Co pewien czas odgrzebuję stare wpisy na blogu i gruntownie je zmieniam. Tekst “Wtyczki WordPress” również doczekał się aktualizacji. Zachęcam Cię do podobnej aktywności nie tylko dlatego, że pewne tematy po upływie czasu przestają być aktualne, ale także ze względu na optymalizację SEO. Pierwotna treść tego artykułu powstała w 2014 roku, a więc kilka wiosen temu. Przyjrzyjmy się zatem, co w temacie uległo zmianie. Jakie dziś mógłbym wymienić moim zdaniem najlepsze wtyczki WordPress dostępne w darmowym repozytorium.

Wtyczki WordPress

WordPress to fundament na bazie, którego budujesz swoją stronę internetową. Jednak sam w swojej podstawowej wersji nie oferuje zbyt wiele. Na szczęście jedną z jego ogromnych zalet i także czynnikiem, który zdecydował o olbrzymiej popularności tego systemu CMS jest skalowalność.

W praktyce oznacza to, że na jego bazie możesz stworzyć praktycznie wszystko co zechcesz. Od bloga, prostej strony firmowej, po sklep internetowy, katalogi ogłoszeń itd… Wystarczy znaleźć odpowiednie wtyczki zainstalować i skonfigurować pod własne potrzeby. Jeśli nie wiesz jak instaluje się wtyczki zerknij na artykuł “Jak zainstalować wtyczkę“.

Darmowe wtyczki WordPress, to jeden z wabików sukcesywnie zwiększający ilośc miłośników WordPressa. To nie tylko narzędzia nastawione na określoną formę działalności, ale także, a może przede wszystkim dodatki mające wpływ na komfort Twojej pracy, podnoszące bezpieczeństwo, optymalizujące wydajność i szybkość działania strony, pozwalające Ci skuteczniej wdrażać strategie marketingowe i wiele więcej.

Dwie wersje WordPress

Trzeba jednak pamiętać, że WordPress to dwie platformy. Ostatnio zadzwoniła do mnie miła Pani prosząc o pomoc w instalacji motywu Astra. Postępuje zgodnie z moim filmem na kanale YouTube, ale nie może znaleźć opcji pozwalającej jej na dodanie tego motywu. Błyskawicznie okazało się, że korzysta z platformy WordPress.com w darmowej wersji, gdzie wielu funkcji otwartego WordPress’a po prostu nie ma lub są mocno okrojone.

Jeśli więc chcesz wykorzystać możliwości tego systemu w 100%, móc instalować dowolne motywy i wtyczki  powinieneś zainteresować się WordPressem w wersji OpenSource dostępnej pod adresem https://pl.wordpress.org.

Najlepsze wtyczki WordPress (darmowe)

W tym artykule koncentrujemy się na bezpłatnych wtyczkach dla WordPress’a. I choć część z nich ma także swoje odpowiedniki komercyjne, to wersje darmowe w większości przypadków są w zupełności wystarczające.

To zestawienie wtyczek, które osobiście wielokrotnie przetestowałem zarówno na swoich stronach jak również na stronach Klientów. Mogę z pełnym przekonaniem napisać, że ten wybór Cię nie rozczaruje. 

Ten dział podzielimy na kilka grup, tak aby łatwiej było Ci odnaleźć wtyczki do określonych zastosowań. Zaczniemy od bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO

Wszyscy wiemy, że WordPress to bezpieczne oprogramowanie. Jednak prawdą jest również to, że WordPress jest ulubionym celem hakerów, co w prostej linii wynika z ogromnej jego popularności. Już co trzecia strona jaką widzisz w sieci działa własnie na bazie WordPress’a! 

Ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, by nasza strona była bezpieczna. W większości przypadków oznacza to po prostu śledzenie większych i mniejszych aktualizacji oprogramowania oraz ich regularne wdrażanie, co jest niezwykle proste. Dodatkowo ważne jest aby instalować tylko wysokiej jakości motywy i wtyczki.

WordFence

Darmowe wtyczki WordPress - WordFence

Przy ponad dwóch milionach pobrań, Wordfence Security jest obecnie najpopularniejszą darmową wtyczką WordPress dbającą o jego bezpieczeństwo. Obsługuje multisite i zabezpiecza Twoją stronę na wiele sposobów.

Firewall WordFence blokuje złośliwy ruch na Twojej stronie. Oznacza to, że wszystkie fałszywe Googleboty, znani hakerzy i botnety nie mają dostępu do Twojej witryny. Agresywne crawlery i scrapery również są trzymane z dala od Twojej strony.

Wtyczka poprawia bezpieczeństwo logowania poprzez wymuszanie silnych haseł i blokuje ataki bruteforce.
Regularnie skanuje wszystkie podstawowe pliki, motywy i wtyczki WordPress porównując je z wersją dostępną w repozytorium WordPress pod kątem integralności. Skanuje także wiele backdoorów, trojanów, podejrzany kod, złośliwe oprogramowanie i phishing.

Wordfence monitoruje również ruch w witrynie, w tym błędy 404, w czasie rzeczywistym. Wykrywa nieautoryzowane zmiany DNS i pomaga wykrywać ataki DDoS.

KOPIE BEZPIECZEŃSTWA

Wyobraź sobie przez chwilę, co by się stało, gdybyś z jakiegoś powodu nie mógł uzyskać dostępu do swojej witryny. Awaria wtyczki, włamanie, infekcja złośliwym oprogramowaniem itp. Kopie i owszem znajdziesz na swoim koncie hostingowym. Niekiedy masz do nich bezpośredni dostęp, jak na kontach o których napisałem powyżej, niekiedy musisz pisać do operatora, aby udostępnił Ci pliki (są tacy, którzy udostępniają je odpłatnie).

Bez względu na to jak świetny jest Twój dostawca hostingu żelazną zasadą jest posiadanie własnej niezależnej kopii strony.

Wiele wtyczek WordPress po zainstalowaniu może automatycznie tworzyć kopie zapasowe całej Twojej witryny. Niektóre z nich mogą również pomóc w przywróceniu witryny na tym samym serwerze lub w zupełnie nowej lokalizacji. Z tego powodu wtyczki te mogą pełnić podwójną rolę jako wtyczki do backupu i do migracji lub klonowania strony.

WPvivid

Darmowe wtyczki WordPress - wpVivid

WPvivid to darmowa wtyczka WordPress, bogata w funkcje umożliwiające tworzenie kopii zapasowych i migrację stron działających na bazie WordPressa. Znani konkurenci tego rozszerzenia to m.in. Duplicator, BackupBuddy czy  VaultPress.

To właśnie jedna z tych wtyczek, którą można wykorzystać zarówno do tworzenia kopii bezpieczeństwa jak również do migracji. Np. w sytuacji, gdy pracujesz nad swoją witryną lokalnie, to przy wykorzystaniu tej wtyczki szybko przeniesiesz ją na serwer produkcyjny. Na poniższym filmie możesz zobaczyć jak wygląda taki proces.

Tworzenie kopii zapasowych za pomocą WPvivid, to żaden problem. Możesz ręcznie lub w sposób zautomatyzowany tworzyć kopie zapasowe lokalnie lub na zewnętrznych serwerach (FTP, SFTP, Dropbox, Amazon itd…), a w razie potrzeby przywrócić całą witrynę z takiej kopii za pomocą jednego kliknięcia.

Inne funkcje tej darmowej wtyczki obejmują możliwość dostosowywania zawartości kopii zapasowej, możliwość filtrowania dużych plików, logów, dzielenie kopii zapasowych i ich blokadę, aby między innymi zapewnić większe bezpieczeństwo kopii.

OPTYMALIZACJA I WYDAJNOŚĆ

Powolne strony internetowe są dużym problemem. Jeśli witryna nie ładuje się użytkownikom strony w ciągu kilku sekund, po prostu przejdą na stronę Twojej konkurencji. Szybkość jest również jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których Google ocenia Twoją witrynę, co ma także wpływ na jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Poprawę szybkości witryny i jej optymalizację pod kątem maksymalnej wydajności można osiągnąć przeprowadzając wiele działań. Obejmują one buforowanie, optymalizację obrazów, optymalizację baz danych, korzystanie z sieci CDN i wiele innych.

LiteSpeed Cache

Darmowe wtyczki WordPress - LiteSpeed Cache

Całkowicie bezpłatna wtyczka WordPress, kombajn do optymalizacji strony w wielu różnych obszarach. Przy pomocy tego rozszerzenia nie tylko aktywujesz mechanizmy buforowania (także obiektowego np. Redis), ale zoptymalizujesz (odchudzisz) kod źródłowy plików Twojej strony, takich jak pliki JS, CSS, a także kod HTML.

Wtyczka pozwala także na optymalizację zdjęć i innych grafik na Twojej stronie łącznie z możliwością ich konwersji na format WebP – bardzo zresztą lubiany przez Google. Bez problemu zadbasz o kondycję bazy danych i praktycznie wszystkie pozostałe obszary istotne z punktu widzenia optymalizacji witryny.

Jednak cały potencjał tej wtyczki wykorzystasz tylko wówczas gdy Twój hosting działa w środowisku serwera LiteSpeed. Konta hostingowe, o których pisałem powyżej, to środowisko oferują. W sytuacji gdy nie dysponujesz taką usługą możesz skorzystać z innych rozszerzeń.

WP Fastest Cache

Darmowe wtyczki WordPress - WP Fastest Cache

Wtyczka posiada wersję darmową jak również rozszerzoną wersję płatną. W wersji darmowej aktywujesz buforowanie i podstawową optymalizację plików statycznych. Możesz uruchomić także funkcję LazyLoad (ładowanie grafik w momencie, gdy pojawią się w widoku okna przeglądarki).

Wtyczka charakteryzuje się maksymalną prostotą, ale jednocześnie sposób w jaki buforuje dane i optymalizuje pliki statyczne, bardzo często przynosi rewelacyjne wyniki.

OPTYMALIZACJA SEO

Podczas tworzenia treści nie wystarczy dbać o samych czytelników. Musisz także myśleć o tym jak dany tekst będzie odbierała wyszukiwarka. Właśnie dlatego wszystkie treści na Twojej stronie powinny być zoptymalizowane pod kątem SEO, po to aby miały szansę piąć się do góry w rankingach wyników wyszukiwania. Wiele wtyczek SEO dla WordPressa może Ci pomóc na tym polu. Wyższy ranking może zwiększyć ruch na Twojej stronie i w konsekwencji liczbę czytelników, klientów. Jest o co zawalczyć.

Rank Math

Wtyczka WordPress Rank Math

Jeśli odrobinę temat liznąłeś, to prawdopodobnie w tym miejscu Cię zaskoczyłem. Być może spodziewałeś się zobaczyć tu nagłówek Yoast SEO, który w blisko 100% rankingów plasuje się na pierwszym miejscu. To prawda, wtyczka Yoast SEO wypracowała sobie przez lata bardzo silną i stabilną pozycję lidera na polu optymalizacji SEO, ale nie jest jedyną. Stosunkowo młody projekt jakim jest Rank Math to godny Twojej uwagi konkurent.

To co wyróżnia tę wtyczkę, to to, że oferuje Ci bezpłatnie wiele opcji związanych z optymalizacją SEO, których nie znajdziesz w darmowej wersji Yoast SEO.

Rank Math to także kilka innych narzędzi takich jak moduł przekierowań, monitoring błędów 404 czy szeroka obsługa mikro formatów. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule “Rank Math alternatywa numer 1 dla Yoast SEO“.

FORMULARZE KONTAKTOWE

Formularze kontaktowe pozostają wciąż jednym z najwygodniejszych sposobów, kontaktu użytkowników Twojej witryny z Tobą. Wielu użytkowników woli korzystać z formularza kontaktowego w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, zamiast korzystać z czatu czy telefonu. Zaletą formularzy kontaktowych jest umożliwienie użytkownikom bezpośredniego komunikowania się z odpowiednim działem firmy i mogą być wykorzystane także jako narzędzie do zbierania leadów.

Contact Form 7

Wtyczki WordPress Contact Form 7

To najpopularniejsza darmowa wtyczka WordPress do obsługi formularzy. Pozwala tworzyć nieograniczoną liczbę formularzy, dostosowywać je i umieszczać w dowolnym miejscu na swojej stronie internetowej za pomocą shortcodów czy widgetów.

Przesyłanie danych jest obsługiwane przez Ajax, a SPAM jest filtrowany przy użyciu CAPTCHA i wtyczki Akismet.

Możesz tworzyć w zasadzie dowolnie rozbudowane formularze, autorespondery i modyfikować wiadomości e-mail. Rozszerzenie jest zgodne z większością innych wtyczek WordPress.

FluentForms

fluent forms

Jedna z moich ulubionych. Duże możliwości i łatwa praca z formularzami, których pola układa się jak z klocków metodą przeciągnij i upuść. Co jest godne uwagi to fakt, że Fluent Forms jest darmową wtyczką i oferuje około 50 pól i obfite funkcje. Możesz użyć jego inteligentnej logiki warunkowej do sortowania pól wejściowych formularza, które mogą skutecznie poprawić UX.

KOMFORT PRACY I ELASTYCZNOŚĆ

WordPress pozwala Ci na instalowanie dowolnych motywów zarówno z jego repozytorium jak z zewnątrz. Często jednak osoby początkujące nie mające doświadczenia i odpowiedniej wiedzy na temat dostosowania strony do własnych potrzeb mają duże problemy z wdrożeniem własnych pomysłów na układ treści np. strony głównej, podstron, artykułów na blogu itd. Ostatecznie całość pozostaje w formie jaką narzuca dany motyw, choć to na szczęście od WordPressa w wersji 5 zmieniło się za sprawą nowego edytora Gutenberg. Można jednak wykorzystać inne narzędzia dające jeszcze więcej możliwości.

Elementor

Wtyczka Elementor

Instalując tę bezpłatną wtyczkę z repozytorium WordPress’a w jednej chwili możesz przeobrazić go w niezwykle wygodny kreator stron. Praca z zawartością dowolnej strony czy artykułu opiera się na wykorzystaniu  specjalnych widgetów, które układasz na stronie zgodnie z własnymi potrzebami, a każdy z nich ma niezależne właściwości i możliwość ostylowania.

Komfort pracy z tym rozszerzeniem jest nieporównywalny do tego co otrzymujesz w standardzie. Dzięki Elementorowi będzie Ci o wiele łatwiej tworzyć atrakcyjnie prezentujące się podstrony i artykuły na blogu. Nie musisz angażować w to ani informatyka ani grafika, bo wszystko możesz dosłownie wyklikać.

Jeśli brakuje Ci pomysłów na ciekawe aranżacje zawsze możesz skorzystać z biblioteki templatek jaka jest wbudowana w Elementora, a gdy to także za mało masz inne źródła skąd można takie templatki zaimportować. Tu odsyłam Cię do artykułu “2000+ bezpłatnych szablonów dla Elementora“.

WIELOJĘZYCZNOŚĆ

Jeśli Twoja witryna lub blog ma czytelników na całym świecie, może okazać się konieczne wdrożenie wielojęzyczności. Gdy dodasz odpowiednią wtyczkę, która pozwoli Ci osiągnąć ten cel, przetłumaczenie witryny stanie się znacznie łatwiejsze.

Wtyczki te działają na dwa różne sposoby. W pierwszej metodzie wtyczki uzyskują dostęp do jakiegoś narzędzia lub usługi online, która automatycznie tłumaczy treść. Jednak zdecydowanie odradzam Ci korzystanie z takich rozszerzeń. Jakość tekstu jaki w ten sposób zostaje wygenerowany jest daleki od doskonałości. W drugiej metodzie będziesz musiał przetłumaczyć treści na swojej stronie we własnym zakresie, a wtyczki po prostu pomogą użytkownikom przełączać się między różnymi wersjami językowymi, które opracujesz.

Polylang

Polylang wtyczka do obsługi wielojęzycznych witryn

Polylang to łatwa w użyciu wtyczka umożliwiająca Ci dodanie na swojej stronie dodatkowych wersji językowych. Możesz wybrać z blisko stu języków. Następnie określasz sposób w jaki ma prezentować się wybór języków na stronie, możesz dodać odpowiednie flagi i gotowe. Oczywiście nie jest to wtyczka do automatycznego tłumaczenia. Wszystkie treści musisz przetłumaczyć samodzielnie lub zlecając to zadanie tłumaczom.

Każdy język jest oznaczony dwuliterowym kodem, a kod ten stanowi część unikalnego adresu URL każdej przetłumaczonej wersji. Korzystając z widżetu, użytkownicy mogą przełączać się wygodnie z jednego języka na drugi.

OBSŁUGA KLIENTA

Wszyscy wiemy, że klienci nie lubią czekać. Kierowani emocjami i potrzebą szybkiego zakupu, ale także potrzebują kontaktu ze sprzedawcą niemalże w czasie rzeczywistym. Udzielanie odpowiedzi mailowej czy telefonicznej w ciągu 24 godzin to już przeżytek. Klient nie będzie czekał, najpewniej poszuka innego rozwiązania. Gdzie? U konkurencji.

Callback24

callback24

Istnieje wtyczka, która pozwala oddzwaniać do klientów w ciągu 15 sekund. Posiada również opcję pozostawienia maila, dzięki czemu wszelki kontakt z klientem zostanie odnotowany w panelu narzędzia.

Callback24 to również aplikacja mobilna, dzięki której zyskasz kontrolę nad zapytaniami telefonicznymi. Zwiększysz ilość rozmów sprzedażowych ze strony internetowej poprzez widget i pop up. Sprawdzisz, które działania marketingowe dowożą najwięcej zapytań telefonicznych. Usystematyzujesz pracę działu sprzedaży. Zoptymalizujesz koszy prowadzonej reklamy.
Callback24 posiada algorytm, który analizuje aktywność osób na stronie internetowej i zestawia to z połączeniami przychodzącymi na Twoją komórkę.

Wtyczka jest dostępna w wersji bezpłatnej. Na zawsze! Korzystam z niej na niektórych swoich projektach. Co mogę powiedzieć? Działa świetnie ! 🙂

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 11

 1. Jurek pisze:

  Witam poszukuje wtyczki podglądu ofert. Chodzi mi dokładnie o wyciągnięcie ofert z danej kategorii i wyświetlenie na głównej stronie np: 2-3 oferty ze zdjęciem i ceną.

  1. Nie wiem jaki masz zestaw na pokładzie, ale jeśli masz Elementora, to zainteresuj się jego rozszerzeniem do wersji PRO lub innym dodatkiem wzbogacającym go o widget listy wpisów. Będziesz mógł wtedy określić rodzaj zawartości czy taksonomię z której wpisy mają się pojawiać w takim czy innym miejscu strony.
   Zobacz też dodatki do Gutenberga, np: https://wordpress.org/plugins/atomic-blocks/

  1. Krzysztof Wojteczko pisze:

   W przypadku płatnych rozszerzeń, ciekawą alternatywą jest też builder formularzy w Elementorze Pro. Jedyne czego mi w nim brakuje to warunków.

 2. mateusz hauer pisze:

  dodałbym do listy : backWP oraz firewall który zmieni nazwę bazy danych czy doda captacha do logowania no i generalnie podniesie poziom bezpieczeństwa samego wp.

 3. Jasiek94 pisze:

  Ciekawy i bardzo pomocny wpis, jak dla mnie przydał się i to bardzo, a że jestem początkującym to każda nowa informacja jest cenna.
  Pozdrawiam

 4. Klaudia pisze:

  Bardzo dziękuję za ten wpis. Bardzo mi się przydał 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 5. Martin Kjellman pisze:

  Ostatnio w mojej grupie marketingowej natrafiłem na fajny cytat: “odinstalowałem jetpacka 2-3 dni temu, i to była najlepsza decyzja jaką podjąłem w kwestii poprawy prędkości wordpressa od dawna” 😉
  Używałem kiedyś. Nie bylem niezadowolony ale dziś uważam go najwyżej za niepotrzebny, za duży. Statystyki daje niedokładne poza tym…
  Pozdrawiam

  1. Ja używam i nie widze różnicy w działaniu strony z nim lub bez niego. Daje mi natomiast kilka opcji, które musiałbym doinstalowaywać z innych źródeł.

 6. A wiesz może jaką wtyczkę można wykorzystać, aby osiągnąć pokolorowane tagi, takie same jak na tej stronie? infobobas.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.