Elementor udostępnił kilka dni temu wersję beta zbliżającego się wydania Elementora PRO 3.3. Znajdziesz tu jak zawsze sporo poprawek, ale także nowości. Nowościami są dwa zupełnie nowe widgety, na których w tym artykule się skoncentruję.
Playlista Wideo
Pierwszy z nowych widgetów pozwala na utworzenie własnej playlisty filmów wideo. Myślę, że ucieszy on wszystkich tych, którzy musieli się do tej pory posiłkować dodatkowymi wtyczkami, aby podobny cel osiągnąć.
Widget ma ciekawe możliwości i choć trochę brakuje mi w nim dynamicznego budowania elementów playlisty (można ewentualnie dynamicznie zmieniać adresy do filmów), to cała reszta w mojej ocenie jest udanym początkiem.
Rzućmy okiem na podstawową konfigurację widgetu:
Nazwa listy i jej składowe czyli filmy. Każdy film dodajesz analogicznie jak elementy widgetu listy, co nie powinno Ci sprawić żadnych trudności 🙂
Jak widzisz powyżej w każdym z obiektów masz do wyboru jego typ. Na razie możesz wstawić film z YouTube i ewentualnie hostowany przez siebie w ramach strony. Szkoda, że nie ma Vimeo, ale liczę że się pojawi.
Jest jeszcze trzeci typ, który zmienia obiekt w sekcję, coś w rodzaju nagłówka, którym czytelniej możesz pogrupować filmy:
Wstawiasz link do filmu i w przypadku YouTube możesz także automatycznie pobrać jego podstawowe dane, takie jak tytuł i czas filmu lub wprowadzić je ręcznie.
Jeśli chcesz możesz zmienić miniaturę filmu, a tuż pod nią znajduje się bardzo ciekawa funkcja pozwalająca na dodanie zakładek z treścią, które pojawią się pod filmem!
Świetna sprawa, bo możesz dodać nie tylko dodatkowy opis np. z linkami do materiałów omawianych na filmie, ale także wezwania do działania. Każdy film może mieć swoje własne treści w wielu zakładkach. Decydujesz, który z filmów playlisty ma je mieć, a który nie. Bardzo podoba mi się ten pomysł.
W ustawieniach dodatkowych widgetu jest jeszcze jedna sympatyczna funkcja. Możesz automatycznie oznaczać ikonką filmy jakie zostały obejrzane przez odwiedzającego. Ikonka pojawi się na miniaturce filmów playlisty przy każdym wideo, które oglądający ma już za sobą. Wygodne, prawda?
Oczywiście jak z pewnością się domyślasz w zakładce Styl możesz dostosować wizualnie swoją playlistę.
Widget Hotspot
Drugim nowym widgetami jest Hotspot, który zapewne ucieszy w dużej mierze właścicieli sklepów, bo dzięki niemu będą mogli lepiej zaprezentować swoje produkty.
Hotspoty, to możliwość naniesienia na dowolny obraz dodatkowych punktów, które wzbogacają zdjęcie o element interaktywny polegający na tym, że po kliknięciu w dany punkt może pojawić się jego szerszy opis.
Jak widzisz powyżej na zdjęcie naniosłem trzy punkty, nazywając je kolejno od góry: okulary, spodnie, buty. Na obrazku statycznym tego nie widać, ale jeśli użyjesz widgetu, punkty mogą się animować np. delikatnie pulsując, co dodatkowo przyciąga uwagę i zachęca do kliknięcia.
Po kliknięciu na wybranym punkcie możesz zaprezentować w zasadzie dowolnie sformatowaną treść, możesz nawet umieścić w niej kolejne fotki:
Hotspotów możesz tworzyć dowolną ilość choć zachęcam do umiaru 🙂
Konfiguracja całości jest niezwykle prosta. Wystarczy dodać zdjęcie, potem punkty, a suwakami określić ich pozycję na obrazie.
W zakładce Styl możesz zdecydować o kolorystyce zarówno samych punktów jak również tooltipów (okienek pojawiających się po kliknięciu).
Widget pomimo, że to wciąż jeszcze beta, działa bardzo dobrze. Jeśli już używasz hotspotów, a na pokładzie WordPressa masz także Elementora PRO, rozważ usunięcie wtyczek, które w tym celu instalowałeś. Mniejsza ilość dodatków oznacza lepszą kondycję Twojej strony, bloga lub Twojego sklepu internetowego.
Podsumowanie
Wkrótce wszyscy będziemy mogli zaktualizować Elementora PRO do wersji 3.3 i korzystać z wymienionych wyżej widgetów. Twórcy nie odpoczywają, intensywnie pracując nad kolejnymi nowymi możliwościami buildera. Jeśli tak dalej pójdzie, to mogą w pewnym momencie podciąć skrzydła nie jednemu developerowi, który koncentruje się na wtyczkach wbogacających Elementora o kolejne widgety. Szczerze mówiąc mogłoby to nawet wyjść na dobre każdej stronie 🙂
Widget playlisty wideo w moim przypadku jest bardzo pożądanym elementem strony. Na 100% wykorzystam go na Jak Zrobić Stronę, gdy tylko zostanie wydana wersja produkcyjna. Hotspoty nie są w kręgu moich zainteresowań, ale gdybym miał sklep internetowy z fizycznymi produktami bez wątpienia chętnie korzystałbym z nowych możliwości żeby uatrakcyjnić przekaz.