Podczas gdy większość dobrych hostów może zagwarantować 99,99% czasu działania witryny, nieoczekiwane problemy ze sprzętem, operatorami, a także własne działania związane np. z automatyczną z aktualizacją oprogramowania, mogą spowodować wyłączenie witryny.
W przypadku prywatnych witryn internetowych problemy z czasowym dostępem do strony lub jej działaniem może być jeszcze do przełknięcia, ale w przypadku witryny biznesowej może prowadzić do utraty sprzedaży, spadku zaufania do marki czy pogorszenia pozycji w wynikach wyszukiwania.
Można jednak takim sytuacjom przeciwdziałać redukując ich niepożądane skutki do minimum. Jeśli Twoja witryna z jakiegoś powodu przestanie działać, możesz zostać o tym błyskawicznie poinformowany, co pozwoli Ci podjąć natychmiastowe kroki w celu rozwiązania problemu – a także poinformować swoich klientów np. za pośrednictwem mediów społecznościowych, że podjąłeś działania, aby to naprawić.
W jaki sposób zostać powiadomionym o problemie na stronie?
Wykorzystaj jedną z usług monitorowania witryny, która będzie regularnie testować stronę pod kątem problemów z dostępnością i powiadamiać Cię za każdym razem gdy zostaną wychwycone. Drobne problemy, takie jak zepsuta wtyczka, mogą zatrzymać działanie witryny, nawet jeśli technicznie nadal jest ona online, co zauważy każdy dobry serwis monitorujący.
Bezpłatne narzędzia do monitorowania dostępności strony
Nie musisz od razu inwestować w tego typu monitoring. W wielu sytuacjach bezpłatne narzędzia są w zupełności wystarczające nawet jeśli chcesz monitorować więcej niż tylko jedną swoją stronę. Większość z nich w wersjach bezpłatnych powiadomi Cię o incydencie za pośrednictwem wiadomości email lub powiadomień push na urządzeniach mobilnych. Oto 3 moim zdaniem najlepsze bezpłatne narzędzia do monitorowania dostępności Twojej strony:
StatusCake
StatusCake istnieje od 2012 roku i jest fantastyczną aplikacją do monitorowania nie tylko dostępności Twojej witryny, ale także jej wydajności. Rozbudowana sieć oferuje około 50 lokalizacji testujących ulokowanych w około 30 krajach.
Wśród jego użytkowników są zarówno małe firmy, które korzystają z bogatego w funkcje bezpłatnego planu, jak i duże firmy, które potrzebują nieco bardziej zaawansowanych funkcji monitoringu.
Oto niektóre z jego funkcji jakie oferuje StatusCake. Nie wszystkie dostępne są w planie bezpłatnym.
- Monitorowanie czasu dostępności – HTTP, TCP, SSH, DNS, SMTP, PING & PUSH
- Natychmiastowe i niezawodne alerty – aplikacje e-mail, SMS-y i aplikacje innych firm, takie jak Slack, Telegram.
- Analiza przyczyn
- Monitorowanie szybkości strony
- Monitorowanie SSL
- Monitorowanie domeny
Bezpłatny plan pozwala monitorować dostępność strony w interwale 5 minut.
Uptime Robot
Działający na Malcie UptimeRobot istnieje od 2010 roku i stał się bardzo popularnym i szanowanym dostawcą usług monitorowania witryn internetowych. Twoje strony będą testowane z ponad 20 lokalizacji na całym świecie.
Uptime Robot umożliwia bezpłatne monitorowanie nawet 50 witryn w odstępie 5 minut. Możesz również przeprowadzić podstawowy poziom monitorowania uszkodzeń sprawdzając czy takie lub inne słowo/fraza jest widoczna na stronie. To prosty sposób monitorowania tego czy strona wyświetla się poprawnie. Jeśli dane słowo/fraza nie zostanie znaleziona otrzymasz alert o problemie.
Better Uptime
Better Uptime jest stosunkowo młodym projektem, ale ma ambicje stać się czołowym graczem w swojej branży. Czy im się to uda, czas pokaże, ale póki co możesz wykorzystać ich bezpłatny plan do monitorowania swojej strony, który pozwala śledzić do 10 stron w interwale 3 minut.
Monitoring naszej strony prowadzony jest z czterech lokalizacji umiejscowionych w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii. Może się wydawać, że to mało w porównaniu do wyżej wymienionych, ale w praktyce jest całkowicie wystarczające. Jeśli strona staje się niedostępna dla jednej lokalizacji wykonywany jest test z kolejnej aby potwierdzić czy faktycznie tak jest, a potem z trzeciej. Jeśli z trzech miejsc test wykaże niedostępność strony otrzymujesz powiadomienie email.
Dla bardziej wymagających
W sytuacji gdy prowadzisz niewielką stronę firmową, niewielki sklep, to podstawowy monitoring dostępny w planach bezpłatnych powinien być wystarczający. Jeśli jednak prowadzisz większy projekt, to być może będziesz oczekiwał od systemu monitoringu i powiadomień nieco więcej. W takiej sytuacji przeanalizuj możliwości jakie w płatnych planach zapewniają wymienione narzędzia. Lub od razu skieruj swój wzrok w kierunku rozwiązań takich jak Pingdom, Uptrends, Uptime360 i im podobnych.
Dla przykładu jeśli w firmie masz osobę lub zespół osób odpowiedzialnych za techniczne aspekty Twojej strony może zainteresować Cię system zarządzania incydentami w narzędziu Better Uptime. Problem wykryty może zostać zgłoszony automatycznie do odpowiedniej komórki osób zajmujących się Twoją stroną. Zostanie wysłany nie tylko alert, ale także zrzut ekranu strony żeby pomóc w szybszej identyfikacji problemu. Co więcej w ramach incydentu może toczyć się komunikacja wewnątrz zespołu opiekującego się witryną. To dość innowacyjne rozwiązanie, któremu warto się przyjrzeć.
U mnie nie działa
Jeśli korzystasz ze standardowych usług hostingowych może się zdarzyć, że system monitoringu nie będzie w stanie kontrolować dostępności witryny, ponieważ system ochrony serwera blokuje jego ruch. Upewnij się zatem czy Twój dostawca nie odrzuca tego typu aktywności, a jeśli tak jest, to zapytaj czy można to zmienić.
Czasem ruch systemu monitorującego może być także przycięty przez wtyczki Twojej strony, np. WordFence. Musisz wówczas dowiedzieć się z jakich adresów IP są wykonywane testy i dodać je na białą listę w konfiguracji WAF wtyczki.
Podsumowanie
Wszystkie wymienione narzędzia sprawdzają się w praktyce bardzo dobrze. Nie ma więc większego znaczenia, które z nich wybierzesz, zwłaszcza jeśli chcesz monitorować po prostu dostępność jednej lub kilku swoich stron. To tylko kwestia indywidualnych preferencji.
Jeśli zależy Ci na możliwie najszybszym wykryciu problemu, to prawdopodobnie Better Uptime z naszej listy będzie tu najlepszym rozwiązaniem z uwagi na najniższy interwał wykonywanych testów w wersji bezpłatnej, który wynosi 3 minuty. Co ciekawe, także w wersji płatnej Better Uptime na tym polu się wyróżnia, oferując interwał na poziomie 30 sekund. Pytanie jednak czy w Twoim projekcie tak duża częstotliwość testów jest konieczna?
Jeśli korzystasz z WordPressa, to znajdziesz także wtyczki związane monitoringiem, ale w mojej ocenie lepiej je sobie odpuścić i nie faszerować strony kolejnymi dodatkami jeśli nie jest to konieczne. Uruchomienie testów w dowolnych z wymienionych narzędzi jest niezwykle proste i nie potrzebujesz podejmować żadnych działań związanych z integracją Twojej strony. Wpisujesz w monitoringu jej adres i to wszystko.
Bezpłatny monitoring ma też https://ping.pl. Od wymienionych wyżej serwisów na pewno wyróżnia go to, że monitoruje strony z polskich lokalizacji co na pewno ma wpływ na czas odpowiedzi, a i czasami na poziom dostępności.
Dzięki Adam za link. Generalnie serwisy o których napisałem monitorują stronę z wielu różnych lokalizacji, zazwyczaj rozsianych po całym świecie. Jeśli test z lokalizacji X pokazuje problem, to leci kolejny z innej, aby go potwierdzić lub wykluczyć, a potem jeszcze z kolejnej (często można to sobie skonfigurować pod własne potrzeby). W efekcie fałszywe alarmy są praktycznie wyeliminowane.
Testuję od blisko 2 miesięcy BetterUptime i sprawuje się rewelacyjnie. Błyskawiczne powiadomienia, praktycznie zero pomyłek, świetne zarządzanie incydentami i znacznie więcej… Polecam wypróbować.