Ekologia zaczyna przenikać do rozmaitych gałęzi gospodarki. Szuka się więc alternatywnych rozwiązań, by rozmaite procesy były bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Również w sklepach internetowych można działać ekologiczniej. Jak? Choćby poprzez zmianę opakowań na produkty w pełni przyjazne naturze.

Co warto wiedzieć o opakowaniach ekologicznych? Jakie najlepiej stosować do pakowania towarów zamówionych w sklepach internetowych? O tym opowiemy poniżej.

Opakowania bezpieczne i ekologiczne – to możliwe

Trudno prowadzić sklep internetowy bez używania na co dzień opakowań. W końcu każdy produkt wysyłany do klienta trzeba odpowiednio zabezpieczyć, by dotarł do niego w optymalnej kondycji. Materiały pakowe chronią przed zabrudzeniem lub innymi uszkodzeniami mechanicznymi, w tym zarysowaniem, zgnieceniem albo całkowitym zniszczeniem. Dodatkowo opakowania spełniają istotną rolę informacyjną i marketingową. Czy zatem wszystkie wymienione względy praktyczne mogą iść w parze z ekologią?

Oczywiście tak. Trzeba jednak stosować odpowiednie materiały pakowe, które nie wpływają negatywnie na kondycję środowiska, na przykład poprzez zwiększanie ilości odpadów opakowaniowych zalegających na wysypiskach śmieci.

Choć wciąż wiele firm wykorzystuje w głównej mierze tworzywa sztuczne (rozmaite typy folii), to jednak świadomość społeczna wzrasta z miesiąca na miesiąc. Coraz szersze grono przedsiębiorców zaczyna troszczyć się o to, w co są zapakowane ich produkty. Zmienia to również oblicze sklepów internetowych oraz każdej wysyłanej do klienta paczki.

Opakowanie ekologiczne

Rodzaje opakowań ekologicznych

Jeśli szuka się materiałów pakowych przyjaznych naturze, należy wybierać produkty biodegradowalne lub takie, które da się poddać recyklingowi.

Coraz częściej można spotkać bio torebki i wypełniacze, łatwo ulegające rozkładowi w środowisku, bez negatywnego wpływu na kondycję naszej planety. Najbardziej znanym produktem tego typu jest skropak, dostępny między innymi na stronie: https://e-hurtownia-opakowan.pl. Wytwarza się go wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego. Przyjmuje formę niewielkich granulek, które wsypuje się do opakowania. Szczelnie wypełniają pudełko i chronią nawet bardzo delikatne przedmioty podczas transportu.

Oprócz takich materiałów warto wybierać surowce łatwe do ponownego wykorzystania. W ostatnim czasie obserwuje się powrót do opakowań z papieru i tektury, najczęściej w wersji niebarwionej. Używa się ich nawet do zabezpieczania towarów klasy premium. Papier i tektura poddają się w pełni recyklingowi. Dzięki temu bez trudu można odzyskać znaczącą ilość odpadów opakowaniowych, by przetworzyć je w nowe pudełka lub arkusze tektury.

Myślenie kompleksowe o pakowaniu – dodatkowe akcesoria pakowe

Gdy pakuje się paczki dla klientów e-commerce, warto zadbać o wszystkie detale. Ekologiczne powinny być nie tylko same materiały. Warto również dopasować liczbę warstw opakowania oraz zabezpieczać paczki odpowiednimi klejami lub taśmami. Najlepiej sięgać po naturalne produkty, jak taśmy pakowe typu solvent. Powinno się też ograniczać barwne nadruki oraz stosowanie materiałów mocno przetworzonych. Tak minimalizuje się negatywny wpływ materiałów pakowych na przyrodę.

Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim oczywiście dbamy o dobro natury – zmniejszamy ilość odpadów i zanieczyszczeń, trafiających do środowiska. Równocześnie lepiej gospodarujemy dostępnymi surowcami, co przekłada się na korzyści ekonomiczne i ekonomiczne dla każdego biznesu, nawet tego prowadzonego w świecie wirtualnym.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *