Adres IP towarzyszy nam na każdym kroku, gdy przemierzamy różne zakamarki Internetu. Jest podstawą komunikacji i identyfikacji urządzeń w sieci, dzięki czemu wszystko może działać. Każdy użytkownik, urządzenie, serwer, czy strona internetowa mają przypisane adresy IP. Robiąc cokolwiek w sieci, w pierwszej kolejności przedstawiasz się właśnie przy ich pomocy. Jest to również ślad, jaki po sobie zostawiasz. Czy IP można zmienić? A jeśli tak, to jak to zrobić?

Na początek trzeba wyjaśnić czym różni się IP publiczne od prywatnego, gdyż zarówno z jednym i drugim masz codziennie kontakt. 

IP prywatne jest używane w sieciach lokalnych, na różnych poziomach. Twój komputer ma swój indywidualny adres prywatny w sieci domowej. Router, przez który łączysz się z siecią również posiada swój adres prywatny, przy pomocy którego może być zidentyfikowany np. w sieci osiedlowej.

Adres publiczny to ten, przy pomocy którego jesteś widoczny w sieci. Jednym adresem IP może się w sieci przedstawiać wiele różnych urządzeń, np. podłączonych do sieci osiedlowej. Nie identyfikuje on jednoznacznie konkretnego urządzenia, ale oczywiście taka sytuacja również może mieć miejsce – gdy posiadasz IP dedykowane. Wszystko zależy od konfiguracji urządzeń sieciowych oraz rodzaju sieci.

To właśnie publiczny adres IP możesz z różnych przyczyn chcieć zmienić lub ukryć. Najczęściej w tym celu korzysta się z serwerów proxy, VPN lub Tora. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety i sprawdza się w różnych zastosowaniach.

Po co zmieniać IP?

Można się zastanawiać, w jakich sytuacjach zmiana IP może okazać się potrzebna i przydatna. Większość osób zaczyna szukać sposobów na to dopiero wtedy, gdy faktycznie tego potrzebują. Może być to związane z takimi działaniami jak:

  • Analiza tego jak “wygląda Internet” w innych państwach. Google, duże portale internetowe oraz sieci reklamowe wyświetlają zupełnie inne rzeczy użytkownikom, którzy łączą się z różnych państw. Zmiana IP daje możliwość podejrzenia tego, analizy i lepszego przygotowania np. kampanii reklamowej na dany kraj.
  • Odblokowanie dostępu do stron internetowych i serwisów sieciowych, które blokują dostęp użytkownikom z niektórych państw. Za sprawą RODO, blokad regionalnych lub z innych przyczyn.
  • Dostęp do polskich usług i serwisów podczas wyjazdów do innych państw w sytuacji, gdy ograniczają lub blokują do siebie dostęp wszystkim zagranicznych adresom IP.
  • Ominięcie blokady (bana) adresu IP gdy np. korzystamy z sieci osiedlowej i ktoś swoim działaniem sprawił, że nie możemy korzystać z usługi.
  • Zmiana IP to również jego ukrycie. Dzięki temu można odzyskać chociaż cząstkę prywatności w sieci, która coraz bardziej jest atakowana z różnych stron.

Proxy a zmiana IP

Proxy to po prostu serwer pośredniczący. Najprościej – urządzenie w sieci, które przyjmuje ruch, przetwarza go i przesyła dalej. Od strony technicznej jest to najprostsze rozwiązanie do zmiany IP, jednak obarczone różnymi wadami.

Anonimowe proxy pozwala na zmianę adresu IP i ukrycie części informacji o użytkowniku. W zależności od konfiguracji i stopnia anonimizacji, przekazuje w miejsce docelowe mniej lub więcej danych. Jak wskazuje sama nazwa, proxy pośredniczy w ruchu sieciowym. Wchodząc np. na stronę internetową to właśnie serwer proxy “przedstawia się” serwerowi ze stroną, zamiast użytkownika.

Zaletą proxy jest ich duża szybkość – pod warunkiem, że są to proxy prywatne, a nie publicznie dostępne, z których korzystają tysiące użytkowników. 

