Niezależnie od tego, czy chcesz zostać backend, czy frontend developerem, pierwsze kroki nauki programowania są do siebie podobne. Należy opanować podstawy, wiedzieć, gdzie ich szukać, a także, jak zdobyć niezbędne w zawodowej pracy doświadczenie.

Od czego zacząć naukę programowania, by nie stracić motywacji i ciągle podnosić swoje umiejętności? Istnieje kilka zasad i miejsc, które każdy początkujący koder powinien znać.

Od czego zacząć?

Programowanie to szeroko pojęta dziedzina, w której możesz działać na wielu frontach: od tworzenia stron internetowych, przez aplikacje mobilne, po definiowanie zachowania autonomicznego robota sprzątającego. Na sam początek jednak warto poznać podstawy, które od razu pokażą ci efekty twojej pracy. Wielu doświadczonych developerów swoje pierwsze kroki stawiało, pisząc w Pythonie. To prosty język, którego składnia w dużej mierze przypomina język angielski i już jedna linijka wystarczy do prawidłowego napisania funkcji. Python jest też jednym z najszybciej zdobywających popularność języków w zakresie Big Data i Machine Learningu. Opanowanie go szybko pozwoli ci zdobyć zatrudnienie w firmach opracowujących zadania sztucznej inteligencji.

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z pisaniem kodu, możesz także zacząć z JavaScript. To drugi najprostszy język, który wykorzystywany jest przy tworzeniu aplikacji webowych. Spotykasz się z nim codziennie w przeglądarce internetowej, a aby móc go podejrzeć, wystarczy, że na klawiaturze komputera wciśniesz przycisk F12. Na rynku pracy nie brakuje zainteresowania programistami JavaScript. Jeśli zależy ci, by pasję przekuć w zarobek, to zgłębianie tajemnic JavaScript, ale też Node.js jest dobrym wyborem.

Przystępne materiały na początek

Skąd zdobyć materiały na początek? Jednym z najlepszych miejsc jest kurs programowania. Niektóre szkoły, takie jak na przykład Codecool, oferują swoim studentom możliwość uczenia się stacjonarnie lub zdalnie. Oprócz wsparcia mentorów otrzymujesz dostęp do platformy e-learningowej i komunikacyjnej, z której możesz korzystać z każdego miejsca na świecie przez całą dobę. Profesjonalnie realizowany kurs programowania wiedzę teoretyczną łączy z praktyką. Na stronie https://codecool.com/pl/ dowiesz się, jakie materiały na ciebie czekają, zapoznasz się z innowacyjną metodą nauczania, jaką jest mastery based learning oraz zdobędziesz informacje niezbędne do uzyskania dofinansowania.

Szkołę programowania warto rozważyć także pod kątem zdobywania umiejętności miękkich. Branżowy język angielski, technika tworzenia oprogramowania SCRUM, a także zdolność do prowadzenia projektów międzynarodowych w rozproszonych zespołach są cenne na rynku pracy i dodatkowo punktowane wśród pracodawców. Codecool, dzięki współpracy z firmami partnerskimi, zapewnia zatrudnienie każdemu absolwentowi po pozytywnym ukończeniu kursu programowania i otwiera bramy kariery w takich firmach jak IBM czy Motorola.

Warto również śledzić kanały na YouTube, gdzie doświadczeni developerzy dzielą się swoimi poradami i prezentują krok po kroku tworzenie prostych aplikacji, które uczą środowiska językowego. Dobrze też codziennie poszukiwać inspiracji na GitHub i korzystać z grup dyskusyjnych pomagającym młodym developerom zaistnieć na rynku.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *