builderów dla WordPressa, choć nie specjalnie popularnym wśród początkujących użytkowników i coraz częściej chodzi mi po głowie kurs na jego temat.
Ogromną przewagę jaką ma Oxygen w porównaniu do Elementora, Beaver Buildera i innych podobnych, to świetna optymalizacja kodu i praktycznie pełna kontrola nad wyglądem i funkcjonalnością – o ile znasz przynajmniej podstawy CSS/JavaScript. Na koniec jeszcze do tego wątku powrócę, a tymczasem kilka słów na temat wydanej kilka dni temu wersji 3.8.
Co nowego w Oxygen 3.8
Nowości jest kilka, ale w znaczącej mierze dotyczą one ulepszeń i usprawnień. Nie znajdziesz niczego wzbudzającego zachwyt, ale przecież nie każde wydanie powinno nieść ze sobą kolejne rewelacje. Dotyczy to nie tylko Oxygen, ale każdego oprogramowania, każdej wtyczki, każdego motywu z jakim pracujesz. Ulepszenia w nowym wydaniu Oxygen są jednak interesujące.
Kreator zapytań WP Query
Przede wszystkim na jedną nowość chcę zwrócić uwagę. Jest nią kreator zaawansowanych zapytań dla dwóch obiektów Easy Posts i Repeater-ów. Ten kreator pojawił się o ile dobrze pamiętam w wersji 3.7, ale nie można go było wykorzystać dla wspomnianych obiektów, które są często wykorzystywane np. do wygenerowania listy artykułów bloga czy listy innych treści, także tych stworzonych w ramach własnych rodzajów zawartości.
W standardowych sytuacjach zazwyczaj wystarcza użyć podstawowych filtrów, które wyświetlą treści z dowolnego rodzaju zawartości, z wybranej kategorii itp:

Jak widzisz na powyższym zrzucie ostatnim elementem zapytań WP Query jest opcja “advanced”, której w poprzednich wersjach Oxygen nie było. Jeśli trafi Ci się sytuacja w której będziesz potrzebował utworzyć złożone zapytanie do swojego WordPressa, to przy pomocy tego kreatora możesz je wyklikać. Zero kodowania 🙂

Klikając w pod zakładkę advanced od razu do dyspozycji masz kilka presetów (predefiniowanych zapytań), np: wyświetl wszystkie wpisy za wyjątkiem tego który właśnie przeglądasz. Zazwyczaj jest to wykorzystywane w sytuacji gdy tworzysz listę powiązanych artykułów, które mają się pojawiać pod wpisem. Coś takiego widzisz też na tej stronie pod artykułem. Nie ma sensu w takim miejscu wyświetlać informacji o wpisie, który właśnie czytasz, prawda? Trzeba go odfiltrować.
Jeśli przejdziesz do edycji w kreatorze zapytań, nie będzie tu nic specjalnie skomplikowanego. Zastosowany jest jeden prosty filtr eliminujący wpis, którego stronę właśnie przeglądasz.

To podstawowe zapytanie, które zrobi dokładnie to o czym napisałem powyżej z tym drobnym wyjątkiem, że zostaną tu wyświetlone wszystkie treści (np. z bloga), a nie tylko te które pochodzą z tej samej kategorii, mają taki sam tag lub w inny sposób są ze sobą powiązane. To zapytanie można więc rozbudować dodając samodzielnie kolejne warunki lub wykorzystać inny preset.

Tak możesz zapytania rozbudowywać na wiele sposobów, po to aby w danym miejscu na stronie wyciągnąć treści dokładnie takie na jakich Ci zależy. To potężne narzędzie dające Ci ogromne możliwości zwłaszcza, że można tu wykorzystywać także dane dynamiczne.
Kompatybilność z Rank Math
Cieszę się, że w końcu pojawiła się natywna integracja Oxygen z Rank Math. Nie trzeba już kombinować, wystarczy zainstalować Rank Math i korzystać z jego narzędzi do optymalizacji treści.
Inne usprawnienia dotyczą np. edytora kodu, czy edycji treści w bloku tekstowym. Nie ma tu więc żadnych fajerwerków, ale Oxygen konsekwentnie się rozwija i staje się z wydania na wydanie coraz lepszy.
Przy okazji… na co wcześniej nie zwróciłem uwagi, pojawiły się nowe plany.

Jeszcze nie tak dawno najwyższym planem był pakiet Agency. Teraz widzę, że pojawił się jeszcze jeden plan Ultimate za 229 dolarów i zawiera nowe rozszerzenie o nazwie Composite Elements.
To co kluczowe, to fakt że to co widać powyżej to oferta LifeTime dla nieograniczonej ilości stron. Ta oferta jednak ewoluuje! Plan Agency, który kosztował wcześniej 169 dolarów podrożał do 199 dolarów, a docelowo jego koszt wyniesie 279 dolarów lub więcej i wcale nie jest powiedziane, że będzie to oferta LifeTime.
Jeśli więc uznasz, że ten kreator stron WordPress będzie dla Twoich projektów dobrym wyborem nie zwlekaj zbytnio z decyzją.
Composite Elements
To rozszerzenie dodaje do Oxygen Buildera dodatkowe obiekty czy widgety gdybyśmy chcieli użyć nomenklatury z Elementora. Jest ich na obecną chwilę 19 i zapewne ta liczba będzie rosła. To kolejny ukłon w stronę szybkości projektowania z czego słynął inne buildery.

Jakie widgety znajdziesz w tym rozszerzeniu:
- Accordion
- Back To Top
- Dashboard Tabs
- Dynamic Slider
- Flip Box
- Horizontal Divider
- Icon Button
- Icon List
- Image Comparison
- Mega Menu
- Number Counter
- Circular Counter
- Review Box
- Hover Scroll Image
- Section Indicator
- Switcher
- Table of Contents
- Focus Section
- Floating Icon Menu
Demo poszczególnych widgetów znajdziesz pod adresem: https://elijahmills.com/composite-elements-demo/
Mając je do dyspozycji będzie Ci o wiele łatwiej opracować atrakcyjną stronę na Oxygen nawet jeśli z kodowaniem nie miałeś do tej pory żadnej styczności.
Coraz więcej jest także rozszerzeń tworzonych przez zewnętrznych developerów, np. Oxyninja to dwa produkty również w ofertach lifetime.
- Gotowe bloki i aranżacje, to pierwszy produkt. Gdzie można obejrzeć przykłady templatek? Zobacz demo.
- Drugi produkt, to widgety dla sklepów WooCommerce. Przykładowy sklep wykorzystujący wyłącznie bloki tego rozszerzenia znajdziesz tutaj.
Podsumowanie
Tyle na dziś w temacie Oxygen i najnowszej wersji 3.8. Tym razem nie ma ekscytujących nowości, ale są kolejne usprawnienia czyniące tego kreatora stron WordPress jeszcze bardziej atrakcyjnym. Zaawansowany kreator zapytań WP Query dla list wpisów, to chyba najważniejsza zmiana i bardzo pożądana.
Oxygen to jednak wciąż kreator nie dla każdego. Większość osób stawiających pierwsze kroki nie radzi sobie z nim i wraca do prostszych kreatorów takich jak Elementor. Jeśli jednak uprzesz się, żeby opanować Oxygen podejrzewam, że nie będziesz żałować swojej decyzji 🙂 Krywa uczenia się jest cięższa, ale czego nie robi się dla późniejszej swobody w projektowaniu połączonej z wysokiej jakości kodem generowanym przez WordPressa. Web Vitals lada moment zacznie działać!