Proxy nie szyfruje połączenia z siecią. Pakiety są przekazywane przez sieć w pełni transparentnie. Tak jakby nic nie było po drodze. Niebezpieczeństwem związanym z proxy jest również to, że wiele z nich jest stawianych jako pułapki, do przechwytywania danych użytkowników. Dostępne w wielu miejscach bezpłatne sieci proxy są darmowe tylko z tego względu, że ich właściciele mają podgląd do danych, które przesyłają użytkownicy. 

VPN

VPN to narzędzie, które od kilku lat zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród profesjonalistów zajmujących się zawodowo tematyką sieciową, jak i wśród zwykłych użytkowników. VPN łączy w sobie zalety tora oraz proxy, a jest przy tym łatwy i prosty w obsłudze. Wirtualna sieć prywatna, bo tak należy tłumaczyć pojęcie VPN, działa pewnym sensie jako szyfrowany tunel, który łączy użytkownika z celem.

Jako narzędzie do zmiany IP, VPN nie ma sobie równych. Ma przewagę zarówno nad proxy jak i torem, omawianym w dalszej części tekstu. Połączenie z VPN jest szybkie, stabilne i bezpieczne, a jednocześnie chroni prywatność. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na VPN jako usługę świadczoną przez wyspecjalizowaną w tym firmę. Można go również skonfigurować samodzielnie, na własnym serwerze. Co jednak w zastosowaniu do regularnej i swobodnej zmiany IP sprawdza się kiepsko.

Przede wszystkim – VPN daje ogromną wolność przy zmianie adresu IP. Ze względu na to, że pozwala na szybki i prosty wybór kraju przez który będziemy się łączyć. Niekiedy nawet konkretnego miasta czy serwera z określonym IP. Łatwo sobie wyobrazić różne scenariusze, w jakich może to mieć zastosowanie. Zarówno w pracy jak i w zastosowaniach domowych.

VPN jednocześnie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo w sieci dzięki szyfrowaniu i dość przyzwoity poziom prywatności. Szyfrowanie danych nie odbywa się kosztem prędkości. Jej spadek to nie więcej niż około 5%, co jest spowodowane szyfrowaniem i deszyfrowaniem wysyłanych i pobieranych pakietów. Praktycznie nieodczuwalne. 

W sieci można znaleźć wiele różnych firm oferujących usługi VPN. Przed wyborem warto dokładnie się im przyjrzeć, przeczytać opinie i recenzje w sieci.

Tor

Pojęcie Tora co jakiś czas przewija się w mediach. Często w kontekście cyber przestępstw lub ukrywania tożsamości w sieci. To prawda, Tor bywa często używany w złych celach, ale jego założenie jest zupełnie inne. Ma przede wszystkim dawać możliwość anonimowego i nieograniczonego korzystania z zasobów sieciowych w miejscach, gdzie jest to ograniczane przez władze.

Tor również pozwala na zmianę IP, ale daje nad tym procesem o wiele mniejszą kontrolę niż ma to miejsce w przypadku proxy oraz VPN. Wszystko przez losowość. W przypadku tora, anonimizacja polega na wielokrotnym szyfrowaniu danych (warstwowo, jak w cebuli) oraz przekierowaniu połączenia przez wiele serwerów (węzły sieci tor). Nowe IP, które otrzymujemy, przypisane jest do węzła wyjściowego. Może to być zupełnie losowy kraj.

Co to daje? Większą trudność w namierzeniu użytkownika, większą prywatność, ale jednocześnie mocny spadek szybkości i wydajności sieci. Dlatego mało kto korzysta z tora na co dzień tylko po to żeby zmienić IP. Wady i utrudnienia przeważają nad plusami. Również problematyczny jest dostęp – z tora korzysta się przez specjalną przeglądarkę. Gdy potrzebne jest nam IP w innej aplikacji – pojawia się problem.

Więcej podobne tematy możesz przeczytać w serwisie DobryVPN.pl

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *