Nie tak dawno wydana została wersja Oxygen 3.7, a już można testować wstępną wersję Oxygen 3.8. Dla osób, które po raz pierwszy słyszą o narzędziu, napiszę krótko: Oxygen Builder 3.8, to kreator stron dla WordPressa, który działa na podobnej zasadzie jak konkurencyjne rozwiązania np. Elementor, Beaver Builder, DIVI i inne, ale głównym targetem są odbiorcy z nieco większym doświadczeniem. Więcej przeczytasz w artykule: Oxygen Builder.

Przyjrzymy się nowościom, które zawitają w nadchodzącej wersji Oxygen 3.8. Są nimi:

  • Integracja z Rank Math – Super!
  • Podrasowany edytor kodu – Większy komfort dla programistów
  • Kreator złożonych zapytań – Wyciągamy co chcemy z bazy WP.

Integracja Oxygen z Rank Math

Świetna wiadomość dla tych z Was, którzy myślą o Oxygen, ale jednocześnie zależy Wam na sensownej integracji z wtyczką do optymalizacji SEO taką jak Rank Math. Sam rzadko stosuję Oxygen z uwagi na brak tej integracji, ale to się zmienia 🙂

Twórcy Rank Math wyłapują dobre buildery i dostarczają ich twórcom kod umożliwiający natywną integrację z edytorem. Dokładnie tak stało się w tym przypadku i od wersji Oxygen 3.8 RankMath będzie bez problemu analizował treści tworzone w kreatorze. Cześć z Was zna podobną integrację z Elementora.

Podrasowany edytor kodu

Oxygen to z jednej strony builder przy pomocy którego, bez kodowania, można uruchomić witrynę, bloga czy sklep, ale z drugiej jest to narzędzie, które pozwala pracować z własnym kodem JavaScript, PHP czy z arkuszami styli CSS. Wszystko po to, aby twórca mógł dostosować każdy najdrobniejszy element projektu do specyficznych potrzeb swoich lub Klienta. Osoby znające wymienione języki, szukające narzędzia do szybkiego budowania stron zazwyczaj zakochują się w Oxygen od pierwszego wejrzenia. Wielu twórców stron przesiada się z Elementora, DIVI i innych na Oxygen także z tego względu na to, że generuje lepiej zoptymalizowany kod.

Wracając do edytora kodu Oxygen, to został on ulepszony o opcje takie jak: selektor motywów, opcję zawijania linii, podświetlenie nawiasów, znaczników i wcięcia oparte na tabulatorach. Dzięki temu praca z kodem będzie znacznie wygodniejsza i efektywniejsza.

Tak prezentuje się nowy edytor kodu w Oxygen 3.8

Kreator zapytań

Oxygen od dawna pomaga budować zapytania, na podstawie których można wyświetlić w danym miejscu określone wyniki, np. wpisy z kategorii X. Jednak oprócz tych zapytań można będzie teraz użyć zaawansowanej opcji konstruowania zapytań dla Repeaterów i Easy Posts. Zaawansowany konstruktor umożliwia tworzenie zapytań przy użyciu parametrów wp_query i danych dynamicznych. Praktyczne zastosowanie tej nowej funkcji jest ogromne, przykłady:

  • Wyciągnięcie powiązanych wpisów według taksonomii
  • Zapytania oparte na niestandardowych wartościach pól
  • Zapytania dotyczące archiwów
  • Zapytania podrzędne

W przypadku podstawowych zapytań mamy gotowce, które wystarczy skonfigurować pod kątem własnych potrzeb bez konieczności głębokiej analizy zapytań.

Konstruktor złożonych zapytań w Oxygen 3.8

To nie ma związku z nachodzącą wersją, ale…

jest sygnałem, że twórcom zależy na tym, aby ostatecznie stworzyć builder z którego chętnie będą korzystać profesjonaliści jak i użytkownicy początkujący. Pisząc o tym mam na myśli dodatek do Oxygen z kolejnymi widgetami używając nomenklatury Elementora.

Sam Oxygen dostępny jest w każdym planie w ofercie lifetime dla dowolnej ilości stron, ale dodatek o którym czytasz jest dostępny w rocznym abonamencie za 29 dolarów. Drogo? Skąd! 🙂

Jakie dodatkowe widgety poza standardowymi dostajesz dokupując to rozszerzenie? Oto one:

  1. Acordion
  2. Back to Top
  3. Zakładki
  4. Slider
  5. Flip Box
  6. Divider
  7. Przyciski z ikonami
  8. Lista ikon
  9. Porównanie obrazków
  10. Mega Menu
  11. Liczniki
  12. Opinie
  13. Hover Scrool dla obrazów
  14. Switcher
  15. Spis treści

Kolejne widgety będą pojawiały się sukcesywnie z biegiem czasu, ale lista już jest sympatyczna.

Patrząc na obecne możliwości Oxygen zaczynam poważnie zastanawiać się nad opracowaniem kursu dla zainteresowanych tym kreatorem. Jeśli twórcy konsekwentnie będą spoglądali w kierunku osób nietechnicznych jest duża szansa, że popularność Oxygen nabierze rozpędu. Gdyby się zdarzyło, że Elementor ostatecznie nie będzie w stanie zapewnić dobrej optymalizacji kodu co Oxygen już nam oferuje, jestem pewien że wielu freelancerów przeskoczy na Oxygen chociażby ze względu na koszty. Jak wiemy Elementor dla 1000 stron, to teraz prawie 1000 USD rocznie, a Oxygen to opłata jednorazowa na poziomie od 99 do 169 USD i można go użyć na dowolnej ilości stron zarówno swoich jak i Klientów.

Obserwuję kolejne odsłony Oxygen i jak zawsze będę się z Wami nimi dzielił. Osoby korzystające z Hostingu WordPress mogą się tym builderem pobawić. Polecam przetestować 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *