Tworzenie i sprzedaż kursów online, to coraz popularniejsza forma prowadzenia biznesu w sieci, ale sukces takiego projektu bardzo często zależy od używanego oprogramowania LMS (ang. Learning Management System).

Wysokiej jakości rozwiązanie LMS pozwoli Ci zaprojektować ciekawe i różnorodne kursy, które zaangażują Twoich uczniów i sprawią, że wrócą po więcej.

Spis treści

W tym artykule rzucimy okiem na kilka, moim zdaniem najlepszych systemów LMS, które powinieneś wypróbować jeśli prowadzenie kursów online jest aktualnie w obszarze Twoich zainteresowań. Przyjrzymy się następującym rozwiązaniom:

 • LearnDash
 • LifterLMS
 • LearnPress

Opisując je krótko w tym wymieniając ich zalety, a także wady, mam nadzieję pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego dla Twojego projektu systemu LMS. Zaczynamy!

Co to jest wtyczka LMS dla WordPress?

Wtyczka systemu zarządzania nauczaniem, to oprogramowanie, które pomaga tworzyć, dostarczać i zarządzać kursami online. Zazwyczaj zawiera ona także funkcje ułatwiające dokumentowanie, śledzenie i raportowanie postępów w nauce nauczycielom, a także samym uczniom.

Wtyczkę instalujemy jak każdą inną. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zajrzyj do artykułu “Jak zainstalować wtyczkę“. Wtyczki LMS zazwyczaj są bardzo rozbudowane, co niekiedy może przestraszyć osoby początkujące. Ale spokojnie. Wszystko jest do opanowania 🙂

Wtyczki LMS dla WordPressa oferują właścicielom witryn e-Lerningowych możliwość tworzenia treści, wprowadzania zmian i aktualizacji informacji oraz zarządzania wszystkimi zadaniami administracyjnymi z jednej dogodnej lokalizacji. Ponadto sprawiają, że edukacja online staje się dla studentów bardzo łatwa i przyjemna. Wszystko, co muszą zrobić, aby uzyskać dostęp do kursów online, to zalogować się na swoje konto. Natychmiast po tym mają dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych, których są w posiadaniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wtyczki LMS?

No cóż. Wybór, zwłaszcza jeśli pracujemy z WordPressem nie jest łatwym zadaniem. I nie chodzi tu bynajmniej o to, że wtyczki są kiepskiej jakości lub jest ich niewielki wybór. Wręcz przeciwnie. Nie dość, że tego typu rozszerzeń znajdziemy całkiem sporą ilość, to do tego wiele z nich cechuje wysoka jakość i funkcjonaność. 

Pamiętaj jednak o jednym, że to na co ostatecznie się zdecydujesz, powinno w dużym stopniu zależeć od potrzeb Twojej firmy i/lub niszy w branży edukacyjnej online, a także rzecz jasna, od potrzeb Twoich kursantów. Istnieje kilka kluczowych funkcji, które każdy powinien wziąć pod uwagę, próbując znaleźć odpowiednie narzędzie do pracy:

Łatwość użycia – wysokiej jakości oprogramowanie LMS powinno zawierać intuicyjny interfejs dla użytkowników i administratorów, a także przyjazny dla instruktora proces tworzenia kursu. Na szczęście większość narzędzi oferuje albo formę bezpłatnej wersji próbnej lub gwarancję zwrotu pieniędzy, aby można było sprawdzić, czy to konkretne rozwiązanie zaspokoi potrzeby i oczekiwania nasze oraz naszych uczniów.

Funkcje kursu – Musisz angażować i przyciągać uwagę uczniów. Dlatego oprogramowanie LMS powinno oferować możliwość uruchomienia szerokiego wachlarza kursów i ich lekcji, w tym quizy, testy, opcje pozwalające na komunikowanie się np. za pośrednictwem forów dyskusyjnych, możliwość uzyskania certyfikatów itp.

Opcje monetyzacji – najwyższej klasy platforma LMS powinna oferować wiele opcji generowania dochodów, aby umożliwić Ci rozwój firmy i zwiększenie przychodów. Możliwość wdrożenia wielu różnych form płatności, kursów z opcją zakupu jednorazowego i/lub subskrypcyjnego, możliwość organizowania akcji promocyjnych, np. za pośrednictwem kuponów rabatowych, to wszystko fundament dobrej platformy e-lerningowej, która będzie generowała przychody na wysokim poziomie.

Wsparcie – nie chodzi o wsparcie jakie możesz zaoferować swoim kursantom. Chodzi o wsparcie jakie możesz otrzymać od twórców systemu LMS. Zawsze sprawdź co znajdziesz na tym polu zanim zdecydujesz się na takie czy inne rozwiązanie.

Nie ma nic gorszego jak rozpędzony system e-lerningowy, który nagle przestaje działać, a Ty zostajesz sam z problemem. Sprawdź jak jest opracowana dokumentacja pomocy i czy przedstawione tam treści są dla Ciebie jasne i łatwe do zrozumienia. Upewnij się także czy masz możliwość kontaktu z supportem w razie gdybyś chciał o coś zapytać lub poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Cena – systemy LMS różnią się pomiędzy sobą nie tylko możliwościami, ale także ceną. Skalkuluj budżet, a następnie wybierz pod tym kątem optymalne rozwiązanie. Jeśli Twoje kursy są droższe np. będą kosztowały kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, śmiało możesz zainwestować w droższe rozwiązanie. Sprzedaż jednego kursu zwróci koszt systemu, a pamiętaj że im droższe kursy oferujesz tym ich uczestnicy będą oczekiwali od nich znacznie więcej. Warto więc w takiej sytuacji zadbać o wysokiej klasy oprogramowanie.

Wtyczki LMS dla WordPressa

Przejdźmy do konkretów. Poniżej kilka wtyczek LMS, które moim zdaniem warto wziąć pod uwagę poszukując ekonomicznych rozwiązań dla WordPressa, a które szybko pozwolą Ci uruchomić własną szkołę online.

1. LearnDash

LearnDash - wygląd strony producenta

To wtyczka, którą polecam z zamkniętymi oczami większości osób, które przymierzają się do stworzenia własnej platformy e-lerningowej.

Twórcy LearnDash mają doświadczenie w branży edukacyjnej, co nie jest bez znaczenia. Wtyczka została opracowana w oparciu o doświadczenia i wiedzę zdobytą podczas pracy w tym sektorze. Przyczyniło się to w prostej linii do popularności tego oprogramowania wśród profesjonalistów zajmujących się kształceniem i nauczaniem online oraz wyjaśnia, dlaczego tak często jest wykorzystywane przez uniwersytety na całym świecie.

Korzystając z LearnDash, możesz łatwo tworzyć kursy, lekcje, quizy i wystawiać certyfikaty, a to tylko kilka opcji. Rzecz jasna możesz zarabiać na swoich kursach, sprzedając ich subskrypcje, członkostwo, pakiety kursów czy pojedyncze ich sztuki.

Jeśli szukasz wysokiej jakości, solidnej wtyczki LMS dla WordPressa wybór tego narzędzia może okazać się dobrym krokiem.

Wtyczka za sprawą swojej ogromnej popularności doczekała się także pokaźnej listy integracji. Gdy zaczniesz działać i będziesz chciał korzystać z narzędzi wspomagających procesy czy to edukacyjne czy marketingowe, zobaczysz, że wiele zewnętrznych platform, wtyczek i motywów ma swoje integracje z LearnDash. Zresztą co tu daleko szukać. Pierwszy z brzegu przykład mojego ulubionego motywu Astra czy wtyczki CartFlows, z której namiętnie korzystam w wielu projektach ecommerce.

Kluczowe możliwości

 • Zaawansowany builder kursów
 • Zaawansowany system budowy testów/quizów
 • Możliwość dozowania treści kursów
 • Wiele możliwości dołączenia do kursów
 • Certyfikaty
 • Fora
 • Szczegółowe raporty
 • Profile studentów
 • Możliwość zakupu kursów w tym integracja z WooCommerce (możesz podpiąć nasze systemy płatności)

Zalety Learn Dash

 • Potężny kreator kursów w tym liczne opcje konfiguracyjne sprawiają, że możesz tworzyć kursy według swoich specyficznych wymagań.
 • LearnDash integruje się z wieloma dodatkami (o czym już wspomniałem), umożliwiając dodanie kolejnych funkcji do platformy e-Learningowej. Przykłady: WooCommerce, Stripe, BuddyPress, MemberPress, Slack, ConvertKit, Zapier i wiele innych.

Wady Learn Dash

Nie istnieje oprogramowanie idealne, które zaspokoi potrzeby i gusta wszystkich. Powtarzam to zawsze swoim kursantom na PoznajWP.pl, gdy dziwią się, że rekomendowane rozwiązanie nie spełnia w pełni ich oczekiwań. W przypadku LearnDash wielu wad nie ma, ale niewątpliwie zaliczyłbym do nich:

 • Stosunkowo małą intuicyjność. Niestety LearnDash wymaga trochę czasu, aby przyzwyczaić się do metodologii jego działania, a sam proces tworzenia kursu nie jest tak intuicyjny jakbyśmy tego oczekiwali. Nie raz spotkałem się z informacją od osób początkujących, że po zakupie poczuły się bardzo rozczarowane. Na pytanie: dlaczego? Odpowiedź zazwyczaj jest podobna. Przecież tym narzędziem niewiele można zrobić. Takie często są pierwsze odczucia. Jeśli jednak wgryziemy się w dokumentację, odkryjemy możliwości, których na dzień dobry nie zauważyliśmy. Szybko okaże się, że nasze pierwsze wrażenie było błędne.

Koszt licencji Learn Dash

Nie jest to wtyczka należąca do grupy najtańszych, ale nie jest też specjalnie droga. Biorąc pod uwagę fakt, że dobrze przygotowane kursy, opakowane w dobry, funkcjonalny soft mogą się także dobrze sprzedawać, to koszt zaczynający się od 159 dolarów rocznie nie jest przytłaczający. Sprzedaż jednego czy dwóch kursów może nam te koszty pokryć w 100%.

Przetestować bezpłatnie nie przetestujesz, ale LearnDash oferuje 30 dniowy zwrot pieniędzy jeśli po zakupie uznasz, że nie jest to rozwiązanie dla Ciebie.

2. LifterLMS

LifterLMS - strona producenta

LifterLMS to potężna wtyczka dla WordPressa, którą wyposażono w mnóstwo przydatnych funkcji. Jest łatwa do skonfigurowania, nawet na istniejących już stronach WordPress i oferuje wygodny sposób tworzenia interesujących kursów online.

Jest wyposażona w kreator metodą przeciągnij i upuść z możliwością tworzenia kursów z plikami audio, wideo, obrazami i tekstami.

Dzięki LifterLMS możesz tworzyć zadania domowe dla uczniów, tworzyć testy/quizy rozwiązywane na czas, a także oferować materiały do pobrania i pracy w trybie offline. Możesz nawet przypisać wielu instruktorów do jednego kursu, aby studenci mogli wchodzić z nimi w interakcję za pośrednictwem forów, komentarzy czy prywatnych obszarów coachingowych.

LifterLMS bezproblemowo integruje się z WooCommerce czy AffiliateWP (duży plus). Oznacza to, że możesz łatwo uruchomić sklep internetowy z kursami, a nawet z innymi produktami, czy wdrożyć program partnerski, aby generować większą sprzedaż z poleceń.

Możesz zarabiać na swojej platformie LMS na wiele sposobów. Na przykład możesz sprzedawać członkostwo, które zapewni dostęp do wszystkich kursów na określony czas, tworzyć pakiety kursów w celu zwiększenia przychodów, a nawet wdrożyć model ofertowy tylko dla członków, aby studenci mogli dokonywać zakupów na indywidualnych warunkach.

Zalety LifterLMS

 • wbudowany builder kursów,
 • możliwość odrabiania zadań domowych,
 • integracja z popularnymi skryptami czy usługami, takimi jak WooCommerce, MailChimp,
 • mnóstwo metod monetyzacji i opcji, dzięki którym możesz generować przychody,
 • możliwość sprzedaży kursów w wielu walutach,
 • płatności jednorazowe, subskrypcyjne czy w formie pakietów,
 • możesz stworzyć stronę członkowską – ograniczając dostęp do treści aż do momentu rejestracji,
 • prywatne grupy dyskusyjne i fora tylko dla członków.

Wady LifterLMS

 • aby uzyskać dostęp do większości funkcji, musisz kupić osobne dodatki lub niezbyt tani plan,
 • interfejs wtyczki wygląda nieco archaicznie,
 • ze względu na sposób, w jaki LifterLMS jest sprzedawany, może kosztować Cię więcej, niż początkowo myślisz. Aby mieć pewność, że platforma eLearningowa posiada wszystkie potrzebne dla Twojego pomysłu funkcje, może być konieczne zainstalowanie dodatkowych rozszerzeń.

Koszt licencji LifterLMS

Wtyczka dostępna jest w repozytorium WordPress. Jednak jest dość mocno ograniczona. Z kolei najtańsza licencja to koszt 99 dolarów rocznie. To niewielka kwota, a w cenie znajduje się bazowa wtyczka WordPress LifterLMS oraz jedna bramka płatności lub jeden wybrany dodatek do użytku na jednej stronie internetowej. Inne dodatki można kupić osobno.

Chcąc mieć do dyspozycji wszystkie rozszerzenia LifterLMS trzeba się liczyć z wydatkiem 999 dolarów rocznie. To jednak pozwala na uruchomienie dowolnej ilości platform edukacyjnych z pełnym zestawem dodatków.

3. LearnPress

learnpress

LearnPress jest najprostszym i najczęstszym zarazem wyborem na jaki decydują się świeżo upieczeni właściciele platform e-Lerningowych.

Dlaczego? Prosta odpowiedź. Wtyczka jest całkowicie darmowa, a kosztem jaki poniesiesz będzie zapewne koszt motywu, który wykorzystuje LearnPress, a na który ostatecznie się zdecydujesz.

Każdy kurs LearnPress można budować w oparciu o lekcje i quizy. W zależności od potrzeb i stopnia złożoności platformy z kursami, może być konieczne aktywowanie kilku dodatków. Na przykład istnieją dodatki do bbPress, BuddyPress, recenzje kursów, import/eksport czy wymagania wstępne.

Zalety LearnPress

 • Podstawowa wersja wtyczki jest bezpłatna, więc masz możliwość uruchomić ciekawy kurs online. Prawdopodobnie wydasz około 50 USD na motyw i około 30 USD na integrację np. z WooCommerce, aby zaoferować polskie bramki płatności. Zaletą wtyczki jest także to, że nie wiążesz się roczną opłatą cykliczną,
 • LearnPress obsługuje dużą kolekcję bramek płatniczych, w tym 2 Checkout, Authorize.net i Stripe,
 • LearnPress pozwala rejestrować instruktorów, z których dwóch lub trzech może zarządzać jednym kursem,
 • system odznak i punktów do grywalizacji,
 • Drip Content treści, losowe quizy, płatne członkostwo, a także dodatek dla WooCommerce.

Wady LearnPress

 • Niestety, LearnPress jest trochę problematyczny w niektórych obszarach wsparcia. Co wynika po części z faktu, że jest to wtyczka dostępna bezpłatnie. Owszem jest wsparcie, jest forum i jest dokumentacja, ale baza wiedzy zawiera tylko trzy artykuły na temat LearnPress. Lepiej jest gdy wykupimy dodatek płatny czy motyw premium dla LearnPress, ale podobnie jak w przypadku większości darmowych wtyczek WordPress, jeśli chodzi o wsparcie, to trzeba być w dużej mierze samodzielnym i samowystarczalnym.
 • Nie jest łatwe tworzenie pakietów składających się z wielu różnych kursów.

Koszt licencji LearnPress

Podstawowe rozszerzenie dostępne jest bezpłatnie w repozytorium WordPress. Znajdziesz je klikając tutaj. Koszt jest więc zerowy, ale pod warunkiem, że nie zdecydujesz się na dodatkowe rozszerzenia, za które trzeba już zapłacić.

Dla przykładu dodatek integrujący LearnPress z WooCommerce to koszt niecałych 50 dolarów. Problem polega na tym, że jeśli zechcemy w ten sposób dokupić pojedynczo rozszerzenia może się okazać, że wydaliśmy całkiem sporo. Dlatego warto skierować swój wzrok na pakiety dodatków czy wręcz motywy premium, które zazwyczaj są wyposażone we wszystko co może być nam potrzebne.

Na przykład, kupując zestaw: motyw premium z dostępem do większości kluczowych rozszerzeń zapłacisz od 49 dolarów w górę. Koszt jest więc bardzo atrakcyjny. Motywy znajdziesz na ThemeForest, co dodatkowo kusi, ponieważ zakup nie będzie musiał być odnawiany cyklicznie. W większości wypadków koszt nie przekracza 69 dolarów. W tej cenie masz atrakcyjny motyw i rozszerzenia jakie mogą być Ci dodatkowo potrzebne.

Podsumowanie

Jeśli mowa o stronach edukacyjnych i miałbym doradzić Ci, które z powyższych rozwiązań wybrać. Wskazałbym na LearnDash. To jednak mój osobisty wybór i wcale nie znaczy, że pokryje się z Twoimi preferencjami. Idealnie byłoby sprawdzić każdy z nich, dlatego jeśli dysponujesz środkami na zakup zainwestuj we wszystkie, a ostatecznie zostań z tym które najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby. W przypadku przegranych wystąp o zwrot kosztów w okresie przewidzianym na taki ruch, czyli zazwyczaj do 30 dni od zakupu.

Na PoznajWP.pl korzystam z jeszcze innego rozwiązania. W tym wypadku zdecydowałem się na WPLMS z ThemeForest, aczkolwiek wcześniej był LearnPress, który z uwagi na brak możliwości tworzenia zestawów kursów został ostatecznie porzucony. WPLMS sprawuje się przyzwoicie, aczkolwiek w momencie gdy uruchomiłem niezależny serwis do wewnętrznych rozmów z kursantami pod adresem https://hellowp.pl wykorzystuję tylko część jego możliwości.

Coraz intensywniej przymierzam się do przesiadki na LearnDash, ale na samą myśl o migracji kursów dostaje gęsiej skórki. W końcu jednak nadejdzie dzień, kiedy będę musiał to zrobić 🙂

Platformy e-lerningowe ewoluują, co oznacza konieczność wprowadzania w nich zmian. Właśnie dlatego tak ważny jest pierwszy wybór na jaki się zdecydujesz. Albo da Ci wszystko czego potrzebujesz teraz i możesz potrzebować w przyszłości, albo będziesz tak jak ja, co pewien czas migrował serwis na inne rozwiązanie. Ta druga wersja jest zdecydowanie mniej komfortowa 🙂

Istotny jest także jeszcze jeden aspekt związany z kosztami i komfortem Twoim oraz uczestników kursów. Mało kto o tym pisze, ale nie bez znaczenia jest hosting. Platforma e-lerningowa to nie tylko sklep, gdzie ktoś kupi produkt i być może więcej nie zajrzy. Tu sam zakup jest zaledwie początkiem niekiedy intensywnej pracy z serwisem.

Dlatego jeśli nie zainwestujesz w dobry, wydajny hosting szybko może się okazać, że będziesz tracić kursantów, a konwersja będzie wyraźnie niższa od tej jaka mogłaby być i jakiej oczekujesz. Dla sklepu czy systemu LMS polecam Ci konto WP Plus. Informacje na jego temat znajdziesz na stronie Hosting WordPress. W przypadku rozbudowanych systemów eLearningowych konieczne będzie przejście na jeszcze wydajniejsze rozwiązania takie jak serwery VPS czy rozwiązania dedykowane.

Pamiętaj o tym planując ceny swoich kursów w taki sposób, aby uwzględnić nie tylko koszty systemu LMS, ale także koszty związane z infrastrukturą serwerową.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 4

 1. Michał pisze:

  Temat wtyczek do kursów online fajnie opracowany, a jak wypada Wpidea do zaprezentowanych rozwiązań?

  1. Michał jakiś czas temu pomagałem Klientowi, który korzystał z tego skryptu. Na tyle na ile udało mi się wówczas mu przyjrzeć, to większego wrażenia na mnie nie zrobił. Ale to odczucia przy pierwszym kontakcie nie poparte szerszym doświadczeniem. Nie traktuj więc tego jako czynnika opiniotwórczego 🙂

 2. Magda pisze:

  Tak jak Krzysztof polecam Learn Dash. Używam na dwóch stronach i mam wszystko czego potrzebuję. Pomoc mogłaby reagować sprawniej, ale może to tylko moje fanaberie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.